alexa
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

İş arayanların dikkatine!

Yeri geldikçe, Türkiye’deki işsizlik probleminden, bu bağlamda probleme çözüm üretmeye çalışanlardan ve iş ilanı veren kurumlardan söz ediyorum. Bir işçi alımı ilanı daha var!

12 Kasım 2018 08:57
A
a
Yeri geldikçe, Türkiye’deki işsizlik probleminden, bu bağlamda probleme çözüm üretmeye çalışanlardan ve iş ilanı veren kurumlardan söz ediyorum. Bir işçi alımı ilanı daha var! ETİ Maden İşletmeleri tarafından yapılan duyuruya göre, işletmenin farklı bölgelerinde toplam 104 daimi işçi alınacağı, Eskişehir içerisinde de 20 kişinin istihdam edileceği bildirildi. İşçi alımı için gereken şartlar bugün açıklanacak. O şartları öğrenmek için www.iskur.gov.tr internet adresine girmeniz yeterli. Bunun yanı sıra, İŞKUR tarafından Eskişehir İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’nin sekizincisi gerçekleştirildi. Etkinlikte, iş arayanlar ve staj yapmak isteyenler sanayici ve iş insanlarıyla buluşma fırsatı yakaladı. Organizasyonda konuşan AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, “Ülkemizin bundan sonraki sürecini yönetecek gençlerin dünyaya adapte olması lazım. Gençler iş dünyası ve sanayiyle tanışmalıdır” diyerek gençlerin ve söz konusu etkinliğin önemini ortaya koydu.

Kamu zararı...

AK Parti’nin takdir ettiğimiz projelerinden bir tanesi de iyisiyle kötüsüyle tren yolunun yer altına alınması projesiydi. Tren yolu yer altına alınınca, harika bir rekreasyon alanı meydana geldi. Bilinen adı, hat boyu! Ancak TCDD, söz konusu alanı Büyükşehir Belediyesi’ne vermedi, ‘ben yapacağım’ dedi. Yaptı yapmasına da, milyonlarca lira harcayarak, hiçbir işlevi olmayan beton bir alan haline getirdi. Ancak bugünlerde, o alan, inşaat alanına döndü. Yine para harcanarak, alan yenilenmeye çalışılıyor. Yılmaz Büyükerşen ise söz konusu duruma isyan ederek şunları söyledi: “Demiryolu altından geçiyor ya, mülkü bizim diyorlar. Öyle bir inatlaşmanın içerisinde maalesef ziyan ettiler orayı. Harcanan paralar da ziyan oldu.” Ne diyelim? ‘Kamuda kemer sıkacağız’ diyenler, kamu zararı gerçekleştirmeyi alışkanlık haline getirdiler!

Eskişehirspor'a dokunmayın!

Eskişehir’de üzerinde kafa yorulması gereken birçok sorun varken, zihni sinir kafalı birkaç kişi, siyasi rant uğruna, gidiyor ve mali kriz içerisindeki Eskişehirspor’la uğraşıyor. Biliyorsunuz… Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri, dış mekan reklam araçlarını Eskişehirspor’a vermişti. Amaç Eskişehirspor’a maddi kaynak yaratmaktı. Tabi bu yapılırken Belediye Kanununun 75. Maddesinin C Bendine göre ilgili kaymakamlıkların onayı da alındı. Ancak gelin görün ki, ‘yok o billboardları şu işletiyor, yok bu işletiyor, yok billboardların sayısı gerektiğinden fazla’ filan diyerek kulübün elinden dış reklam araçlarını almak isteyenler oldu. Dahası, rapora saygı duymakla beraber, Sayıştay, Odunpazarı Belediyesi’nin uygulamasını yanlış buldu. Ancak ne hikmetse Tepebaşı Belediyesi’ne dönük herhangi bir şey yok! Burada bir şeyler oluyor ancak her ne olursa olsun, bizler, Eskişehirspor’un hakkını koruyacağız. 

Deniz Kaplan para istemez!

Son zamanlarda dolandırıcılardan gına geldi. Öyle ki her gün farklı bir dolandırıcılık vakası vuku buluyor. Bir de öyle enteresan yöntemleri var ki bunların, resmen zeka ürünü! Yani bu kendini bilmez dolandırıcılar, insanların parasını çalmak için kullandığı zekayı, ülkenin hayrına kullansa, inanın birçok sorunumuz çözülür. Her neyse… Bunları yazmamın bir sebebi var. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin bürokratlarının isimleri kullanılarak maddi yardım talebinde bulunulduğunu öğrendik. Dolandırıcılar, bunu yaparken özellikle Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Deniz Kaplan’ın ismini kullanıyorlar. Aman ha! Bilin ki, hiçbir polis, yargı mensubu ya da herhangi bir bürokrat, sizden herhangi bir şey için para isteyemez ve istemez de! Bu suçtur. Bilin ki sizi arayan, kesinlikle bir dolandırıcıdır. Eğer böyle bir olayla karşılaşırsanız, vakit geçirmeden Cumhuriyet Savcılığına bildirin.

Düşünebilen gençlik...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde (ESOGÜ) 2018-2019 akademik yılı törenle açıldı. Protokol üyeleri, her zaman olduğu gibi kürsü konuşması yaptı. Ancak o konuşmalardan birisi, oldukça dikkat çekiciydi. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın konuşmasından bahsediyorum. İşte o konuşma: “Dünya hızla değişmekte ve teknoloji baş döndürücü bir hızda sürekli olarak yenilenmektedir. Bu noktada bizleri muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak nesli yetiştirmek, sizlere düşen en önemli görevdir. Öncelikle düşünebilen, sorgulayabilen, demokrasiyi özümsemiş, etkin ve üretken olabilen, kendini geliştiren, değerleri ve tarihi ile barışık, paylaşmayı bilen nesiller yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi milli ve manevi değerlerine sahip olacak ve küresel sorunlara küresel çözümler üretecek şekilde yetiştireceğinize inanıyoruz.” Ne denebilir ki? Bu konuşmaya şapka çıkartılır!

AK Parti'de temayül?

Yerel seçimlere beş aydan daha az bir süre kala, partiler çalışmalarını hızlandırdı, belediye başkan adayı olmak isteyenler arasındaki rekabet arttı. Bu noktada AK Parti’nin aday adayı başvuru süreci, bugün akşam sona erecek. Bugüne kadar Ali Acar Odunpazarı Belediyesi için, Ahmet Sivri ile Hasan Tuç ise Tepebaşı Belediyesi için aday adaylığı başvurularını yaptılar. Tabi ilerleyen tarihlerde yeni aday adayları muhakkak çıkacaktır. Şimdi AK Parti’de yeni bir heyecan daha başlıyor. Nedir o? AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı tarafından 18 Kasım Pazar günü temayül yoklaması yapılacak. Yoklama dijital ortamda gerçekleşecek ve sonuç, anında genel merkeze ulaşacak. Tabi temayül, tek gösterge değil. Ancak etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım o yoklamada kimler ön sıralarda yer alacak?

"Sıkıldık bu herzelerden"

Danıştay’ın, afet riskli alan ilan edilen sekiz mahalle ile ilgili, yürütmenin durdurulması kararı vermesi üzerine ortalık karıştı. Çünkü kararı AK Parti hükümeti vermişti. Bu noktada önde gelen birçok isim peş peşe açıklamalarda bulundu. Bu isimlerden bir tanesi de CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç. Bakın Dalgıç sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, karara ilişkin ne dedi: “Afet riskli alan ilan edilen sekiz mahalle ile ilgili Danıştay’ın yürütmenin 
durdurulması kararı vermesi üzerine AKP İl Başkanı Sayın Zihni Çalışkan ‘haklı çıktık’ demiş. Ne diyelim: Davacı sen, davalı sen, sıkıldık bu herzelerden! Afet riskli alan ilan edilme kararı, AKP hükümetinin bir kararıdır. Danıştay, sayın il başkanının mensubu olduğu hükümetin bir kararını durdurmuştur. Sayın il başkanına, dava dilekçesinde, davalı kısmında kimin yazılı olduğuna bakmasını tavsiye ederim.” Bence Dalgıç’ın bu açıklaması, cuk oturmuş!

Ölmek istemiyoruz!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Alpu Ovası’na kurulmak istenen kömürlü termik santralden vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Bu çağrıyı yaparken de ciddi bir gerekçe sundu ve dedi ki: “Alpu Ovası Eskişehir’in en verimli ovası. Ayrıca Eskişehir’imiz Türkiye’nin havası en temiz altıncı ili seçildi. Eğer buraya kömürlü bir termik santral yapılırsa verimli topraklarımız, temiz havamız, suyumuz yok olacak. Tarım, hayvancılık yok olacak. Bunun yanı sıra Türkiye’nin tek lületaşı çıkarılan köyü Beyazaltın köyü bu bölgede. Lületaşımız da yok olacak. Eskişehir’de 1 milyona yakın yurttaşımız hava kirliliği ve bundan kaynaklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.” Doğru söylüyor Çakırözer. İhalesi beşinci kez iptal edilen kömürlü termik santral ısrarından derhal vazgeçilmelidir,  halk sağlığıyla oynanmamalıdır!

DÜNYA İNSANLARI

Dünya İnsanları - Arif Anbar 12 11 2018
Fotoğraf: Malcolm W. Browne/1963
Budist rahip Thich Quang Duc, Güney Vietnam hükümetinin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı… 

KARİKATÜR

Arif Anbar Karikatür 12 11 2018
Didie Sri Wıdıyanto

FOTOĞRAFIN DİLİ OLSA

Fotoğrafın dili olsa 12 11 2018
AK Parti Tepebaşı İlçe Bşk. İ. Yılmaz Kaynarca: Yılmaz Hoca’m, zahmet olmazsa, benim de adaylık işime bir el atar mısın?
Büyükşehir Belediye Bşk. Yılmaz Büyükerşen: Bakarız evladım, bakarız…
Odunpazarı Belediye Bşk. Kazım Kurt: Yılmaz Hoca büyük adam; AKP’yi de yönetiyor iyi mi

AFİŞ

REZERVUAR KÖPEKLERİ
Rezervuar Köpekleri afiş 12 11 2018
1992 yapımı ve polisiye türünde olan film, orijinal bir soygun hikayesini konu alıyor. Büyük hırsızlık olayı için buluşan bir ekip, birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir grup hırsızdan oluşuyor. Soygunda yaşanan bir aksaklık nedeniyle kan gölüne dönen atmosferde polisten kaçmaya çalışan ekip, aralarında bir polis casusunun olduğunu öğreniyorlar ve bu kanlı mücadele, anbean artan psikolojik bir savaşa dönüşüyor. Büyük bir kısmı tek bir mekanda geçen klostrofobik filmin oyuncu kadrosu, Harvey Keitel, Tim Roth, Freddy Newandyke, Michael Madsen ve Quentin Tarantino gibi önemli isimlerden oluşuyor.
 

BİR TWEET

VOLKAN DOĞAN
Biz, sevdiğini, varsa kusurlarıyla birlikte sevmeyi bilen anlayıştan geliyoruz. Yaşadığımız şehri de her şeye ve herkese rağmen severiz. Tıpkı Türkiye’de yaşamak gibi Eskişehir’de yaşamak da mutlu eder insanı... 

 
1000
icon
eskişehirli 12 Kasım 2018 23:13

belediyeler diğer kurumların ne yaptıklarını değil önce kendi yaptıklarını ve yapamadıklarını değerlendirmeli

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat