alexa

Kılıçdaroğlu ile Gaye Usluer arasındaki buzlar erimiş!

Gaye Usluer, son dönemde, mevcut Genel Merkez yönetimine karşı muhalif çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti

25 Nisan 2019 08:09
A
a
Gaye Usluer, son dönemde, mevcut Genel Merkez yönetimine karşı muhalif çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta 24 Haziran seçimleri sonrasında olağanüstü kurultay isteyen partililerin öncülerinden biri olduğunu dahi söylememiz yanlış olmaz.   
*
Gaye Usluer’in, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla, geçtiğimiz Pazartesi günü uzun süreli bir görüşme yaptığını öğrendim. İki isim, söz konusu görüşmede, CHP’nin önümüzdeki dönemde ne yapması gerektiğine ilişkin fikir alışverişinde bulunmuş; ortak payda zemininde, birlikte çalışma kararı almış.  
*
Bu konuyu, Gaye Usluer’le görüştüm ve sordum: Nasıl oldu bu iş? Usluer, şu cevabı verdi: DUYGUDAŞLIĞI HİSSETTİK “Genel Başkanımızı, Genel Başkanımızın yönetim biçimini ve yöneticilerini eleştirsek de, biz bir aileyiz, biz birbirimizi seviyoruz. Görüşmemiz sırasında, aramızdaki duygudaşlığı hissettik. Aynı yöne bakıyoruz, birbirimizi seviyoruz ve birbirimize karşı saygımız var. Partili olmanın gerçeği de bu sanıyorum. Ama tabi partim için faydalı olmayan bir iş yapıldığını gördüğümde yine eleştiririm. Eleştirmek de gerekir. Çünkü partim için bir şeyler yapmak gayretindeyim, ülkem için bir şeyler yapmak gayretindeyim. Herkesin de, böyle düşünmesinin daha faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca eleştiriye açık olan, eleştirinin doğruyu bulma yolunda faydalı olduğunu düşünen bir Genel Başkanımız var.”

CHP’de kurultay ertelenirse ne olur? 


CHP eski İl Başkanı Sinan Özkar ve beraberindeki bir grup partilinin, olağanüstü kongre sürecinin başlamasını istemesiyle beraber, CHP kulisleri hareketlendi ve birçok görüş ortaya atılmaya başlandı. 
*
Özellikle, mevcut İl Başkanı Abdülkadir Adar’a yakın grup, ‘zaten olağan kongre sürecine az kaldı, olağanüstü kongreye gerek yok’ görüşünü savunuyor.
*
Bu noktada, CHP Parti Meclis (PM) Üyesi Gaye Usluer, hiç konuşulmayan bir ihtimali ES TV ekranlarında ortaya attı ve dedi ki: 

KURULTAY, KARIŞIKLIĞA NEDEN OLABİLİR
“Tüzüğümüze göre, kurultay bir yıl ertelenebilir. Çünkü İstanbul seçimleri var, henüz hiçbir şey yerine oturmadı. Daha belediye kadroları tam anlamıyla belirlenmezken, işler tam olarak rayına girmezken, olağan kongre sürecini başlatarak kurultaya gidilmesi, karışıklığa neden olabilir. Enerjimizi ve ilgimizi tam anlamıyla belediyelerin yönetimlerinin oturmasına veremememizi sağlayabilir. Dolayısıyla, kurultay sürecini başlatmak yerine, bir yıl erteleme içine girilebilir. Eğer bir yıl erteleme olursa, zaten olağanüstü kongremizi yaparak seçilmiş yönetim kurulumuzu iş başına getirmemiz gerekiyor.” 
*
Özetle, Usluer, şunu ifade ediyor: Kurultay ertelenirse eğer, olağanüstü kongre yapılmaması için hiçbir engel kalmaz ve yapılır!

Belediye başkanları karışsın, ama… 


CHP’de, her kongre döneminde tartışılan bir husus var. Nedir o? Belediye başkanlarının kongrelere direkt olarak müdahale etmesi meselesi… Gaye Usluer’in bu konudaki tavrı net. Diyor ki Usluer: “Belediye başkanları kongrelere karışmasın’ demek, doğru değil. Siyaset yapıyorlar sonuçta. ‘Hiç karışmasınlar’ demek, siyasetin doğasına aykırı.” Sonrasında önemli bir uyarıda bulunarak şunu ekliyor: “Ama belediye başkanlarının bunun dozunu iyi ayarlamaları lazım. Yani, yönetimler oluşurken ya da oluştuktan sonra, ‘bu benim adamım, şu senin adamın, gel dediğimi yap’ noktasına geliyorsa iş, bu doğru değil.”

Saldırının bilançosu… 


Gaye Usluer’in anlatımına göre, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yapılan saldırının bilançosu şöyle:
  • Kemal Kılıçdaroğlu, yumruk yedi.
  • Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın, iki kaburgası kırıldı.
  • Genel Başkan Yardımcısı Levent Gök, genel vücut travması aldı.
  • Genel Başkan Yardımcısı Murat Emir, genel vücut travması aldı.
  • Gençlik Kolları eski MYK Üyesi Deniz Demir, genel vücut travması aldı.
  • Demokrasimiz ve uluslararası platformdaki saygınlığımız, ciddi bir yara aldı. 
1000
icon
Meral bakir 25 Nisan 2019 23:01

Parti içi demokrasi tüzük genelge ve bir zamanlar haklı eleştirileri yüzünden parti dışı bırakılanlar şehrin belediyeye teslim edilmesi aday listelerinin meclis üyelerinin hiçbir kritere dayanmadan hazırlanmasi eskisehir örgütünün tek sikintisi

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat