alexa

Fikir vermesini severiz yapmasını sevmeyiz!

Eskişehir’de Organize Sanayi Bölgesi’nde, bir meslek lisesi açılma fikri ortaya çıkalı sanırım 20 yıl kadar oluyor. Belki öncesi de var!

27 Mayıs 2019 08:08
A
a
Eskişehir’de Organize Sanayi Bölgesi’nde, bir meslek lisesi açılma fikri ortaya çıkalı sanırım 20 yıl kadar oluyor. Belki öncesi de var!
Fikri ilk ortaya atan kişi Eskişehir Sanayi Odası’nın efsanevi başkanlarından Savaş Özaydemir’di…
OSB’lerin, meslek lisesi açma fikri, TOBB nezdinde de çok değerli bulundu ve yasa değişikliği yapılarak OSB’lerin lise kurmasının önü açıldı…
Eskişehirliler olarak fikir vermeyi pek seviyoruz.
Ne yazık ki iş uygulamaya gelince hep geriden geliyoruz. Eskişehir’in ortaya attığı fikir sayesinde pek çok sanayi odası lise yaptı. Üniversite yapan sanayi odaları Organize sanayi bölgeleri bile oldu.
Eskişehir’de ise OSB meslek lisesinin temeli yeni atıldı. OSB başkanı Nadir Küpeli’nin bence görev süresi boyunca yaptığı en önemli çalışmalardan biri olacak. Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Herkesin konuştuğu bir dönemde sessiz sedasız önemli bir iş yaptı!
  • Temeli atılan lise önümüzdeki ders yılında öğrenci alacak. Sınıfların yanı sıra atölyelerde de ders verecek!
  • İlk yıl 96 öğrenci alınacak ve  makine teknolojisi alanında bilgisayarlı makine imalatları dalında (CNC) öğrencilere eğitim verilecek!
  • Okulda ulaşım ve yemek giderleri OSB tarafından karşılanacak!
  • Başarılı öğrencilere burs verilecek…
  • İlçelerden gelen öğrencilere barınma imkanı sağlanacak!
Eskişehir sanayisinin en önemli sorunlarından birisi de bence işçilerin kendilerini oraya hissetmemeleriyle ilgili… Ait olma duyguları en alt seviyede!
Okuldan mezun olan genç işçilerle birlikte ait olma duyguları daha da çoğalacaktır!
 

BANKAMATİĞİN İFADESİ!

Olay Ankara’da geçiyor!
Vatandaşımızın ismi Samet Kurt…
Ev kirasını yatırmak için sokakta bulunan ATM’ye gidiyor! Ancak kirayı yatıramıyor iddiasına göre ATM parayı yutuyor!
Vatandaş ne yapacağını şaşırıyor, anında müşteri hizmetlerini arıyor. Belli ki müşteri hizmetleri vatandaşımıza yardımcı olamıyor!  Vatandaş öfkesine hakim olamayınca bankamatiğe saldırıyor.
Vuruyor, yumruk atıyor!
Ama kıramıyor! Olan yine kendisine oluyor ve eli kesiliyor! Şikayet üzerine olay yerine polis geliyor. Vatandaşın ifadesini almak üzere karakola getiriliyor. İyi ama vatandaşın parasını kapan bankamatik ne olacak! Onun ifadesini kim alacak?
 

DÖNÜŞÜM!

Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından Haller’in eski fotoğrafını paylaşıp şu notu düştü:
-1930’lu yıllarda yapılan ve 1998 yılına kadar hizmet veren Eskişehir’in Yaş Sebze ve Meyve Hali, tarihi dokusu korunarak 2001 yılında gerçekleşen dönüşüm ile bugün Haller Gençlik Merkezi olarak hemşehrilerimize hizmet vermektedir.
…/…
Dönüşümün en güzel örneklerinden birisidir Haller Gençlik Merkezi…
Haller dönüştü, ancak yakın çevresinde eskinin köhne izlerini taşıyan yerlerde var! Vatandaşın tapulu yeri elbette! Bu yerler de değişime ayak uydurursa bölge çok daha canlı olur!
 

GÜZEL UYGULAMA AMA!

Tepebaşı Belediyesi, 2019 yılı emlak, çevre temizlik ve ilan-reklam vergisinin ilk taksidini yatıracak olan vatandaşlar için vezneye ulaşma kolaylığı sağlamış…
Mobil vezne tahsilat araçları kentin birçok noktasında hizmet vermeye başlamış. Ayrıca hizmet binasındaki vezneler de hafta sonu açıktı!
Çok güzel ve yerinde bir uygulama!
Ancak başarılı olacağını sanmıyorum!
Neden diye soranlara şu yanıtı veriyorum:
-Vatandaşta para yok! Bitti!
 
 

YENİ PARTİ’NİN İL BAŞKANI!

İstanbul seçimleri siyasetimizin şu sıralar birinci gündemi. İkinci gündemde ise kurulacağı söylenen yeni parti var…
Eski bakanlardan Ali Babacan’ın kuracağı  “yeni parti” yüksek sesle konuşuluyor. Eskişehir’de de bu yeni parti için girişim bulunuyormuş. Yeni parti, teşkilatını oluştururken ilk etapta AK Parti tabanından yararlanacak!
Eskişehir’de kurulacak olan yeni partinin il başkanının da AK Parti’den milletvekilliği yapmış bir ismin olacağı söyleniyor…
Elbette iddia…
Ama ateş olmayan yerden de duman çıkmaz!
 

BIRAK GÜÇLEN!

  • Avuçlarımızı kanatan her şeyi sıkı sıkı tutmak yerine, bazen serbest bırakmamız gerekir.
  • Bazılarımız dayanmanın bizi güçlü kıldığını zanneder ama  bizi güçlü yapan bırakmaktır.
Günün Karikatürü 27.05.2019
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat