alexa

Eskişehir’e dev bir yatırım geliyor!

Hem Türkiye’miz ve Türkiye’miz özelinde Eskişehir’imiz de yaşayan vatandaşlarımız, hem de Eskişehir’de üretim yapan sanayicilerimiz kazanacak.

20 Nisan 2019 09:46
A
a
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ne (EOSB), dev bir yatırımın geleceği konuşuluyor. Söz konusu yatırıma ilişkin aldığım bilgileri, maddeler halinde sıralıyorum...
Eskişehir’de mevcut olan yan sanayi kuruluşlarının tümünün işine yarayacak; beyaz eşyadan otomotive, tüm alanlarda Eskişehirli sanayicimize para kazandıracak bir yatırım…
Yıllık 1 Milyar Dolar gelir getirecek bir yatırım…
Tüm süreçleri tamamlanmış, sadece imza aşaması kalmış bir yatırım…
3-4 ay içerisinde, imza aşamasının da tamamlanacağı bir yatırım…
Uzakdoğu ülkelerinden bir tanesinin, yani yabancı bir şirketin, Eskişehir’e yapacağı bir yatırım…

*

Şimdiden, heyecanlandınız değil mi? Ülkemizin, ekonomik anlamda darboğaz içerisinde olduğu bir dönemde, böylesine büyük bir yatırımın Türkiye’ye gelmesi, hayli önem taşıyor. Hele ki, Türkiye özelinde Eskişehir’e yapılacak bir yatırım olması, bu şehirde yaşayan bir yurttaş olarak, beni fazlasıyla mutlu ediyor ve umutlandırıyor.
Çünkü…
Hem Türkiye ekonomisi kazanacak, hem de Türkiye özelinde Eskişehir ekonomisi kazanacak. Ticari anlamda, hem Türkiye’nin itibarı yükselecek, hem de Eskişehir’in itibarı yükselecek.
Yani…
Hem Türkiye’miz ve Türkiye’miz özelinde Eskişehir’imiz de yaşayan vatandaşlarımız, hem de Eskişehir’de üretim yapan sanayicilerimiz kazanacak.

*

Dahası…
Bakın, yıllık 1 Milyar Dolarlık ihracattan bahsediyorum. Eskişehir’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan tüm kuruluşların, yıllık, aşağı yukarı 970 Milyon Dolar ihracat yaptığı düşünüldüğünde, bu rakamın ne kadar büyük olduğu daha net anlaşılıyor. Yani, söz konusu yatırım Eskişehir’e geldiğinde, EOSB’nin yıllık ihracat hacmi, yaklaşık 2 milyar dolar olacak! İhracat hacmimiz, bir ancak iki katına çıkacak! Beri yandan, bahsettiğim yatırım, süreç içerisinde, yeni yatırımları da beraberinde getirecek ve Eskişehir sanayisi, ciddi bir sıçrama yaşayacak.

*

Anlattığım yatırımın, çok kısa bir süre içerisinde, ülkemiz ve şehrimizin ana gündem maddeleri arasına gireceğini tahmin ediyorum. Ne diyelim? Şimdiden hayırlı olsun, uğur getirsin…

Harun Karacan ile Zihni Çalışkan…

Seçimden sonra, ‘AK Parti’nin il yönetimi değişmeli mi, değişmemeli mi’ şeklinde bir tartışma başladı. E, durum böyle olunca, gözler, tartışmanın birinci dereceden muhatabı olan Zihni Çalışkan’a çevrildi. Çalışkan bu konuda, kısaca, “Birilerine yeni bir koltuk lazım ve acilen lazım” şeklinde bir yorum yaptı. Çalışkan’ın, söz konusu tartışmaya ilişkin ES TV’de yaptığı açıklamanın detayını, gazetemizde okuyabilirsiniz; o nedenle detaya girmeyeceğim.

*

Ancak…
Çalışkan’ın açıklamaları içerisinde dikkatimi çeken bazı hususları sizinle paylaşmak istiyorum. Seçim akşamı ve gecesi, sonuçlar açıklanırken, AK Parti MKYK Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’ın nerede olduğunu merak ediyorduk. Parti binasında, partilileriyle miydi? Evinde miydi? Yoksa başka bir yerde miydi? Bu sorular, aklımızı kurcalayıp duruyor…
Ancak artık, Zihni Çalışkan’ın ifadeleri sayesinde, bir şey öğrendik. O da, Harun Karacan’ın, seçim sonuçlarını, partilileriyle birlikte takip etmediği...
Bu noktada Çalışkan, şunu söylüyor: “İl başkanlığımızdaki toplantı odasında seçim sonuçlarını izlerken, seçim sonuçlarını birlikte değerlendirirken, Harun Bey yoktu.”

*

Dahası da var…
Harun Karacan ile Zihni Çalışkan, seçimin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen, bir araya gelip seçim sonuçlarına ilişkin hiçbir değerlendirme yapmamış! Bunu da, Çalışkan’ın, şu ifadelerinden anlıyoruz: “Yani bu konuya ilişkin, seçim sonrasına ilişkin bir görüş alışverişimiz olmadı, Harun Bey’le.”

*

Çalışkan’ın, dikkat çeken bir değerlendirmesi daha vardı. Eskişehirli seçmenin, AK Parti’ye hangi mesajı verdiğine ilişkin bir değerlendirmeydi bu. Şunları söyledi Çalışkan: “Seçmen bize, ‘diğer belediye başkan adaylarının projelerini kıymetli bulduk’ diyor. Mutlak surette, bu proje anlatımı dışında, başka ne eksiğimiz olduğunu sorgulamamız lazım.”

Üç başkanın seçim kronolojisi…

Eskişehirlinin vazgeçemediği üç belediye başkanının kazandıkları ve kaybettikleri seçimlere bir göz atalım.

*

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den başlayalım…
1999’da kazandı. 2004’te kazandı. 2009’da kazandı. 2014’te kazandı. 2019’da kazandı. Yani Büyükerşen, girdiği tüm seçimleri kazandı!

*

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’la devam edelim…
1999’da kazandı. 2004’te kaybetti. 2009’da kazandı. 2014’te kazandı. 2019’da kazandı. Yani Ahmet Ataç, bir seçimde başarısız oldu, diğerlerini kazandı!

*

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’la bitirelim. 2011’de kazandı. (Milletvekilliği seçimi) 2014’te kazandı. 2019’da kazandı. Yani Kazım Kurt, girdiği tüm seçimleri kazandı!
1000
icon
adem 21 Nisan 2019 09:43

Harun karacan akepe üstü.

2 1 Cevap Yaz
Atilla 20 Nisan 2019 19:07

Param olsa ben de Eskişehire yatırım yaparım ne de olsa küçük Çin asgari ücretten ne kadar fazla maaş alınıyor ki belli başlı yerler dışında???

0 2 Cevap Yaz
Rafet Ediz 20 Nisan 2019 17:35

Aman bu yatırıma GEELY de olduğu gibi taş koymasınlar!!!! Siz değerli basın mensuplarının şehrin gelişiminde katkısı çok önemli... En büyük ihtiyacımız istihdam kapısı olacak yeni yatırımlar...

0 4 Cevap Yaz
Elif Kurt 20 Nisan 2019 17:18

Kendi çıkarlarını herşeyin önünde tutan insanlar politikacı olmamalı. Yenilginin en büyük sebebi bu bence.

0 1 Cevap Yaz
Eskişehirli Vatandaş 20 Nisan 2019 14:37

Ak Partininin Eskişehir'de sonunu Karacan getirdi. Bundan sonra her yerde kullandığı MKYK üyesi sıfatına veda edeceğe benziyor. Bu seçimin parti ve şehir için en hayırlı sonucu bu olacak.

1 12 Cevap Yaz
Alpu'lu 20 Nisan 2019 10:39

Zihni Başkan Alpu'da eski başkan Rafet Demirtaş gibi birinin adaylığını onaylıyorsa yada engel olamıyorsa sadece bu sebepten başarısız sayılır. (Not: 24 Haziran seçimlerinde Alpu'da %63 alan Cumhur İttifakı 9 ay sonra Rafet ile girdiği seçimi %40 la kaybetti.)

2 16 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat