alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Halk Kılıçdaroğlu’na ne diyor? 

Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olarak açıklanmasından sonra konuşan Eskişehirliler, seçim hakkındaki fikirlerini ES TV ekranlarında anlattı. Öncelikle bu keyifli halk röportajını yapan genç meslektaşım Atahan Gezer’i tebrik ederim.

9 Mart 2023 09:27
A
a
Sütiş Eskişehir
Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olarak açıklanmasından sonra konuşan Eskişehirliler, seçim hakkındaki fikirlerini ES TV ekranlarında anlattı. Öncelikle bu keyifli halk röportajını yapan genç meslektaşım Atahan Gezer’i tebrik ederim.
Elbette halk röportajları fikir veren ve eğlenceli şeyler. Ancak sokakta mikrofon uzatılarak anket yapılmaz. Sokaktan ardı ardına geçen 10 kişinin tamamı Kılıçdaroğlu’nu da destekleyebilir, Erdoğan’ı da. Biraz şans işidir…
Ancak yine de Eskişehirlilerin Kılıçdaroğlu hakkındaki görüşleri, benim tahminlerimle örtüşüyor.
Belli ki insanlarımız üçe bölünmüş durumdalar. Bir kısmı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kesinlikle seçilemeyeceğini, Tayyip Erdoğan’ın seçimi çok rahat kazanacağını söylüyor. Bunlar zaten Erdoğan’a oy verecek seçmenler ancak aralarında muhalefete oy verecek olanlar da var. Yani muhalif seçmenin bir kısmı Kılıçdaroğlu’na oy verecek olsa bile, kazanacağını pek düşünmüyor.
Seçmenin bir kısmı ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığını hak ettiğini düşünüyor. Bunlar genel olarak CHP’ye gönül veren vatandaşlarımız. Ayrıca “Tayyip Erdoğan karşısına kim çıkarsa çıksın, gider oyumu ona veririm” diyen öfkeli bir seçmen de var.
Son grup ise kafası karışık olanlar. Bu vatandaşlarımız bir yandan ekonomik krizden, depremdeki beceriksizliklerden dolayı hükûmete verip veriştiriyorlar. Bir yandan da muhalefetin beceriksizliğinden, adayı geç açıklamış olmalarından bahsediyorlar. Yani iktidarı beğenmeyen, ancak muhalefeti de beğenmeyen kafası karışık seçmenler. Sanırım Eskişehir’de olduğu gibi Türkiye’de de seçim sonuçlarını bu kafası karışıklar belirleyecek.
Kafası karışıkları kazanan, seçimi kazanacak…
 
Eskişehir’de sonuçlar nasıl olur?
ES TV ekranlarına açıklamalarda bulunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir’de halkın yüzde 65’inin Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söyledi. Kurt bu rakamı ORC adlı kamuoyu araştırma kuruluşunun verilerinin hatırlatılması üzerine söyledi. ORC’ye göre halkın yüzde 57’sinin Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini belirtelim. Şimdi söz konusu şirket güvenilir bir kurum. Yine de tek bir anket şirketinin sonuçlarına bakmak aldatıcı olabilir.
Mart 2019 seçimlerine bakacak olursak Millet İttifakı’nın Eskişehir’de yüzde 52,3 oy aldığını unutmamak lazım. Ki aynı seçimde Saadet Partisi de yüzde 1,2 oy almıştı. İkisini toplarsak yüzde 53,5 oy eder. Bazı kişiler bu oyların Millet İttifakı lehine artabileceğini düşünüyor. Haklı olabilirler elbette. Ancak Kılıçdaroğlu’nun adına karşı bir güvensizlik olduğunu da unutmayalım. Şimdiden konuşmak için erken. Yine de Millet İttifakı adına en iyimser tahminle bile yüzde 65’lik oyu biraz fazla iddialı buluyorum. Bekleyip göreceğiz.
 
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat