alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Sabır taşı çatlıyor

Eskişehir Ticaret Odası simit ve otopark ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Buna göre şimdiye kadar 3 buçuk liradan satılan simitler, 4 buçuk liradar satılacak.

28 Temmuz 2022 09:40
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Ticaret Odası simit ve otopark ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Buna göre şimdiye kadar 3 buçuk liradan satılan simitler, 4 buçuk liradar satılacak. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, genç bir politikacıyken, asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin günde üç öğün simit ve çay yese, bu yükün altından kalkamayacağını söylüyordu.

Bugün 20 senelik iktidarlarının ardından yine aynı hesabı yapmaya kalkarsak, yine aynı neticeyi alıyoruz. Yani 20 yıllık iktidar boyunca az gitmişiz, uz gitmişiz. Dere tepe düz gitmişiz. Sonra arkamıza bir bakmışız ki, bir arpa boyu yol alınmış.

Tabii aynı şeyi AK Partili politikacılar için söyleyemeyiz. Maaşallah her birinin altında son model 4 çekerli jipler var. Ancak vatandaş, bir lokma simidi alamıyor. Tıpkı 20 sene önce olduğu gibi.

Bu arada ETO yetkililerinin otopark ücretlerine de zam açıklaması yaptığını hatırlatalım. Buna göre kapalı otoparklarda ilk saat ücreti 18 lira olacak ve saat başı 6 lira artacak. Açık otoparklarda ise giriş ücreti 15, saat başı ücreti ise 5 lira olacak.

Şimdi bu benzin fiyatlarından sonra kimsenin keyif için arabasına bindiği yok. Benzine para veren kişiler, işleri gereği araç kullanmak zorunda olanlar. Şimdi bu kişilere bir de fahiş otopark ücretleri yük olacak.

Gazeteleri açtığınızda veya internet sitelerini dolaştığınızda her gün bir kaç ürüne zam geldiğini görüyorsunuz. Bu gidişin hayırlara vesile olmayacağı açık. Son 6 senedir sürekli, "Sabredin, 3 ay sonra her şey düzelecek" diyenler, geleneği bozmuyor ve vatandaştan yine sabır istiyor. Sabredelim sabretmesine ancak, bir şeylerin düzeleceğine olan inancımız da pek kalmadı. Üstelik sabır taşımız çatlıyor.

 

Şehitliğin bakım zamanı gelmiş

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş, Sakarya Savaşı'nda Yunan Ordusu tarafından katledilen sivillerin yer aldığı Satrankız Şehitliği'nin bakımsızlıktan tanınmayacak hâle geldiğini belirtti. Söz konusu şehitliğin tarihi, bu ülkenin ne bedeller ödeyerek kurulduğunun da göstergesi. 1921 yılında işgalci Yunan Ordusu bölgeye gelir ve Türk ve Müslüman halkı kılıçtan geçirir. Satrankız Yaylası'nda bulunan Basırlı Ali Çavuş, Teke Mustafa, Kel Emmi Süleyman, Hamit Çavuş, Gırkız Mehmet, Molla Hüseyin gibi yaşını almış erkekler ise karılarının ve kızlarının namusunu korumaya çalışırken, Yunanlılar tarafından kurşuna dizilerek şehit edilirler. Aradan yıllar geçtikten sonra ise Kültür Bakanlığımız bu elim olayın anısına bölgeye güzel bir şehitlik kurar. Ancak söz konusu şehitliğin bakımsızlıktan tanınmayacak hâle geldiği de ortada. Yetkililer muhtemelen bakım çalışmalarını unutmuşlar. Ancak Recep Toptaş'ın basın açıklamasından sonra vazifelerini hatırlayacaklarından ve şehitliğin bakımını yapacaklarından eminim.

 

4'üncü geleneksel olmaz

İnönü Belediyesi bu yıl 4'üncüsü düzenlenen bir sünnet şöleni düzenliyor. Öncelikle ilçemizin çalışkan belediye Başkanı Kadir Bozkurt'u tebrik ederim. Güzel bir şölen. Yalnız dikkatimi çeken bir konu var ki, eleştirmeden geçemeyeceğim. Bir şölenin 4'üncüsü düzenleniyorsa, ona "Geleneksel" denemez. Bir şölenin geleneksel olabilmesi için çağlar ve kuşaklar boyunca devam ediyor olması gerekir. Bu iş için de 100 yıl bile yeterli değildir. Yani "661'inci geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri" olur. Ancak 4'üncü geleneksel olmaz. Yetkilileri bu güzel şöleni tertip ettikleri için bir kere daha tebrik ediyor, bu komik hatayı düzeltmelerini rica ediyoruz.

 

 

1000
icon
Nail AKBULUT 28 Temmuz 2022 17:09

Az kaldı. Her şey düzelecek.

3 2 Cevap Yaz
Ahmet Kurt 28 Temmuz 2022 14:23

Ömrü hayatında pazarda limon bile satmamış olanlar burada gelmiş, esnafları fırsatçılık ile suçlayıp hükümet düşmanı gibi yaftalıyor. Bugün git sor bakalım, keyiften zam yaptığını iddaa ettiğin esnafa; Toz şekerin çuvalını en son kaç paraya almış, dükkan kirası kaç paraymış kaç para olmuş, kullandığı elektriğe ve doğalgaza kaç kere zam gelmiş, hammaddeler ne kadar pahalanmış, sigorta primleri ne kadar artmış daha neleeeer neler. Ama işte insanda akıl olmayınca neylesin fikir, çalsın abdurrahman oynasın bekir. Muhalif şehirlerin muhalif esnafları demiş biride ne güldüm ama......

1 4 Cevap Yaz
Analiz

Bıktık yani bu esnaf ağlamalarından. Devletin tüm imkanları size emrinizde. Acaba siz vergilerinizi tam veriyormu sunuz. Ha kazanmıyor san kapat illede patron olacak değilsiniz. Sermayesi gücü olan yapsın esnaflık. İnanın fiyatlarda düşer.

1 5
Ahmet Kurt

Kardeşim, esnaf deyince sizin gözünüzde paraları cebinden fışkıran ve her daim elini ıslatıp deste deste para sayan bir insan figürü mü canlanıyor? Analizin baştan yanlış senin, bak yorumlarda bazıları ne demiş; Keyfi fiyatlandıran esnaflar bunlar demiş. Dediği tip esnaf yok mu? Var tabi ama bugün pastaneci esnafı mesela, geçen sene kilosunu 40tl ye sattığı kuru pastayı bu yıl 90tl ye satıyorsa sıfır maliyet artışına karşı mı zam yapmış olur? Yoksa un, yağ, şeker, enerji, yardımcı ürün maliyeti gibi unsurlara göre mi zam yapmış olur? Belli ki kendinizi, başkalarının yerine koyma gibi bir yetiniz yok. Herkesi bir tutmaya alışmışsınız ezbere konuşuyorsunuz, boş konuşuyorsunuz. Merak etme ortada birşey yokken iki katı zam yapan önce kendi iflas eder zaten

0 0
Tıfıl 28 Temmuz 2022 13:07

Neden simit 4 değilde 4.5 oldu ben bu soruyu sorarım arkadas

4 2 Cevap Yaz
Sabır taşı? 28 Temmuz 2022 12:41

Ya ne sabır taşı Kerem bey? Bu hükümetten önce cep telefonu yoktu, sağolsun akp sayesinde herkeste cep telefonu var diye düşünen milyonlarca insan varken, sizce simidin 4.5tl olması sorun olur mu? İsterse simidin tanesi 44.5tl olsun, böyle düşünenler için ne fark eder?

4 5 Cevap Yaz
Ak parti li

Tabi sizin Yavuz dan kanuniden petrol den gazdan bulunan yapılan onca hizmetten haberiniz yok. Kör ve sağır olmuşsunuz ideoloji yüzünden.

4 4
Seçmen

Madem bu aziz vatanı beğenmiyorsun neden hizmetlerden faydalanıyorsun diye sorarlar.

4 4
Sabır taşı?

Seçmen rumuzlu kişi, sen önce devlet ile hükümetin ayrımını bi yap. Ondan sonra şu yazdığım yazı kime, neye sitem yazılmış bi anlamaya çalış. Bak bakayım, ben yukarıda vatanı sevmiyorum diye bir yazı yazmışmıyım? Okuduğunuzuda anlamamaya başladınız. Yada işinize geldiği gibi yorumluyorsunuz.Akpliye gelince; Dünyadaki teknolojik gelişmelere kayıtsız kalamazdık, zira burası Kuzey kore veya afganistan değil. Hükümet sadece bu teknolojinin ve argenin ithal edilmesine mecburdu. Durduğumuz yerde sayacak halimiz yoktu ya, ne zaman gsm teknolojisi akp sayesinde yaygınlaştı? Önce bi yazılanı anlayın

0 0
Demir Can 28 Temmuz 2022 12:31

Her şeyimiz ikiyüzlülük her şeyimiz menfaat ve adamına göre işliyor. Yıllar yıllar önce şehit olmuş askerlere, ahde vefa gereği mezarlık bakımını ve süslemesini, bir fatihayı çok görmemek lazım. Bugünkü refahımızı geçmişte bu vatan için şehit olan insanlara borçluyuz. Ama işte memleket gazi ve şehitleriyle bile kutuplaştırıldı.

2 1 Cevap Yaz
Es es 28 Temmuz 2022 12:12

Simit bahane otoparka zam yapmak için simidi kullanıyorlar. Yoksa bizde esnafınız haftalardır ekonomi stabil zammı gerektirir bir durum yok yani keyfiyet var.

4 5 Cevap Yaz
Hüseyin

Hangi keyif efendiiii? Ekmek olmuş 5tl, yıl sonuna 7 lira olur. Neyin keyfiyeti bu?

3 2
İşçi

Aynen katılıyorum. Piyasada yapılan zamlara oranla bizde maaşlara zam alıyoruz çok şükür. Lakin fırsatçı stokçuluk yapanlar ülkeyi mahvediyor. Onlarda kalıcı değil Allahın izniyle.

1 3
eses 28 Temmuz 2022 09:59

yaptıkları tek iş fırsatçılık. Yol kenarları elektirik mi yakıyor dogalgaz mı yakıyor benzin mi tüketiyor.çalışanlara soruyorum.yapılan zamlar yansıtılmıyor.

4 3 Cevap Yaz
Baki

Zor günler geçecek yiğidim. Dolar değil 20 ikiyüzde olsa biz bu yola baş koyduk. Durmak yok yola devam.

3 3
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat