alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir'in merkezinde sel riski yok!

Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi okları Eskişehir’e çevirdi

15 Ağustos 2021 17:45
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Derhal Yazıyorum 15 08 2021

ESKİŞEHİR’İN MERKEZİNDE SEL RİSKİ YOK!

Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketi okları Eskişehir’e çevirdi. Beklenen açıklama TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday’dan geldi. Can Ayday, Alpagut, Bozaniç, Sakarılıca, Sakarıkaracaören ve Mayıslar mahallelerinin sel riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Ayday’ın açıklaması dikkatlice okudum…
Ayday Karadeniz’de yaşanan sel felaketinin Eskişehir’de de yaşanmaması için alınacak önlemleri bir bir sıraladı…
  • “Tarafımızdan yapılan ön çalışmalara göre Eskişehir ilinin Kuzey sınırı boyunda Sakarya Nehri kenarında bulunan Alpagut, Bozaniç, Sakarılıca, Sakarıkaracaören ve Mayıslar mahalleleri içinde bulundukları havzalardan ve içinde bulunan drenaj sisteminden öncelikle etkilenebilecek yerlerdir. Biz Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi olarak Kastamonu, Bartın, Sinop ve civarlarında yaşanan bu ani sel baskını sonucu hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileriz. Selden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Bu gibi doğal afetlerin son olmasını dileriz. Eskişehir ilinde yaşanabilecek bu tür doğal afetler için öncelikle belirlediğimiz yerlerdeki mahallelerde gerekli çalışmaların yapılması için sorumluları uyarırız. Konunun acilen gündeme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Jeoloji Mühendisleri Odası olarak bilimsel her türlü katkıda bulunabileceğimizi belirtiriz.”
Ayday’ın açıklamaları bu şekilde ancak…

KENTİN MERKEZİNDE SEL RİSKİ VAR MI?
  • Kentin merkezinde sel risk var mı yok mu? Bu soruyu kendisine sormak istedim. Ayday ile yaptığım görüşmede,  “Hocam şehrin kuzeyindeki riskleri ifade etmişsiniz… Peki kentin merkezinde durum ne? Risk var mı?” sorusunu yönelttim. Ayday çok net bir şekilde, “Kentin merkezinde sel riski yok” dedi ve ekledi: “Kentin merkezinden geçen Porsuk Çayı’nda yıllardır yapılan düzenlemeler ve alınan tedbirlerle sel riski ortadan kalktı… Ben küçük yaşlardayken Eskişehir’de sel olaylarına tanık oldum ancak böyle bir durum artık söz konusu değil… En azından Karadeniz bölgesinde yaşanan sel gibi bir afet söz konusu değil… Çünkü kentin merkezinde dere yataklarında yapılaşma yok…”
KÖTÜ SENARYOYU AÇIKLADI
  • Ayday kent merkezinde sel felaketinin büyük boyutlarda olmayacağına dikkat çekiyor… Fakat uyarmadan da edemiyor! En kötü senaryoyu da şöyle özetliyor:  “Porsuk barajı yıkıldığı takdirde ancak böyle bir afet yaşarız…” 
ACİLEN ÖNLEM ALINMALI
  • Ayday deprem sel gibi doğal afetler konusunda Eskişehir’i yönetenleri her zaman uyaran başarılı bir bilim insanı… Ayday’ın açıklamalarına kulak vermeli ve kentin kuzeyinde işaret edilen  “Alpagut, Bozaniç, Sakarılıca, Sakarıkaracaören ve Mayıslar mahalleleri”nde acilen önlem alınmalı… 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Ufuk 16 Ağustos 2021 09:57

Porsuk çok aşırı yağmurda taşabilir.

3 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat