alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir’de sanayici memnun, esnaf perişan…

Eskişehir’de sadece Ticaret odasına kayıtlı yaklaşık 18 Bin esnaf var. Oda kaydı gerektirmeyen, başka meslek odalarına kayıt olarak faaliyetine devam edenleri eklersek bu rakam daha da büyüyor.

15 Eylül 2021 08:20
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de sadece Ticaret odasına kayıtlı yaklaşık 18 Bin esnaf var. Oda kaydı gerektirmeyen, başka meslek odalarına kayıt olarak faaliyetine devam edenleri eklersek bu rakam daha da büyüyor.
 
Kısaca Eskişehir’de günlük hayatı, şehir ekonomisini döndüren, çekip çeviren yegâne sacayağı şehir esnafı ve işletmeleri diyebiliriz.
 
Meslek gereği sık sık şehrin farklı noktalarında nabız tutuyor, esnaf ile çalışanlarla hatta toptancı ve aracı işletmelerle dahi bir araya geliyoruz. Ancak pandemi sebebiyle son 2 yıldır bu ziyaretlerin tadı tuzu olduğunu ve herhangi bir işletmeden olumlu bir düşünce ile ayrıldığımı hatırlamıyorum.
 
Geçtiğimiz haftalarda yine bir dizi ziyaret gerçekleştirdim. Şarküterisinden tutunda, çamaşırcısına, camcısından, beyaz eşya satanına pek çok adres gezdim.
Normalleşme sürecine rağmen ortaya çıkan tablodan memnun olan, geleceğe dair olumlu düşünen, yaralarını sarıp borçlarını ödeyebilen ve en önemlisi üye oldukları Ticaret Odası ve yönetiminden memnun olana pek rastlamadım.
Maddi sorunlar ve belirsizlik kadar, ilgisizlik de esnafın en büyük sorunu olmuş.
 
Esnaf yüksek kiralardan, kredi faizlerinden, yarın ne olacağı belli olmadığı için adım atmaktan korkar halde.
 
İnsanların enflasyon yüzünden her şeyden tasarruf ettiğini ve siftah yapamadan günü kapattıklarını söyleyen çok işletme var.
 
Faaliyetlerine ara verip normalleşmeye rağmen geri dönemeyen, kepenk kapatan, işletmesini küçülten ve sadece ayakta kalmak için bile borç arayan sayısız esnaf var.
 
Mağaza, AVM ve zincir marketlere tanınan imtiyazlar ve orantısız rekabetten rahatsızlar.  Eskişehir özelinde büyük mağaza zincirlerinin AVM dışına çıkıp “çarşı” diye tabir ettiğimiz yerde bile çoğalmasına büyük tepki gösteriyorlar.
 
Çay kaşığından, çoraba, araba lastiğinden, oklavaya kadar her şeyin satıldığı zincir marketler için gerekli tepkinin gösterilmediğini düşünüyor. Şehir gündeminde esnafın hakkını arayan bir güç olmadığını söylüyorlar.
 
Üniversite’nin dükkânlarında kiracı olup baskıya uğradıklarını, yetkililerin bu konuda bile aracı olmadığını söyleyen de var, koşul ve şartları uymasına rağmen kredi alamadığını ve takibe düşüp, açmaza girdiğini söyleyende var.
 
Özelikle Üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda ortaya çıkan belirsizliğin netleşmediğini söyleyen esnaf ödediği aidattan bile rahatsız duruma gelmiş.
 
Özetle Eskişehir’de son durum şu
 
Sanayici geleceğe umutla bakıyor, yatırım hacmini büyütüyor, istihdam sayılarını ve ihracatını yükseltiyor. Halinden ve bağlı oldukları ESO ile EOSB’den ziyadesiyle memnunlar.
 
Ancak bizzat şehir ekonomisinin sacayağı esnaf ayakta durmakta zorlanıyor. Geleceği belirsiz kendilerini çaresiz görüyorlar.
 
Fuar tamam ama Fashion Eskişehir’in, esnaf kan ağlar, kredi talep ederken moda yarışmasının ve para ödülünün sırası mı diye düşünende var.
 
Daha fazlası da var ama onları da haftaya başka bir yazıya bırakalım.
 
Esnaf demek, Eskişehir demek unutmayalım…
 
 

Ayakları yere basalım

 
Son 2 senedir ortaya koyulan performans ve alınan puan ortada.
 
Transferin kapalı. Bir üst ligde elinde olan kadro 3 kere boşalmış ve U17, U19 Takımından profesyonel yaptığın altyapı oyuncularınla bir kadro kurmuşsun.
 
2,3 ay öncesine kadar kayyuma mı kalacak diye düşünüyorsun, 80 kere ertelenen kongreler sonucunda bir yönetim kurulu oluşuyor ve diğer takımlar kamp yaparken sen futbolcuları toplamaya çalışıyorsun.
 
Kısaca geçen sezon 4. kaleci olan kalecin bu sezon A takımın kalesini koruyor!
 
Samimiyetle söyleyebilirim ki bu donelerin ardına değerlendirme yapacak 10 kişiden 9’u Eskişehirspor bu sezon küme düşer, bırakın galibiyeti her maç 3,5 gol yer diye iddia edebilir.
 
Kolay değil sezona bu şekilde başladık…
 
Ve Eskişehirspor 2 haftada biri zor bir deplasman, biri Şampiyonluk adayı takımdan 4 puan çıkarttı.
Mağlup olmadı ve sadece 1 gol yedi.
 
Bu da herkesin ezberini bozdu, algısını değiştirdi ve iştahını kabarttı.
Kaptan Sezgin’de arasında 20 yaş fark olan Eren’de takım ruhunun zinciri olunca, bırakın golü uzaktan çekilen bir şutu dahi kurtarınca birbirine sarılan bir ekip ve hayallerindeki formaya kavuşunca hakkını vermek için 2 haftadır 100 dakika koşan gençleri tebrik ederim.
 
Onlarla aynı dili konuştuğu belli olan, teknik ve taktikten daha fazlasını aşıladığı hissedilen Cem Karaca’yı da tebrik ederim.
 
Beraberliğin ardından soyunma odasında duygusunu taca atmayan ve imkansızlıklar içinde tam prim sözü verip bu sözü tutan Mehmet Şimşek’e de tebrikler…
 
Ancak ve ancak burada biraz durup, soluklanalım ve lütfen sabırlı olalım.
 
Ayakları yerden kesersek, vites büyütür, haddimizi aşar, şımarır ve beklentileri yükseltirsek bu sihri bozar ve heves kaçırırız.
 
Bu noktada hem taraftara hem medyaya hem de yönetime büyük bir görev düşüyor. Soğukkanlı olacağız, hazırlıklı olacağız, uhulet ve suhulet içinde kalacağız ki, ruhumuzu geri kazanalım. Kaybetmeyelim ve biz olma yolunda zayi olmayalım.
 
Ve bırakalım çocuklar sezon başı farklı düşünenleri mahcup etmeye devam etsin… Buna kimse itiraz etmez!
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Mustafa Ali 15 Eylül 2021 14:57

Esnaf mi perisanmi güldürmeyin beni

1 1 Cevap Yaz
pompeo 15 Eylül 2021 13:06

esnaf adam olsa üzülecez de .. neyse ...

1 1 Cevap Yaz
Ahmet Yılmaz 15 Eylül 2021 12:32

Esnaf perişan değil göbek atıyor 3 e aldığını 13 e satıyor

1 3 Cevap Yaz
Ahmet Yılmaz 15 Eylül 2021 12:32

Esnaf perişan değil göbek atıyor 3 e aldığını 13 e satıyor

1 2 Cevap Yaz
Recep Dursun 15 Eylül 2021 09:55

Yav esnaf niye perişan olsun....? Bunların çoğu 3 liraya getirdiği malı 10 liraya satan, iskonto isteyene kârdan zarar yaparak mal satan kişiler. Ya müşteri ? Müşteri zaten velinimet... ama ne nimet var yaaaaaa allah bizede böyle nimetler nasib etsin

1 4 Cevap Yaz
Ümit 15 Eylül 2021 09:48

Soner bey hangi esnaf perişan ? Daha 2 gün önce beğendiğim sobaya bugün fiyatı 290tl yarın ne olur bilemem diyen esnaf mı perişan ? Yoksa belediyenin kaldırımlarını sokağın ortasına kadar kullanan esnaf mı perişan ? Yada fiyatını sorduğum ayakkabılara önce 70tl diyen şu modeli alayım beğendim diye söyleyince aynı ayakkabıya 100tl fiyat çeken esnaf mı perişan ?

0 7 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat