Dokuzuncu sütun

10 Kasım 2016 08:17
A
a
KAYBIMIZ BÜYÜK
Yine acı bir kaybımız var. Önder Baloğlu. 45 yıldır hepimizin tanıdığı duayen gazeteci, genç gazetecilerin Önder Abisi.
Toplum için her zaman farklı değerler üreten insanların kaybı insana daha da acı veriyor. Zira yaşam yolunuzun bir kısmında onlarla birlikte yürür, düşleriniz, düşünceleriniz onlarla şekillenir. Onlar seçimlerimizin ilk sıralarına otururular. Önder Baloğlu’nun “Dokuzuncu Sütun” yazıları da böyleydi. 45 yıldır sürdürdüğü köşesinde hem Eskişehir’in hem de Eskişehirlilerin belleğini oluşturdu.
45 yıl önce mesleğe başlayan ya da daha sonra Eskişehir’de gazeteciliğe başlayan pek çok kişi ulusal ya da yaygın medyaya geçmişken Önder Baloğlu “Yerel kahraman” olarak kaldı. Bu onun bilinçli bir tercihi idi. Zira uzun yıllar Günaydın, Cumhuriyet TRT gibi pek çok kurumun temsilciliğini üstlendi. Gazeteciliğin hemen hemen her alanında görev yaptı. Ancak “Dokuzun Sütun” onun adıyla bütünleşerek hem kendi hem de Eskişehir’in özel bir sesi oldu.
Dokuzuncu Sütun’da görüşlerini içeren yazılarının dışında, Varlık yıllıkları ve değişik kaynaklardan aldığı Türk şiirinin güzel örneklerini sundu.  Günün Balı, Cuk, Günün İncisi bölümlerinde kıssadan hisse ile insanı düşündüren güldüren sözleri bir arada sunarak bu okumalarla bize çoklu düşünme konusunda her gün zihin jimnastiği yaptırıyordu. Önder Baloğlu,  dilin olanaklarını böyle güzel kullanılmasıyla topluma bir kanaat önderliği de yapıyor hem düşündürüyor hem de meraklısına yeni araştırmaların kapısını aralıyordu. Hiçbir zaman polemik yaratacak bir üslup kullanmadı.  Ancak Eskişehir’de olan olayları değerlendirmede Önder Baloğlu’nun ne dediği çok önemli oldu.
Önder Baloğlu, hemşerilik bilinci olan bir büyüğümüzdü. Eskişehir’de yazan pek çok kişi kitabını götürdüğünde mutlaka okuyup değerlendirme yaparak köşesinde yer açardı. Pek çok yazar ve gazete yazarı kendi yazısının haricinde kimseyi okumayan “Okumaz Yazar”dır. Önder abinin sıkı bir okuma disiplini vardı. Yerel ve ulusal gazetelerin hepsini her sabah okuduğunu onunla yaptığım röportajda söylemişti.
Önder Baloğlu yazılarını 9. Sütün ve Görüşler kitabında topladı. Her iki kitabına aldığı yazılara yayımlandığı tarihi atmadı. Gazete makalelerinin özellikle gündeme değinen yazıların ömrü kelebek gibidir. Ancak Önder Baloğlu’nun bu iki kitabı, bu yazıların her zaman okunabilirliği açısından önemli bir kaynak; “Nasıl Yazmalı? Sorusuna da önemli yanıt oluşturuyor.
Her ölüm Erken Ölümdür. Ve bazı insanların yerleri doldurulamaz. Önder Baloğlu da öyle bir gazeteci, abimiz, dostumuzdu. Şimdi rahat dinlensin.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Osman Usta
REPUBLIC