alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

ESOGÜ'den cevap var!

Pazartesi ve Salı günlerinde bu köşede yazdığım ESOGÜ iddialarına Üniversite yönetimi tarafından cevap geldi

8 Ekim 2021 07:39
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pazartesi ve Salı günlerinde bu köşede yazdığım ESOGÜ iddialarına Üniversite yönetimi tarafından cevap geldi.
 
Öncelikle Üniversite yönetimine hem iddialara kısmen cevap verdiği hem de bu iddiaların gerçek olmadığını ifade ederek kamuoyunu rahatlattığı için teşekkür ederim. Ancak cevapta eksik kalan yerleri de yazımın sonuna eklemek istiyorum.
 
ESOGÜ Yönetimi diyor ki, bu turnike ve bariyerler Üniversite bölünsün diye değil, Valilik Güvenlik Kurulu toplantısında çıkan karar gereği yapıldı.
 
ESOGÜ’nün bölünmesi ve Tıp Fakültesi’nin SBÜ’ye bağlanması söz konusu değildir.
SBÜ’ye bağlı farklı illerdeki Tıp Fakülteleri başka bir Üniversite’den bölünerek değil, sıfırdan kurularak açılan bölümlerdir diyor ve açıklamanın sonunda ise şu dile getiriliyor
 
“Yapılan haber dedikodu ve gerçeklikten uzak, üstelik habercilik ilkelerine terstir”
 
Yukarı da belirttim. Öncelikle böyle bir durumun söz konusu olmaması bir Eskişehirli olarak beni sevindirir. Yönetim böyle dediyse sözlerine güveniyoruz ve ileride bu veya benzeri bir gelişme olursa kendilerinin yazılı, imzalı beyanını saklayacağımı ifade etmek istiyorum.
 
Ancak yapılan açıklamaya istinaden biraz bilgi vereyim.
 
Bir kere bu salt bir haber değil kişisel istihbaratlarımla yazımda dile getirdiğim yorumların olduğu bir köşe yazısıdır. Köşe yazımda altı çizili bir şekilde bunların iddia olduğunu dile getirdim. Bu iddiaların bir dedikodu olmasını arzu ettiğimi belirttim. Bu konuda benim değil kamuoyunun yani şehrin aydınlatılması ve soru işaretlerinin giderilmesi gerektiğine de görüşlerimde yer verdim.
 
Bu iddiaları dile getirirken sadece ESOGÜ ile ilgili kişilerin beyanları ile sınırlı kalmadım.  4 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de “Sağlık Bakanlığına ait kurum ve kuruluşlar ile devlet üniversitelerinin ilgili birimlerinin birlikte kullanımı ile işbirliği usul ve esasları “ ile ilgili yönetmelik ve bugünlerde ESOGÜ’de fiziksel olarak hayata geçen bariyer ve turnike sistemlerinin de zamanlamasını dikkate aldım.
 
Sevgili ESOGÜ yönetimi
 
Bizim işimiz kamuoyunun kaygılarını gidermek ve toplumda oluşan soruları sormaktır. Köşe yazıları sadece haber ve belgeye dayalı olabileceği gibi, bazı söylem ve ipuçları ile oluşan sorulara cevap arayabilir. Şeytanın avukatlığını yapabiliriz. Parçaları birleştirip bazen olması beklenen ama resmileşmeyen şeylerin de önüne geçeriz. Ve evet çoğu zaman okuyanı şaşırtan ve muhataplarının hoşuna gitmeyen şeyler yazarız. İşimiz ve görevimiz budur.
 
Müsaade eder ve cevap verecek olursanız şu soruları da konuyu tam olarak aydınlatmak adına iletmek istiyorum.
 
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ESOGÜ’ YE Tıp Fakültesi imkânlarından faydalanmak için başvuru yapıp, ret cevabı aldı mı?
İleride SBÜ Eskişehir’e yeni bir Tıp Fakültesi açarsa işbirliği yapılabilir mi?
 
Şehir Hastanesi ile ilerleyen aylarda eğitim ve kullanımla ilgili bir anlaşma olabilir mi?
 
Şehir Hastanesi ile bir protokol imzalanır ve işbirliği yapılırsa döner sermaye ortaklığı dışında 4 Mart 2020’de resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren  “Birlikte kullanımdaki sağlık tesisi tarafından, üniversitenin tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi öğretim elemanları ve bunların kadrosunda bulunan öğretim elemanı dışındaki diğer personel ile ilgili fakülte dekanının görüşü alınarak, ayrı ayrı bireysel sözleşme imzalanabilir. Birlikte kullanımdaki üniversitenin tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi dışındaki üniversite personeli ile de rektörün görüşü alınarak sözleşme imzalanabilir” maddesi bu protokol dışında tutulabilir mi?
 
Şehrini ve şehrinin kurumlarını seven ve koruyan insanların kafalarındaki soru işaretlerini dile getirmek habercilik ilkesinin neresine ters?
 
Siz bugüne kadar cevap verdiğiniz hangi yazı veya soruda gerçekleşmemiş veya iddia edilen bir olayın belgesini, kanıtını teyit ettiniz gerçekten merak ediyorum.
 
Özetle derdim ve amacım ESOGÜ’yü yıpratmak değil, üzüm yemek. Sizin de elinizde olmayacak bir siyasi kararı engellemek. Şehrin kurumlarının güçsüz kalmasını veya ithal kurumların yanında ezilmesini istememekten ibarettir.
 
Cevabınız için ve iddialar gerçek olmadığı ve olmayacağına söz verdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Sevgilerle!
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
HHE 8 Ekim 2021 21:20

YÖNETİM İSTİFA ETMELİ

1 3 Cevap Yaz
Kayyum 8 Ekim 2021 21:19

rektör, acilen tüm yardımcılarını değiştirmeli

1 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat