alexa

Niçin Eskişehir Avrupa’nın ilk 10 şehri içerisine girmesin

Tufan Çakır yazdı

18 Kasım 2017 09:30
A
a
Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre Avrupa’nın en kirli havasına sahip olan on şehir sıralamasında 8’i Türkiye’den. Durun hemen heyecanlanmayın Eskişehir bu şehirler içinde şimdilik yok. Ama gelecekte olamayacağını kimse garanti edemez. Metropollerin içerisinde de İstanbul birinci.
Türkiye’deki kirli hava sıralaması içerisine giren 8 şehir sırasıyla; Batman, Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta. Eskişehir bu sıralamada yok içiniz rahat olsun. Ancak Alpu ilçemizde yapılması düşünülen termik santralı gerçekleşirse ne olur bilemem. İşte o zaman bu en kirli şehirler içerisinde birinci olmamamız için bir neden kalmaz. İsterseniz TEMA Vakfına biraz kulak verelim.
Tema Vakfı Eskişehir ALPU ilçesi için düşünülen proje için şunlar söylüyor.
Alpu’nun genelinde sulu tarım yapılıyor. Taban suyu da yüksek olan ova İç Anadolu Bölgesi’nin zengin ovalarından biri. Kömür yatırımları ise tarımın baş düşmanı. Kömür madenciliği için verimli üst toprağın sıyrılıp, sahanın susuzlaştırılması gerekiyor. Kömürlü termik santraller neden oldukları zehirli gazlar ve uçucu küllerle, asit yağmurları ile tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor. Ayrıca soğutma suyu ihtiyacı için çiftçilerin suyuna ortak oluyor. Planlanan kömürlü termik santral projeleri, hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmiyor. 
Yani diyor ki; bu santral kurulursa Avrupa’nın en kirli, kurak doğaya zararlı şehirler içerisine niçin girmeyesiniz. Onun için Eskişehir’de yaşayan bilinçli vatandaşlar, Eskişehir’i sevenler, sivil toplum kuruluşları, partiler lütfen bu proje burada gerçekleşmesin. Bir tane Eskişehir var bir başka ESKİŞEHİR yok.
Bu arada sevgili dostum, arkadaşımın konularına girdiğim için Prof. Dr. Cengiz TÜRE’den özür dilerim. Kendisinin bu konudaki hassasiyetini ve bu konudaki yazılarını, “Kentsel Karbon Ayak İzi Envanterlerinin Hazırlanması” ile ilgili çalışmalarını zevkle izliyoruz ve destekliyoruz.
Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen hocamızın, Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanımız Sayın Kazım Kurt’un da bu konudaki düşüncelerini ve hassasiyetlerini biliyoruz.
Ben Eskişehirli olarak Eskişehir’in Avrupa şehirleri arasında en modern, en temiz, en güzel, en kültürlü, en huzurlu şehirler vb. sıralamalarında birinci görmek istiyorum.
En kötüleri arasında değil.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat