alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

EOSB Meslek Koleji olmuş!

Sık sık dile getiriyorum. Eskişehir’de EOSB ve ESO’da gerçekleşen seçim süreci ve sonrasında ortaya konan rekabet Eskişehir için büyük bir nimet oldu.

22 Eylül 2021 09:45
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sık sık dile getiriyorum. Eskişehir’de EOSB ve ESO’da gerçekleşen seçim süreci ve sonrasında ortaya konan rekabet Eskişehir için büyük bir nimet oldu.
Değişen Başkan ve yönetimlerin heyecanı pek çok güzel işe vesile oldu ama bunlar arasında en kıymetli en değerlisi şüphesiz eğitime, mesleki eğitimle ortaya çıkacak nitelikli iş gücüne yani insana yapılan yatırım oldu.
 
Önceki gün pek çok meslektaşımla birlikte EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini gezdim. Etkilendim, mutlu oldum ve bir kez daha keşke genç olsaydım diye hayıflandım.
 
EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Başkan Vekili Metin Saraç ve yönetim kurulu üyeleri belki amiyane bir tabir olacak ama gerçekten voleyi vurmuşlar.
Bir nevi ekonomik durumu orta ve altında olan yüzlerce öğrenci ailesine onları özel okulda okutacak, 5 yıldızlı bir otel konforunda bir kampus inşa etmişler.
 
Abartmıyorum, okul 5 yıldızlı bir otel lobisi gibi şatafatlı, geniş, ferah… Hatta Türkiye’de böyle bir binaya sahip olmayan, böyle bir kampusu olmayan pek çok Üniversite var.
Renklere göre ayrılmış derslikler, özel alanlar, ayrı ayrı öğrenci bahçeleri, yemekhane, kütüphane ve diğer sosyal alanlar çok detaylı düşünülmüş.
 
Ancak sadece bina değil bu işi yönetecek ekip ve gerekli ekipman konusunda da bonkör davranılmış.
Hem idareci hem öğretmen kadrosu son derece nitelikli isimlerle oluşturulmuş. Öğretmenlere atölye derslerinde eşlik eden ustalar,  profesyonel var.
Öğrenciler şu an sanayi ile eşdeğer olan ve belki de pek çok fabrikada henüz bulunmayan teçhizatlar, tezgâhlar, laboratuar ile teoriyi, pratikle harmanlıyor.
Yani dolu dolu, işin her safhasına hâkim, yılların birikimini kısa süreye sığdıran bir deneyim abidesi gibi mezun olacak ve iş konusunda en ufak sıkıntı yaşamayacaklar.
 
Hani Sivil Havacılık Pilotaj öğrencileri daha 3. sınıfta iken hava yolları şirketleri peşlerine düşer, mezun olunca kendileri ile çalışmaları için teklifler sıralar ya… İşte bu okulda okuyan öğrencileri de sanırım sanayiciler istihdam etmek için birbiri ile yarışacak.
 
Bu da sanayicilerin yıllardır bağırdığı nitelikli iş gücü ve aranan eleman eksikliği dolduracak daha doğrusu ihtiyaca yapılan değerli bir pansuman.
 
Tebrikler EOSB, Tebrikler Küpeli ve emek verenler.
Eskiden ceza olarak dayatılan meslek lisesi artık çocuğunu göndermek isteyenlerin torpil aradığı bir koleje dönüşmüş. Harika…
 
 

Pınar Turhanoğlu ve Çantası

 Pınar Turhanoğlu çanta 22 09 2021
Başlığı görüp ne düşündüğümü merak ediyorsanız şayet sizi hiç bekletmeyim.
Turhanoğlu’na 25 bin lira çanta için yapılan eleştirileri saçma, acımasız ve hakkaniyetsiz buluyorum.
Neden mi?
Pınar Turhanoğlu bir memur değil. 5,6 bin lira standart maaş alan bir kamu çalışanı değil.
Kazandığı para senin, benim vergimle ödenen bir ücrete tabi değil. Yani bir belediye bürokratı, bir gümrük memuru, özetle 25 bin liralık çantayı nasıl aldın diye sorgulayabileceğimiz bir meslek yapmıyor.
 
Turhanoğlu bir avukat. Eskişehir’de mevcut pek çok meslektaşı gibi standart üstü kazançları olabilen bir meslek yapıyor. Belki ayda 100 bin,  belki daha fazlası belki de azını kazanıyor bilemem. Hatta yanlış anlamayın ama bize ne?
 
Haliyle kazandığı para ile ister çanta alır, ister yat, ister kat. Kusura bakmayın ama bu da bizi alakadar etmez.
 
Sadece siyasi bir bağı olduğu veya iktidar partisinde il yönetici olduğu için bu çantayı ülke gündemine getirip yıpratalım diye yapılan eleştiri ve yorumları bu yüzden yakışıksız ve düşüncesiz buluyorum.
 
Ha Pınar Turhanoğlu iktidara yakın olduğu için bir dosyayı torpille almıştır. Eleştirelim.
Pınar Turhanoğlu bir kamu kurumundan haksız kazanç elde etmiştir, yüklenelim.
Ama bir çanta almış ve 25 bin lira diye topun ağzına koymaya kalkıyorsak, orada bir düşünün derim. Çünkü bu durum eleştirenleri de zorda bırakır.
 
Bu sefer Ak Partililer de CHP’li ve kazanç sahibi insanları hedefe koymaya başlarlar.
Bu adam 8 bin lira maaş ile bu eve 2 milyon mu verdi, şu bürokratın taktığı saat şu kadar bin lira, CHP’li bir avukat milyonluk arabaya biniyor diye başlarlar sidik yarıştırmaya…
 
Ha bunu zaten yapıyorlar, Turhanoğlu CHP’li olsaydı Ak Partililer iki dakika nefes aldırmazdı diyorsanız da, o zaman şunu sorarım size?
Siz eleştirdikleriniz gibi olacaksanız, yanlış örnek emsal teşkil edecekse niye siyaset yapıyorsunuz?
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat