alexa

Kırk yıllık gönüllü bekçi hamdi kaya

Buse Karadeniz yazdı

29 Eylül 2018 09:28
A
a
Eskişehir'den biraz uzaklara götürmek istedim, Kıyıköy'e... Belkide hiç duymadınız bile. Benimde kısa zaman önce öğrendiğim ufak bir kasaba Kıyıköy. İyi güzel de Kıyıköy nerede diye soracak olursanız Trakya'da efendim. Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nde.
 
Denizi, limanı, nehri ve güzel manzarası... Bahsettiğim nehirde kanoya ya da nehir bisikletine binebiliyorsunuz bu arada. Etrafı  ağaçlarla kaplı nehrin yüzeyi nilüferlerle kaplanıyor ve harika bir manzara çıkıyor ortaya. Kısa bir tatil de yapabilirsiniz. Rüzgarlı havasından denizi biraz sakin yakalayabilirseniz... Daha çok balıkçılık ön planda Kıyıköy'de.
 
Her şehir her kasaba gibi buranında tarihi var tabi. Kaleyi merkezde görebilirsiniz. Bir de Aya Nikola Manastırı var dediler. Altıncı yüzyıldaki Justinyen dönemine M.S. 527-565  yıllarına ait manastır Kıyıköy'ün en iyi tarihi zenginliği olarak anıyorlar. Ben hayatımda bu kadar kötü bir durumda antik yapı görmedim. İçeride bir yeri resmen çöplük bile yapmışlar. Manastırın 40 yıllık gönüllü bir bekçisi var Hamdi Kaya. Elinden geldiği kadar  bakımlarını yapmaya çalışıyor. Gelen ziyaretçilere tanıtmaya  tarihini anlatmaya  ya da el feneri vererek gezmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Fakat en çok Manastırda define aranmasından korktuğunu ifade ediyor.  Hamdi Kaya sen elinden geleni yapmışsın ve hala yapmaya devam ediyorsun. Gönülden kutluyorum ama sana rağmen burayı çöplüğe çevirmek isteyen kişilere insanlıktan nasibini almamış olduklarını bir gün anlamalarını umut ediyorum.
 
Tekrar Eskişehir'e dönüyorum, bir bakıyorum ki bize tertemiz bir şehir yaratılmış. Tarihiyle, sokaklarıyla, parklarıyla her şeyi mükemmele yakın olan şehrin gezmediğim ayak basmadığım karesi kalmasın istiyorum. Planlarının arasında Eskişehir'i görmek isteyen herkes için söylüyorum ki asla pişman olmayacaksınız...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat