Dünyayı çalkalayan virüs!

Serkan Açıkgöz yazdı

14 Mayıs 2017 08:30
A
a
Cuma günü (12.5.2017) gerçekleştirilen siber saldırıya ilişkin açıklama geldi. Dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen büyük çapta bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirildi. Teknolojioku.com’un aktardığı bilgilere göre Kaspersky Lab araştırmacıları, analiz ettikleri veriler sonucunda şirketin koruma alt sistemlerinin, en çok Rusya’da olmak üzere ülkemizin de aralarında olduğu toplam 74 ülkede en az 45.000 fidye yazılımı bulaştırma teşebbüsü saptadığını doğruladı. Söz konusu fidye yazılımı, kurbanlarına Microsoft Windows’ta bulunan ve Microsoft Güvenlik Bülteni MS MS17-010 kapsamında tanımlanıp kapatılmış olan bir güvenlik açığından faydalanarak bulaşmaktadır. Kullanılan “Eternal Blue” adlı exploit, 14 Nisan’da Shadowbrokers veri dökümünde ortaya çıkarılmıştır. Saldırganlar sisteme girdikten sonra bir kök kullanıcı takımı (rootkit) kurarak, verileri şifreleyecek olan yazılımı indirmektedir. Zararlı yazılım dosyaları şifreledikten sonra 600 ABD Doları değerinde Bitcoin ödemesi talebi, miktarın yatırılacağı sanal cüzdan bilgileriyle birlikte ekranda gösterilmektedir. Talep edilen fidye miktarı zaman geçtikçe artacak şekilde ayarlanmıştır. Uzmanlar, mümkün olan en kısa sürede bir şifre çözme aracı geliştirmek adına, saldırı esnasında şifrelenerek kilitlenen verileri deşifre etmenin mümkün olup olmadığını tespit etme çalışmalarına devam etmektedir.

 
Not: 74 ülkenin etkilendiği saldırılarda İngiltere’nin sağlık sistemi çökertildi. Ayrıca Microsoft 3 yıl önce desteğini kestiğini duyurduğu Windows XP işletim sistemi için bu saldırıdan dolayı güvenlik güncellemesi yayınlayacak.
 
Saldırıda kullanılan zararlı yazılımların listesi
Trojan-Ransom.Win32.Scatter.uf
Trojan-Ransom.Win32.Scatter.tr
Trojan-Ransom.Win32.Fury.fr
Trojan-Ransom.Win32.Gen.djd
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.b
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.c
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.d
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.f
Trojan-Ransom.Win32.Zapchast.i
Trojan.Win64.EquationDrug.gen
Trojan.Win32.Generic
 
WhatsApp'a beklenen özellik geliyor
WhatsApp, hatalı mesajların iptalini sağlayan özellik üzerinde çalışıyor. Peki WhatsApp üzerinden yanlışlıkla gönderilen mesajlar silinebilecek mi?
Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp için en çok beklenen özelliklerden biri de yanlışlıkla veya hatalı gönderdiğiniz mesajları iptal etme yeteneği. Sadece gönderenin veri tabanı üzerinde çalışan iptalin aksine, bu iptal özelliği karşı kullanıcının veri tabanı üzerindeki mesajı da siliyor.
WhatsApp Beta son sürümlerinden biri olan 2.17.184 ile gelen özellik, fonksiyon hatası gerçekleştiği için 2.17.185 sürümü güncellemesi ile kaldırıldı. Bir önceki sürümü kullananlar bu özelliği görebilirler.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat