alexa

Ormana otel dikmek isteyenlere müjde!

AK Parti hükümeti, her zaman uyguladığı taktiği, bir kez daha uygulamaya hazırlanıyor! Kamuoyu, İstanbul seçimine odaklanmışken, seçimin hemen öncesinde, TBMM’ye, yağma niteliği taşıyan bir ‘torba yasa’ getirmeyi planlıyor. İşte biz buna, en hafif tabirle, ‘sel önünden kütük kapma’ diyoruz

28 Mayıs 2019 08:01
A
a
AK Parti hükümeti, her zaman uyguladığı taktiği, bir kez daha uygulamaya hazırlanıyor! Kamuoyu, İstanbul seçimine odaklanmışken, seçimin hemen öncesinde, TBMM’ye, yağma niteliği taşıyan bir ‘torba yasa’ getirmeyi planlıyor. İşte biz buna, en hafif tabirle, ‘sel önünden kütük kapma’ diyoruz.
*
Torbanın içerisinde öyle bir yasa var ki; işte, yukarıda kullandığım ‘yağma’ sözcüğü bu yasa için. Şöyle anlatmak istiyorum… AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu Turizmi Teşvik Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Önerisi’nde, kamuya ait taşınmazların özel sektöre verilmesine olanak sağlayan maddeler yer aldı. Daha net bir ifadeyle… AK Parti’nin ‘turizmi teşvik’ gerekçesiyle TBMM’ye sunduğu ‘torba öneri’ ile kamuya ait taşınmazların (Ormanlar, mesire alanları, denize yakın kayalıklar) elden çıkarılmasının önü açılıyor! Öneriye göre, Hazine arazileri turizm amaçlı tahsis edilebilecek. Ayrıca ormanlık alanlarda bulunan kamuya ait tesisler ile mesire yerlerindeki yine kamuya ait tesisler, turizm gerekçesiyle yatırımcılara, başka bir ifadeyle şirketlere tahsis edilecek!
*
Yani bu öneriden anlıyoruz ki; devlet elinde olan ormanlarımız, mesire alanlarımız, denize yakın olan kayalıklarımız, turizm kılıfı altında şirketlere peşkeş çekilecek, şirketler de doğamızı katledecek! Ve hatta, askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri de, Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak kullanılabilecek! 
*
Konuyu biraz daha detaylandırmak istiyorum ki, daha iyi anlayalım. O nedenle, önerideki bazı düzenlemeleri, siz değerli okurlarımızla paylaşıyorum…
*
TAHSİSİ BAKANLIK YAPACAK
Kültür ve turizm koruma ve gelişme bölgeleri ile turizm merkezlerinde bulunan turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen yerler, turizm amaçlı kullanılabilecek. Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görülenler, 2 ay içerisinde turizm amaçlı tahsis edilecek. Tescil harici yerler ile kapanan yollar ve yol fazlaları ise talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde Hazine adına tescil edilecek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilecek.
*
ASKERİ BÖLGELER DE GİDECEK
Orman Genel Müdürlüğü’ne ait ormanlık alanlar üzerinde bulunan tesislerden konaklama amaçlı kullanılması mümkün olanlar ile mesire yerleri içindeki her tür konaklama tesislerini tahsis yetkisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilecek. Bakanlık tarafından da yatırımcılara, yani şirketlere tahsis edilecek. Öneriye göre, askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak turizm ve sportif amaçlı dalış yapılabilecek. 
*
 AYNI KOŞULLARDA KONAKLAMAK SAKINCALIYMIŞ
Turizm tesislerinde çalışan personel için “personel lojman alanı” oluşturulacak. Gerekçede, tesislerde çalışacak personel için yeterli alanın ayrılmaması nedeniyle personelin tesisten faydalanan turistler ile aynı yerde konaklamasının getirdiği bazı sakıncalar gösterildi. 
*
Bu yasa değişikliği olduktan hemen sonra öyle reklamlar göreceğiz ki… Mesela… “Ölüdeniz’de, orman içinde, cırcır böceklerinin resital verdiği, denize sıfır, hayal bile edemeyeceğiniz saray misali konutlar” gibi reklamlar… 
*
Aslında bu talan girişiminin sinyali yakın geçmişte verilmiş, kamuoyu hazırlanmaya çalışılmıştı. 15 Mart 2018’de, dönemin bakanı tarafından Tarım Komisyonunda ifade edilen şu sözler, AK Parti hükümetinin niyetini açıkça gözler önüne seriyor: “Mesela Muğla’da, biz taşlık, kayalık, ot bitmeyen yere biz demişiz ki: ‘Burası orman.’ Hiç kimse bir şey yapamıyor.” 
*
Hah, bakanın bu kabul edilemez hayali, söz konusu yasa değişikliğinin ardından gerçekleşecek.
*
Ancak hatırlatmak isterim… Anayasa’nın 169’uncu maddesine göre devlet ormanları, mülk edinilemez!
*
Gerçi bu hatırlatma da işlemez… Anayasa’yı tanıyan kim!
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat