alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Kurul hata yapmış

Bilindiği gibi aşı yaptırmayan üniversite öğrencilerinin okullarına gidebilmek için haftada iki kere PCR testi yaptırmaları gerekiyordu. Ancak İl Hıfzıssıhha Kurulu, bu zorunluluğu kaldırdı. Doğal olarak bu karar çok tartışılıyor.

14 Ekim 2021 09:14
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Bilindiği gibi aşı yaptırmayan üniversite öğrencilerinin okullarına gidebilmek için haftada iki kere PCR testi yaptırmaları gerekiyordu. Ancak İl Hıfzıssıhha Kurulu, bu zorunluluğu kaldırdı. Doğal olarak bu karar çok tartışılıyor.

Toplum olarak bu salgın hastalıktan kurtulmak istiyorsak, aşılarımızı yaptırmalıyız. Ancak az sayıda da olsa aşı yaptırmayı reddeden kişiler var. Bütün verileri ortaya koysanız, aşı yaptırmayanların nasıl öbek öbek öldüğünü gösterseniz, rakamlarla destekleseniz de, bu kişileri ikna edemiyorsunuz. Allah önce kişiye ruh sağlığı versin...

Öte yandan aşılarını yaptırmayanlar da toplumun genel direncinin düşmesine neden oluyor. Üniversitelere girmek için her hafta iki kere PCR testi yaptırma zorunluluğu, pek çok aşı karşıtının, "Her hafta iki kere bu çile çekilmez; iyisi mi gidip aşılarımı yaptırayım" demesine neden olabilir. Dolayısıyla Hıszıssıhha Kurulunun aldığı kararı eleştiriyorum. Bence yetkililer aldıkları bu kararı bir kere daha gözden geçirsinler.

Eskişehirli çiftçi zarardan korkuyor

Maliyeti 80 kuruşla 1 lira arasında değişen soğanın 60 kuruştan alıcı bulmasından dert yanan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin duruma müdahale ederek, çiftçinin soğanını satın alması gerektiğini belirtti. "TMO tarladaki soğanları alsın, çiftçi kâr etmese de zarar etmez" ifadelerinde bulundu.

Bir çiftçi eğer ki, "En azından zarar etmeyeyim" diye düşünmeye başladıysa, bir sene sonra tarlasını ekmekz. Şehre taşınır ve asgari ücretle çalışacağı bir iş aramaya başlar.

İşte Türkiye'de tarım ekonomisi bu yüzden çöktü. "En azından zarar etmeyeyim" diye düşünen çiftçi, artık tarlasını ekmiyor. Allah'ın bize bahşettiği bu cennet vatandaki bereketli topraklar boş kalıyor. Çözüm olarak yaptığımız ithalat ise, direnen son kahraman çiftçilerimizin de belini büküyor.

Umarım Naci Erdemli'nin önerisi kabul görür ve soğan üreten çiftçimiz, en azından zarar etmez. Ancak soğan üreticisinin sorunu çözülse de, diğer çiftçilerimizin sorunları bir türlü çözülemiyor. Türk tarımının acıklı durumuna işaret edenleri "Vatan haini" ilan edeceklerine, biraz da tarımın yapısal sorunlarıyla ilgilenseler hiç fena olmayacak.

Taraftar görevini biliyor

Teknik Direktör Cem Karaca, son zamanlarda taraftarları üzdüklerini belirterek, "Pazar günü taraftarımızın desteği ile rakibimizi yenerek yeniden iyi sonuçlar almaya başlamayı hedefliyoruz. Taraftarımız bize küsmesin, gelsin desteklesin" ifadelerinde bulundu.

Eskişehirspor taraftarı hem vefakar hem de cefakardır. Bir yenilgiyi geçtim, üst üste 4 – 5 yenilgiyi bile kaldırabilir. Ancak Türkiye'nin – bana kalırsa – en iyi taraftarı olmasına karşın, Eskişehir taraftarının da sabrının bir sınırı var. O sınırı zorlamamak lazım. Pazar günü Buca maçında taraftarın görevinin bilincinde olarak tribünlerdeki yerini alacağına inanıyorum. Bu arada teknik heyetimiz de – mesela – basit gol yeme sorunumuzu çözerse çok iyi olur. Ezcümle herkesin işini yapmasında fayda var. Ben taraftarın işini yapacağından şüphe etmiyorum.

Bulgur ve salça alalım

Sayın Cumhurbaşkanımız geçenlerde İngiltere'nin benzin bulamadığını, Almanya'da ise gıda kıtlığı yaşandığını belirtti. Öncelikle şunu açıkça belirtelim; İngiltere'de petrol krizi filan yok. Ülke Avrupa Birliği'ndeyken İngilizlerin beğenmeyip, burun kıvırdığı kamyon şoförlüğünü, Bulgar, Hırvat ve Sırplar yapıyordu. Ülke AB'den çıkınca bu kamyon şoförlerinin de çalışma izni kalmadı. Bu sebeple sadece benzin istasyonlarında değil, aynı zamanda gıda tedarik zincirlerinde de aksamalar yaşanıyor. Bu arada Almanya'da gıda krizi yaşanmması meselesine gelince... 2 gündür İngilizce, Almanca ve Türkçe haber sitelerinde araştıdrmalar yapıyorum. Allah için bu konuda tek satırcık bir haber bile görmedim. Hani aramızda para toplayıp, bulgur, salça filan alıp zavallı aç Almanlara yardım etmemize gerek yok gibi gözüküyor...

Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat