alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Prof.Dr. Alper Çabuk

İklim krizinin etkilerini hisseden ilk jenerasyon  önlem alabilecek son jenerasyon

Geçtiğimiz hafta Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), üyesi olan tüm şirketlere yol gösterici olmak amacıyla bir toplantı düzenledi

27 Eylül 2021 08:19
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Geçtiğimiz hafta ulusal basında yer alan bir habere göre Avrupa Birliği’nin, 2030’a kadar sera gazı emisyonlarını %55 azaltma, 2050’de ise karbon nötr olma hedefi doğrultusunda ortaya koyduğu çevre planı Yeşil Mutabakat’ı ilke olarak alan ve karbon ayak izini en aza indirmek için Yeşil Mutabakat çerçevesinde çalışmalar yürüten Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), üyesi olan tüm şirketlere yol gösterici olmak amacıyla bir toplantı düzenledi.  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ve İklim ve Enerji Programı Kıdemli Uzmanı Tanyeli Behiç Sabuncu’nun davetli olduğu toplantıda Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın temel mesaj ve ilkeleri ile şirketlerin iklim krizine yönelik çalışma yönergeleri değerlendirildi. Toplantıda Tanyeli Behiç Sabuncu, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Raporu ve iklim değişikliğinde son durumu aktardı. Ortalama sıcaklık artışının 1.5 derece ile sınırlandırılması kararına karşın, halihazırda 1.2 dereceye ulaşıldığına dikkat çeken Sabuncu, “Atmosferdeki sıcaklık artışına bağlı gözlemlenen yaygın ve hızlı değişimin geri döndürülemeyecek boyutta ulaştığına ve son on yılda görülen sıcaklıkların buzul çağından beri en yüksek değerlere çıkarak, en son 125 bin yıl önce görülen seviyeye geldiğine, Türkiye'ye bakacak olursak, yangın, sel ve erozyonun önümüzdeki dönemde katlanarak artmasının beklendiğine, Türkiye'de bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 194 bin hektar ormanlık alan yandığına ve bunun da, 2008–2020 yılları arasında aynı tarih aralığı ve bölgede yanan yaklaşık 33 bin hektarlık alanın neredeyse 6 katı olduğuna” vurgu yaptı.
 
WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise, 1900 yıl boyunca Dünya nüfusunun 1 milyarın altında seyrettiğini, 1900 – 2000 yılları arasındaki 100 senelik boyutta ise nüfusun üzerine 6 milyar insanın eklendiğini ifade ederek, “Doğadan muazzam bir insan talebi söz konusu olduğunu, bugüne kadar yaşanan sanayi devrimlerinin fosil yakıt çerçevesinde gerçekleştiğini, yeni devrimin yeşil transformasyon olarak gerçekleşeceğini, bunun maliyetinin çok yüksek olacağını, ancak bu değişimin gerçekleştirilmemesi halinde hayatın ortadan kalkacağını” belirtti. Bayar, ayrıca konuşmasında “Yaşayan Gezegen Raporuna göre 50 yılda bütün omurgalı popülasyonun yüzde 68'i yok olduğunu, her yıl  Dünya'nın kendini yenileme kapasitesini tükettiğimizi, 2030 yılına kadar bize her yıl için iki  gezegen gerektiğini, iklim krizinin etkilerini hisseden ilk jenerasyon olmamıza karşın, önlem alabilecek son jenerasyon olduğumuzu” söyledi.
 
İşte Bayar’ın konuşmasında ifade ettiği, iklim krizinin etkilerini hisseden ilk jenerasyon, önlem alabilecek son jenerasyon bizleriz. Bizler, bu konuda bahsi geçen yeşil transformasyonu başlatmazsak, önümüzdeki yıllarda seller, orman yangınları, kuraklık vb doğal afetler hayatlarımızı ve yaşam alanlarımızı çok daha fazla tahrip edecek. Bu dönüşümün paralelinde iklim krizinin etkileriyle ortaya çıkacak afet risklerini minimize etmek için de gerekli önlemleri hayata geçirmek ve toplumsal dirençliliği artırmak zorundayız. Hepimiz, son sürat kontrolsüz şekilde yokuş aşağı giden bir otobüsün içinde gibiyiz. Yolcuların büyük çoğunluğu bu durumun farkında değil, bir kısmı ise farkında olmakla beraber sonuçlarını idrak edemediği için umursamıyor. Az sayıda yolcu, frene basılması gerektiğini haykırıyor, ama kalabalığın sesinden seslerini yeterince duyuramıyorlar. İşin kötüsü, yolun sonu da gözükmüş durumda. Şimdi sağlamca tutunup, kemerlerimizi takmak ve frene basılmasını sağlamak zorundayız. Yoksa yolun sonundaki uçurumdan hep birlikte aşağıya savrulacağız.
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat