alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Kayıt Dışı Göç mü Var?

Eskişehir güncel nüfus verilerinde nüfus artışının en az olduğu şehirlerin başında geliyor.

17 Eylül 2021 09:02
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir güncel nüfus verilerinde nüfus artışının en az olduğu şehirlerin başında geliyor. 
 
Açıkçası ülkenin son 5 yıldır izlediği kontrolsüz mülteci politikasından bile etkilenmeyen ve özellikle şehir merkezinde bir göç hissetmeyen, mülteci varlığına pek tanık olmayan nadir şehirlerden birisi oldu. 
 
Gel gelelim Haziran ayından bu yana bu tablonun değiştiği ve rakamlara yansımasa dahi kayıt dışı bir göç durumun olduğunu savunan fazlaca insan var. 
 
Şahsen bende aynı kanaatteyim. Hemen hemen her gün şehrin farklı noktalarını dolaşıyor ve algıda seçici bir gözle bir farklılık olduğunu gözlemliyorum. 
 
Özellikle okulların açılmasıyla birlikte ana caddelerde, trafik ışıklarında ve ticaretin hareketli olduğu alanlarda yaşları küçük çocukların öne atıldığı ama yakın çevrelerinde ailelerinin de olduğunu gördüğümüz dilenci, satıcı ve yardım isteyenlerin sayısı da buna bağlı olarak fazlalaştı.
 
Haliyle insan düşünmeden edemiyor. Ya bunca mülteci bir yerlerde saklıydı ve sosyal hayata karışmadan yaşıyordu ya da Eskişehir’de kayıtlara geçmeyen bir göçmen durumu var. 
 
Ya da sanmıyorum ama böyle düşünenler olarak hepimiz yanılgıdayız. 
 
Teşekkürler Mehmet Şimşek ve Yönetim Kuruluna!
Salı günü kaleme aldığım yazıda Atatürk Stadyumu duvarlarında Eskişehirspor’a Başkanlık görevinde bulunmuş isimlerin eksik bırakıldığı ve “biz olalım” düsturu ile hareket eden mevcut yönetimin sorumlu olmasa dahi bu hatayı düzeltmesi gerektiğini ifade etmiştim. 
 
Yazıdan sonra sağolsun Başkan Mehmet Şimşek aradı. Bu işin önceki dönemlerde yapılmış olduğunu ve derhal düzelteleceğini ifade etti. 
 
Dün’de eksik olan Başkanların fotoğraflarının çerçevelendiğini ve kısa sürede oradaki yerini alacağını öğrendim. 
 
Bu konuda hızlıca ve hassas bir şekilde hareket eden ve yapıcı bir yol izleyen Başkan Şimşek ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. 
 
O yazıda da belirtmiştim Eskişehirspor bir duruştur ve vefa bu duruşun en kıymetli erdemlerinden biridir.
 
Celalettin Kesikbaş Katkılarıyla!
Eskişehirspor maçları bu sene ES TV farkıyla canlı olarak yayınlanıyor. Ancak daha da önce de belirttiğim gibi bu yayınların çok ciddi bir külfeti ve emeği var. 
 
TFF payı, kulüp payı, sayısı az olan canlı yayın araçları, ekipman, personel, konaklama, uydu bedeli diye sıralanan büyük gider kalemleri var. Daha doğrusu bir şehir TV’si için devasa bir harcama, kaldırılması güç bir bedel ortaya çıkıyor. 
 
İşin özü ES TV bu işten tek kuruş kazanç sağlamıyor ve üstesinden gelmesi zor bir maddi zorluğa göğüs veriyor. 
 
Ancak hem Eskişehirspor’a bir maddi katkı hem de taraftara yapılan bu jestin manevi tatminini gerçekten paha biçilemez bir güzellik.
 
Bu işin sürdürülebilir olması, sadece iç saha maçları ile sınırlı kalmayıp deplasman mücadelelerin ekrana gelmesi için taşın altına elini sokan isimler de oluyor. 
 
ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş o isimlerden birisi. Eskişehirspor takipçileri bu deplasman mücadelesini Kesikbaş’ın katkılarıyla izleyecek. 
 
Yani bu maçlık yükün bir kısmına omuz atıldığı için ES TV’de fedakarlığını yapacak ve Eskişehirspor’un gurur veren mücadelesini canlı canlı izleyeceğiz. 
 
Bunun hem örnek olması hem de verilen desteğin bilinmesi adına paylaşılması gerektiğini düşünüyor ve sayın Kesikbaş’a teşekkürlerimi sunuyorum.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Hektor 17 Eylül 2021 13:38

ES TV ' ye sonsuz teşekkürler.

0 1 Cevap Yaz
Çiftelerli 17 Eylül 2021 11:31

Şehrimiz mülteci dolu mülteci istemiyoruz

1 2 Cevap Yaz
Ali Kırgız 17 Eylül 2021 09:50

Hangi ilimizde kayıt dışı göç yok ki ? Çimlerde yatan afganlari görmediniz mi ?

1 0 Cevap Yaz
Adnan 17 Eylül 2021 09:49

şehrimizin sorunu sadece Mülteciler değil . Öğrenci adı altında şehrimize gelen ve ikameti olmayan gençlerdir .

0 4 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat