alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Linç etmek doğru değil!

Seyitgazi Kaymakamlığı, Türkiye’deki birçok kurum gibi sosyal medya hesaplarından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajı yayınladı…

20 Mayıs 2022 09:30
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Seyitgazi Kaymakamlığı, Türkiye’deki birçok kurum gibi sosyal medya hesaplarından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajı yayınladı…
İçeriği “kopyala yapıştır” mesajlardan farklı. Güzel bir metindi! Ancak bu güzel metinde Ulu önder Atatürk’ün soyadı iki kez yanlış yazıldı.
Tepkiler üzerine kaymakamlık hatasını kısa süre içinde düzeltti. Burada önemli olan “niyettir”
Kaymakam Kutsal Baytak’ı tanıyan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki “asla böyle bir niyeti yoktur” Zaten, bu mesajları kaymakamlar, valiler kendisi yazmaz. Görevli personel yazar, yetkililer kimi zaman göz ucuyla metne bakar!
Kaymakamlıktan yapılan açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:
-Kaymakamlığımıza ait sosyal medya hesaplarında paylaşılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında bilgisayar yerine mobil klavye kullanılması sebebi ile sehven yazım hatası yapılmıştır. Konu ile ilgili hassasiyet göstererek bizlere geri dönüş sağlayan ve hatamızı düzeltmemize vesile olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, bu vesile ile bir kez daha Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.
…/…
Açıklamanın ardından yapılan hatanın izini sürdüm. Metnin bir yerinde Atatürk yerine “Atatark” yazılmış. F klavye kullandığım için biliyorum “A” ve “Ü” harfleri yan yana yer alıyor. Bir diğer bölümde ise “Atatürk” “Atakürk” olarak yazılmış. F klavyede “K” ve “T” harfleri de yan yana yer alıyor.
Görünen o ki bir kasıt yok! Kötü bir niyet yok! Dikkatsizlik var, büyük bir hata var! Acelecilik ve telaş var! Toplum için büyük önem taşıyan böylesi özel günlerde çok daha hassas davranmak ve kontrol mekanizmasını güçlendirmek gerekiyor. Toplumu birleştiren önemli günlerde ayrımcılığa neden olmamak gerekiyor.
Büyük bir hata yapılmıştır. Ancak genç ve başarılı bir kaymakamı bu hata üzerinden linç etmek doğru değildir!
 

İKİSİ DE HAKLI ÇIKTI!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2021 yılı Kesin Hesabı Büyükşehir Belediye Meclis’inde oy çokluğu ile kabul edildi. Tahmin ettiğiniz gibi AK Partililer ret, CHP’liler kabul oyu verdi…
İki Meclis üyesinin konuşmaları önemliydi.
AK Parti’den Orhan Durmuş ve CHP’den İbrahim Arslan…
Konuşmaları önemliydi ama dikkat çekici değildi! İkisi de mali müşavir olduğu için rakamlarla konuştular. Haliyle rakamların dilini bizim vatandaş pek anlamıyor.
Meşhur fıkrayı bilirsiniz…
Patronun birisi kendisine yardımcı eleman almak için gazeteye ilan veriyor. Ertesi gün üç kişi müracaat ediyor fizikçi, matematikçi ve muhasebeci…
Patron ilk görüşmesini fizikçi ile yapıyor ve soruyor 2 kere 2 kaç yapar fizikçi 5 yapar diyor. Patron formunuzu bırakın biz sizi arayacağız diyerek gönderiyor.
İkinci görüşmesine matematikçi giriyor ve aynı soruyu ona da yöneltiyor matematikçinin cevabı ise “bu mudur yani çok kolay tabi ki 4 eder diyor”
Son olarak muhasebeci geliyor ve aynı şekilde 2 kere 2 kaç yapar diye soruyor.
Muhasebeci sağına soluna iyice bir bakıyor sonra perdeleri çekiyor ve kapıyı kilitliyor ve adamın kulağını eğiliyor, kaç olmasını istersiniz?
…/…
Durmuş ve Arslan rakamları öyle bir açıkladılar ki ikisi de haklı çıktı!
 

SEÇİMİNİ İYİ YAP!

İranlı büyük düşünür, İbn Mukaffa, "İnsanları yönetmek büyük beladır" diyor.
Peki, bu beladan kurtulmanın yolu yok mudur?
Yanıtını yine kendisi veriyor ve 4 madde sunuyor:
1. Adamlarını iyi seç.
2. Tam yetkilendir.
3. Sıkı takip et/denetle.
4. Sert ceza ver.
 

GÜNÜN SÖZÜ!

Doğru çoğu zaman kulağa hoş gelmez. Kulağa hoş gelenler ise doğru değildir.
 

GÜNÜN KARİKATÜRÜ
günün karikatürü 20 05 2022

1000
icon
Vatandaş 20 Mayıs 2022 16:28

İlk defa sayın baş size katılıyorum herkes hata yapabilir örneğin Kılıçdaroğlu da zamanında oy kullanmayı becerememisti

9 7 Cevap Yaz
Arif 20 Mayıs 2022 14:31

Allah aşkına, Atatürk’ün adını her yerden silenlerin hata mı yaptığını düşünüyorsunuz?

5 7 Cevap Yaz
İsmail 20 Mayıs 2022 13:20

Ali bey sizin tanıyıp tanımamanız ne fark eder belli bir zihniyetin Atatürk’le alakalı yaptıkları ortada değil mi artı linç mümkün değil siz rahat olun bu düşüncenin arkasındaki insanlar hep birbirlerini bugüne kadar savundu böyle de gider Bize her şey olur onlara hiçbir şey olmaz

4 6 Cevap Yaz
YORUMCU 20 Mayıs 2022 12:23

O kadar kelime arasindan mesajin ana konusu olan kelimelerden sadece bir tanesinde hem de iki defa hata yapiliyorsa burada hatadan cok art niyet vardir.

7 9 Cevap Yaz
MANDA KASA 20 Mayıs 2022 09:57

nasıl linç etmek doğru değil? Konu ULUÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ise 10 kere bakacaklar. 20 kere bakacaklar. Kaymakamlık orası mahalle muhtarı değil. Devletin kurumu. İlçe'de Devletin silüeti...

8 16 Cevap Yaz
Vatandaş

Kardeş Kılıçdaroğlu oy kullanamadığı zaman sesiniz çıkmamıştı orası da bir kurum hatırlatırım

9 5
cemal 20 Mayıs 2022 09:45

Yazan kasıtlı yazmış. Tecziye edilmeli. Mazereti yok bunun...

6 15 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat