alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Eskişehir'de ölüm riski artıyor

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 20 Eylül itibarıyla 29 bin yeni kovid vakası ve bu hastalığa bağlı 290 ölüm yaşandığı belirtildi.

23 Eylül 2021 09:23
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 20 Eylül itibarıyla 29 bin yeni kovid vakası ve bu hastalığa bağlı 290 ölüm yaşandığı belirtildi. Türkiye aşılanmada belli bir noktaya geldi. Buna karşın ölüm sayıları artıyor. Bu durum aşının başarısızlığını değil, çok başarılı olduğunu gösterir. Çünkü artık tam anlamıyla açıldık. Ekonominin yeni bir kapanmaya dayanacak durumu kalmamıştı. Pek çok insan artık eve kapanmaktansa, "Ne olacaksa olsun" deme noktasına geldi. Bir de Türkiye'de üzerinde hiç durulmayan bir mesele var. O da yol geçen hanına dönen sınırlarımızdan içeri akın eden Afgan ve Suriyeliler. Bunlar aşısızlar ve beraberlerinde nur topu gibi mutasyon manyağı olmuş virüsler getiriyorlar. Açık konuşacağım; günlük 290 ölüm sayısı iyi bile sayılabilir. Eğer ki aşılar olmasaydı günlük ölüm rakamını muhtemelen binlerle ifade ediyor olacaktık. Bu arada Eskişehir çift doz aşı yapımında Türkiye'de ilk 10'a girdi. Eğitim seviyesi yüksek olan şehrimize de bu yakışırdı zaten. Ancak vaka sayısının artış eğiliminde olması ve kentimize başka şehirlerden gelen öğrencilerde artış olması, risk faktörünü yükseltiyor. Yani Eskişehir'de hastalanma ve buna bağlı olarak ölüm riski giderek yükseliyor. Aşılarını yaptırmayanların bir kere daha düşünmesini rica ediyoruz. Ayrıca aşı olmak da kesin çözüm değil. Siz iyisi mi aşı olmuş olsanız bile maske – mesafe ve hijyen kurallarını unutmayın.

Allah bereket versin
2021 – 22 yılı pancar alım sezonu törenle başladı. Eskişehir için şeker üretimi çok önemli. Sadece çiftçimizin yüzü gülmüyor, aynı zamanda işçimiz ve besicimiz de büyük gelirler elde ediyor. Bu vesileyle bir kere daha Atatürk'ü rahmetle anmak istiyorum. 1933 yılında temelleri atılan şeker fabrikamız, bugün halen yüzümüzü güldürüyor. Hani Atatürk için, "Memlekete bir çivi mi çakmış?" diyen münafıkların kulaklarını çınlatalım. Her ne kadar son iki yılı salgın hastalığın gölgesinde geçirsek de, yüzlerin güldüğünü görüyorum. Öte yandan çiftçimiz – bana kalırsa – hak ettiğinin altında para kazanıyor. En büyük sorunlardan birisi kota meselesi. Çiftçinin kotayı doldurması çok zor gözüküyor. Bir diğer sorun ise yabancı memleketlerden içeri giren şeker ve tatlandırıcılar. Halbuki biz şeker fabrikalarını, dışa bağımlılığı azaltmak için yapmıştık. Söyleyecek bir şey yok. Memleketin durumu ortada. Çözüm üretmesi gerekenlerin ise işleri başından aşkın. Öyle biz sefillerin sorunlarıyla ilgilenmekten mühim işleri var. Allah çiftçimize kolaylıklar versin. Yeni pancar alım sezonunun kentimize bereket getirmesini temenni ediyoruz.

Hocamız hata yapmış
Hayatını koronavirüs nedeniyle kaybeden il vaizimiz Akif Aykanat, kılınan cenaze namazının ardından ebedi istirahatgâhına defnedildi. Allah rahmetini esirgemesin. Rahmetliyi tanımak kısmet olmadı ancak ardından çok iyi konuşulduğuna şahidim. Henüz 38 yaşında olan Aykanat'ın kısa bir süre önce anne ve babasını da aynı hastalıktan dolayı kaybettiğini öğrenince bir kat daha üzüldük. Ancak üzüntümüzü asıl artıran, merhumun aşı olmayı reddetmiş olmasıydı. İlim sahibi insanların bile içinden aşı karşıtları olduğunu görünce, bir gazeteci olarak "Acaba toplumu bilinçlendiremedik mi?" diye soruyoruz. Söyleyecek bir şey yok. Ardında bir çocuk ve bir hamile eş bıraktı. Keşke aşılarını yaptırsaydı.
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat