alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Dünyanın en iyisi 222 Eskişehir

Eskişehir'in gururu olan TEİ, "Türkiye'nin ayakları yere basmayan festivali" olarak adlandırılan TEKNOFEST 2021'e birbirinden iddialı yeni ürünleriyle katıldı

24 Eylül 2021 07:59
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir'in gururu olan TEİ, "Türkiye'nin ayakları yere basmayan festivali" olarak adlandırılan TEKNOFEST 2021'e birbirinden iddialı yeni ürünleriyle katıldı. Yaptığı uçak motorlarıyla dünyada adından söz ettiren TEİ daha önce PD 170 olarak adlandırılan bir uçak motoru yapmıştı. Bu motor bir uçak motoru ancak insanlı araçlar için değil de daha ziyade orta boy insansız hava araçları için üretiliyor. Şimdi çok teknik ayrıntıya girip de sıkıcı olmayalım. Bu bahsettiğimiz motor dünya çapında ilgi görmüş, hatta "Sınıfının dünyada en iyisi" olarak nitelendirilmiş, biz de Eskişehir'deki mühendislerimizle gurur duymuştuk. Ancak süreç içerisinde TEİ bu motoru geliştirdi. Yeni geliştirilen motor, kısa mesafeli pistlerden, küçük uçak gemilerinden kalkacak İHA'lar için düşünülüyor. PD 170 üzerinde yapılan çalışmaların çok olumlu neticeler verdiğini de bizzat TEİ Genel Müdürü Mahmut Akşit'in ağzından, basına verdiği mülakatlardan öğrendik. Bu yeni motorun adı ise PD 222 ST... Şimdi bu tip kısaltmalardaki her harf ve rakamın bir anlamı bulunuyor. 222 ise motorun beygir gücünü gösteriyor. Ancak burada TEİ Mühendisleri bize küçük bir sürpriz yapmışlar. Normalde 225 beygir gücünde olan (Ki denemelerde 240'a kadar çıkmış) motor 225 olarak değil de Eskişehir'in telefon koduna istinaden 222 olarak adlandırılıyor.

Söz konusu motor kendi sınıfında en iyi olan PD 170'in de iyisi. Yani PD 222 için "Dünyanın en iyisinin de en iyisi" diyebiliriz. Normalde 225 olarak adlandırılması gereken motora 222 diyen TEİ mühendislerimize çok teşekkür ederiz. Biz Eskişehirliler onları çok seviyoruz. Meğer onlar da Eskişehir'i çok seviyorlarmış...

 

Çok yaşa jandarma

İl Jandarma komutanlığımız yine güzel bir operasyona imza attı. Kahraman jandarmayla gurur duyuyoruz. Onlar sınırlarda ayrı, sınır içlerinde ayrı fedakarlıkların altına imza atıyor. Son olarak Jandarmanın kaçakçılık ve organize suçlarla ilgilenen KOM birimleri, büyük bir tarihi eser kaçakçılığına darbe vurmuş. Son aralarında 111'i sikke olmak üzere 125 adet tarihi eser satmak isteyen bir şebekeyi çökertmiş. Ellerindeki tarihi eserleri satmak isteyen E.Ç, V.Ç, B.Ç. ve E.Ç. isimli kişileri öğrenmiş. Jandarma bu kişileri inceleyerek, tespit edilen Ankara plakalı bir aracı Sivrihisar civarında çevirmiş. Araç içerisinde ve şüphelilerin üzerlerinde yapılan aramalarda Büyük Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait 125 parça arkeolojik eser ele geçirilmiş. Şüphelileri tutuklayan, Türk Milleti'ne ait olan hazineleri de ait olduğu yere, Arkeoloji Müzesi'ne teslim eden askerlerimizi kutlarız.

 

Sabırla koruk helva olur

Eskişehirspor'da Boffin dosyasının kapatıldığını öğrendik. Bilindiği gibi bir dönem kalemizi koruyan Boffin'in bizden alacağı 530 bin Avrosu bulunuyordu. Bu paranın bir kısmı önceki yönetimler döneminde ödenmiş, ancak Boofin'in Eskişehirspor'u küme düşürme kozu elinden alınmamıştı. Şimdi öğrendik ki Eskişehir yönetimi tecrübeli file bekçisiyle Antalya'da yüzyüze görüşmeler yapmış ve alacak – verecek dosyaları kapatılmış. Vallahi üzerimizden bir yük kalktı.

Ancak bu ve benzeri dosyalardan çok olduğunu biliyoruz. Gönül isterdi ki, güçlü bir işadamı gelsin, parayı masanın üzerine saman balyası gibi bıraksın, bütün dertlerimiz çözülsün. Fakat olmayacak duaya da amin denmiyor işte. Bu koşullar altında en iyi stratejimiz sabırla beklemek. Küçük adımlar atmak, kapattığımız her dosyadan sonra, "Belanın biri daha eksildi" demek. Yani sabretmek. Ne demiş atalarımız, "Sabırla koruk, helva olur..."

 

Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat