alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Toplar Kazım Amca'dan

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, belediyesinin üst düzey yöneticilerinin neredeyse tamamını toplayarak, Emek Mahallesi sakinleriyle buluştu

11 Ekim 2021 08:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, belediyesinin üst düzey yöneticilerinin neredeyse tamamını toplayarak, Emek Mahallesi sakinleriyle buluştu. Şimdi Türkiye'de seçmen oyunu "Hayat tarzı"na göre veya "Kimlik siyaseti"ne göre veriyor. Dolayısıyla belli mahallelerin, belli partilere oy verdiğini görürüz. Mesela Emek Mahallesi yıllardır sağ partilerin güçlü olduğu bir mahalle. Ancak son yerel seçimlerde Kazım Kurt, "Ben solcuyum" diye yüksek sesle ve gururla söylemesine karşın, Emek Mahallesi'nden beklenenin üzerinde oy almayı başardı. Halbuki aynı mahallenin demografik yapısında da ciddi bir değişiklik olmamıştı. Emek Mahallesi büyük bir göç almış veya büyük bir göç vermiş değildi. Emek Mahallesi, yine o eski Emek Mahallesi'ydi...

Demek ki neymiş? Demek ki vatandaşın oyu, hiçbir partinin cebinde garanti değilmiş. Demek ki, "Canım bunlar çantada keklik" diye düşünmemek, çalışmak ve sabırla beklemek lazımmış.

Son olarak Kazım Kurt'un, Emek Mahalle sakinleri tarafından muhabbetle karşılandığını duydum. Tam 2 bin mahalle sakinini bir araya toplayan CHP'liler, "Gelin birlikte çalışalım, gelin meseleleri birlikte çözelim" diyerek taktir almayı da başardı.

İlginç bir ayrıntı da gözlerden kaçmadı; Kazım Kurt okulda takdirnâme alan öğrencilere, Kazım Amcaları olarak top alacağının da sözünü verdi. Bunlar güzel hareketler ve halka yönelik güzel dokunuşlar. Halkımız yanına gelen, kahvede çay söyleyen, çocukların başını okşayıp, "Takdiri getir, sana top alacağım" diyen yöneticilerden hoşlanır. Saraylarda yaşayıp, "Ekonomik kriz mi? Ne krizi kardeşim?" diyenlerden pek hoşlanmaz...

Partisinin Belediye Başkanıyla birlikte ziyarete katılan CHP İl Başkanı Recep Taşel'in de keyfinin yerinde olduğunu gördük. Eskiden CHP'liler, "Biz ne yaparsak yapalım, seçimleri kazanamayız" diye düşünür, hatta çoğu zaman seçim kaybetmelerinin kabahatini millete yüklerlerdi. Oysa şimdi aynı CHP'liler, yıllarca sıkı ve sebatlı bir şekilde çalıştıklarında ve sabırla beklediklerinde iyi neticelerin alınmaya başladıklarını gördüler. Nitekim CHP İl Başkanı Recep Taşel de Emek Mahalle sakinlerine katılımlarından dolayı çok teşekkür etti.

Siyaset oturarak yapılmıyor. "Twitt" dediğiniz şeyi küçümsemiyorum elbette. Ancak biz insanlar için dokunarak iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu da unutmamak lazım. Siyaset sokağa inerek, insanların dertlerini dinleyerek ve hatta bazen serzenişlerine katlanarak yapılıyor.

İşte en güzel örneklerinden birini de gör Eskişehir'de, Emek Mahallesi'nde görmüş oluyoruz...

 

Büyükşehir çalışanları mutlu oldu

Büyükşehir Belediyesi ve Demiryol – İş arasında bir müddettir süregelen toplu iş sözleşmeleri nihayetlendi. Eskiden Osmanlı Devleti ve Kapıkulları arasında bir toplu sözleşmeye varıldığı zaman, akide (Sözleşme, akitleşme) şekeri kesilir, işin tatlıya bağlandığı bir anlamda duyurulurmuş.

ESTRAM ve Demiryol – iş yetkilileri tatlı yemişler mi bilemeyeceğim. Fakat basına verdikleri fotoğraftan işin tatlıya bağlandığı belli oluyordu. İşçi kardeşlerimiz için hayırlısı olsun. Türkiye'de makul bir zam alabilen çalışanlar olduğunu görmek sevindirici.

Taraflar arasında 2 yıllığına yapılan toplu sözleşmede toplam 4 kere zam yapılacağı açıklandı. İlk 6 ay için işçi kardeşlerimiz 400 lira seyyanen (yani bütün işçilere eşit olarak) zam alacaklar. 2'inci 6 ay için yüzde 9 zam alacak işçilerimiz, 3'üncü 6 ay için de aynı miktarda zam alacak. Son 6 ay için ise yüzde 8'lik bir artış olacak.

Ülkemizin ve belediyelerin koşulları ortada. Ancak işçilerin de durumu ortada. Daha yüksek zam isteyen çalışanlarımız kesinlikle kapris yapmıyor. Bu insanlar ailelerini geçindirmek ve akşam eve gelirken çocukları için bir gofret getirebilmek istiyorlar. Belli ki Büyükşehir Belediyesi imkanlarını zorlayarak zam yapmaya karar vermiş. Hayırlısı olmuş. Çalışanları mutsuz olan bir belediye, halkını mutlu edemez. Büyükşehir etkililerini anlayışlarından ötürü tebrik ederiz. İşçi kardeşlerimiz ise, güle güle harcasınlar...

 

Ünlü Profesörü kaybettik

Tıp Fakültesi'nin ağır toplarından Profesör Dr. Sinan Seber, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Sinan Seber nicedir emekliydi gerçi. Ancak yine de Ortopedi ve Travmatoloji dalının en iyileri arasında gösterilen Seber'in kaybı, muhakkak ki camiasında şok etkisi yaratmıştır. Sayın Hocamız'ı tanıma fırsatı bulmuş bir kişi olarak, bir insan ve bir aile babası olarak da yerinin doldurulmasının imkansız olduğuna şahitlik ederim. Bir önceki dönem Odunpazarı Belediye Meclis üyesi de olan Psikoloji Profesörü Gülten Seber'in de eşi olan Sinan Seber'e Allah'tan rahmet dileriz. Sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyorum.

 

Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat