alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Eskişehir çiftçisi kara kara düşünüyor!

Eskişehir'in Seyitgazi’nin Aksaklı, Odunpazarı’nın Kalkanlı ve Yahnikapan mahallelerinde pancar üreticileri, kuraklık nedeniyle üretimde büyük zararlar edeceğini dün dile getirmiştim

28 Mayıs 2021 18:38
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Derhal Yazıyorum 28 05 2021
 

ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!

  • Seyitgazi’nin Aksaklı, Odunpazarı’nın Kalkanlı ve Yahnikapan mahallelerinde pancar üreticileri, kuraklık nedeniyle üretimde büyük zararlar edeceğini dün dile getirmiştim. Günyüzü İlçesi’nden gelen bir fotoğraf yaşanabilecek kuraklığı gözler önüne serdi. vatandaşların ekinleri, başaklarda tane olmamasına rağmen normal gününden 1,5 ay önce sarardı. Çiftçiler mahsullerden umudu kesti ekinleri işleyip balya yaparak hayvanlarına yediriyor…  Bugün meydana gelen şiddetli yağış biraz da olsa yüzleri güldürse de kırsal bölgelerdeki yağış istenilen oranda olmadı… Yöre halkı şimdi kara kara düşünüyor: “Zararımızı kim karşılayacak?”

UZMANLAR UYARDI!

  • Metroloji 3. Bölgesinin yeni tahminlerine göre; yarın akşama kadar Eskişehir il merkezi ve kuzeybatı ilçeleri İnönü, Sarıcakaya ve Mihalgazi'de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yapılan uyarılarda, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirdi. Kırsal bölgelerde de etkili olması beklenen yağışın nasıl bir sonuç doğuracağı merakla bekleniyor. Aman dikkat!
 

HIRSIZLIK DİZ BOYU!

  • İlginç hırsızlık olaylarına şahit olmaya başladık… Geçtiğimiz aylarda bir çok motosiklet çalınmıştı, geçtiğimiz hafta bir çocuğa ait akülü araç, bugün dükkan önünden güpegündüz götürülen malzemeler, bazı işyerlerinde yapılan hırsızlıklar… Dün de bir iş yerinden köpek çalındı… Hırsızlığın da ayarı o kadar kaçtı ki artık ne bulursa götürüyorlar! Değerli malzemelerin yanı sıra artık köpek bile çalınmaya başladı! Neyse ki polis ekipleri tarafından yapılan titiz çalışmalarla hırsızlar kısa sürede yakalanabiliyor… Artık vatandaşlar hiçbir malzemesini ne sokağa, ne de kapısının önüne çıkarabiliyor… Kimseye güven kalmadı!
 

TAŞIMA SUYUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ!

  • Eskişehir Seyitgazi’ye bağlı Sarayören Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, Yeni Sarayören Mahallesi olarak bilinen yerleşim yerinin oluşmasıyla birlikte Eski Sarayören Mahallesi sakinleri su sıkıntısı yaşıyor.  Şebeke suyuyla bahçe ve tarla sulama işlemi yapıldığı için depodaki suyun yetersiz kaldığını anlatan Eski Sarayören sakinleri, mahallenin aşağı kısımlarında oturanların suyunun olduğunu fakat yüksek kesimde oturanların suyunun olmadığını ifade etti. Komşularının kuyusundan su çekip tankerle ya da arabayla evlerinin önündeki bidonlara su taşıyan vatandaşlar, su sorununun bir an önce çözülmesini istiyor. Sonhaber Gazetesi Muhabiri Meltem Karakaş Kaya’nın gündeme getirdiği su sıkıntısı yaşanan mağduriyeti gözler önüne seriyor…  2021 yılındayız… Böyle bir dönemde hele ki pandeminin olduğu bir dönemde su sıkıntısı yaşamak gerçekten üzüntü verici…  Hijyene önem verdiğimiz şu günlerde yetkililer vatandaşın bu mağduriyetine acilen çözüm bulmalı… Sarayörenliler sadece su istiyor bu da en temel hakları!
Ariman web reklam 2
1000
icon
Şapbadanak 29 Mayıs 2021 09:53

hOBİ OLARAK ÇİFTÇİLİK YAPACAKLARINA ÇİFTÇİYİ AFETLERE KURAKLIĞA KARŞI BİLİNÇLENDİRİP SİĞORTA DİYE BİR ŞEYİN OLDUĞUNU SÖYLESEYDİLER

1 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat