alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Şehrin Yeni İmar Alanları

Geçenlerde dile getirmiştim. Eskişehir'de mevcut konut fiyatları ve kiralama ücretleri olağanüstü bir duruma geldi. Öyle ki gelir durumu normalin üstünde olanlar dahi bu fiyatlardan yakınmaya, şikâyet etmeye başladı.

10 Ağustos 2021 08:56
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Geçenlerde dile getirmiştim. Eskişehir'de mevcut konut fiyatları ve kiralama ücretleri olağanüstü bir duruma geldi. Öyle ki gelir durumu normalin üstünde olanlar dahi bu fiyatlardan yakınmaya, şikâyet etmeye başladı.
 
Bunun en büyük sebeplerinden biri mevcut imar alanlarının yetersizliği ve tek merkez içinde yaşama alışkanlıkları. Haliyle arsa maliyetleri, inşaat maliyetlerinden çok daha hacimli ve önlenemez bir yükselişe geçmiş durumda.
 
Sistem merkezde ve belli bir yarıçapında yaşamak isteyenlere daha büyük bedeller ödetmek istiyor. Burada yaşayacak, ev sahibi olacaksan ya da ev kiralayacaksan bunun külfetine katlan diyor. Ancak merkezde yaşanan pahalılık sadece orada kalmıyor. Eskiden kenarda, kıyıda kalıyor dediğimiz mahalle ve semtlerde de durum farklı değil. Oralarda da yepyeni binalar,
Siteler, devam eden inşaatlara rastlıyorsunuz ve oralarda da gerek satın alma gerek ise kira bedelleri zorlayıcı bir halde.
 
Müstakil evler birer birer müteahhitlere verilmiş, dar sokaklara karşılıklı apartmanlar dikilmiş adı bahçeli evler olan semtte bahçeli ev bile kalmamış.
Yani merkezdeki arsa sıkıntısı oralara kadar intikal etmiş ve mevcut konut stoku ihtiyaçlara yetmiyor olacak ki arz-talep durumu da fiyatları ateş pahası yapmış.
 
Konuyla ilgili görüştüğüm emlakçı, müteahhit pek çok kişi benimle aynı fikirde. Herkes fiyatların yüksek olduğunu ama yeni konut alanları açılamadığı için bu durumun normal olduğunu ifade ediyor.
 
Yani Eskişehir’in ileride daha da sıkışmasını engellemek adına yeni imar alanlarına, yeni konut alanlarına ihtiyacı var.
 
Ancak herhangi bir yeri kafaya göre konut alanı ilan etmek öyle ha deyince olmuyor.
İlan edilmesi düşünülen alan ihtiyaca cevap veriyor mu? O alan milli emlak veya başka kurumuma ait, imar planlarında yeşil alan mı, tarım arazisi mi olarak gözüküyor. Altyapısı ulaştırılabilir bir noktada mı? Zemin etüdü konut veya ticaret alanı olması için uygun mu? Ulaşım seçenekleri için ideal mi? Çevresindeki sosyal donatılar, eğitim, sağlık ihtiyaçları için uygun tesisler var mı? Anlayacağınız çok çetrefilli, çok detaylı bir çalışma yapmak lazım.
 
Bu da Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik, Üniversiteler, Valilik, Enerji şirketleri aklınıza gelen pek çok kurumun bu plana dâhil olması anlamına geliyor. Belki bu yönde bir çalışma, bir düşünce vardır, bilemiyorum. Ancak şehrin nefes alabilmesi için ivedilikle yeni konut alanlarına ihtiyacı olduğunu altını çizerek belirtmek isterim.
 
 

Ezan Konusunda Hassasiyet Gösterilmeli

 
 
Camilerden yükselen ezan sesleri bizim için çok kıymetli, çok değerlidir. Ülke insanı mütedeyyin olmasa bile ezana saygıda kusur etmez. Ezan sesini duyduğunda müziği kapatır, yatıyorsa doğrulur ve çok kişi de ezanı huşu içinde dinler.
Ancak son günlerde Eskişehir merkezinde okunan ezan sesleri ile ilgili daha doğrusu ses sistemleri, ezan okunurken bazı hatalar yapıldığına dair şikayetler alıyorum.
Vatandaşlar farklı müezzinler tarafından okunan ezanların ezan huşusundan çok gazel gibi okunduğunu ve müezzinlerin birbiriyle adeta yarışır gibi bir ortam olduğunu söylüyor. Hatta her vaktin gerektirdiği bir makam olduğunu ve bu makamlara uyulmadığını, bazı kısımların tekrar olmaması gerektiği halde ikişer kez okunduğunu iddia ediyorlar.
 
Yani son dönemlerde okunan ezanların eskiye göre farklı olduğunu ve o manevi huzuru yaşatmak için ilgililerin daha titiz davranması gerektiğini dile getiriyorlar.
 
Bende bu konuda il müftülüğümüze seslenmiş olayım. Vatandaşın ilettiği şeylerin teyidini yapacak kadar bilgili değilim. Bu farklılıklar var mı, yok mu ilgililer daha iyi bilir. Sorun varsa da eminim acilen düzeltilir.
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Adnan 11 Ağustos 2021 13:23

Eskişehir ve imar çözümü : sadece hayal . Eskişehire bol makyaj lazım

0 0 Cevap Yaz
Zafer 10 Ağustos 2021 12:25

Kızılyer imara açıldı da alt yapısını belediye getirdi mi bir öğrenin bakalım...

0 1 Cevap Yaz
Peker 10 Ağustos 2021 11:41

Nedir bu ezanla alıp veremediğiniz.

11 1 Cevap Yaz
Murat

dinlerken acaba bu okunan ezanmı değilmi diye insan tereddüte düşüyor..ezan namaza davettir ve her vakitin kendine özel bir okuma makamı vardır ezan herkesin kafasına göre gazel atar gibi okunmaz..

0 0
Ezan 10 Ağustos 2021 09:57

İnançlı bir insanımdır. Dün (09.08.2021) bir öğle ezanı okundu. Tövbe...Dinden soğuttu.

3 8 Cevap Yaz
Kaan

Bu nasıl inanç.....

6 2
Salih

çok haklısınız o nasıl bir ezan okumaktı öyle çok şaşrdım doğrusu..

1 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat