alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Çok vahim iddialar!

Dün bu satırlarda ESOGÜ bünyesinde 4. Üniversite hazırlığı mı var? Sağlık ile ilgili fakülte ve birimler bu sebeple mi fiziksel bariyer ve turnikelerle ayrılıyor diye sormuştuk.

6 Ekim 2021 08:18
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Dün bu satırlarda ESOGÜ bünyesinde 4. Üniversite hazırlığı mı var? Sağlık ile ilgili fakülte ve birimler bu sebeple mi fiziksel bariyer ve turnikelerle ayrılıyor diye sormuştuk.
 
Tabi ki bu konuda herhangi bir yetkili ya da birimden geri dönüş ve cevap alamadık.
Ancak konuyla paralel çok daha vahim, çok daha şaşırtıcı ve kesinlikle cevaplanması gereken farklı iddialarla karşılaştık.
 
İddialara göre dün dile getirdiğimiz 4. Üniversite iddiaları boşa değilmiş. Bununla ilgili 2021 yılı bitmeden askıya çıkacak bir kadro hazırlığı bile devam ediyormuş.
Ancak sıkı durun bu Üniversite bir Eskişehir Üniversitesi olmayacakmış!
 
Yanlış okumadınız, Tıp Fakültesi’nin ESOGÜ bünyesinden ayrılması söz konusu olmakla birlikte Fakültenin başka şehirdeki bir Üniversiteye bağlanacağı konuşuluyor.
 
Farkındayım biraz karışık bir mevzu. Bu sebeple daha sade ve anlaşılır yazalım.
 
ESOGÜ bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi ve ona bağlı sağlık birimleri ESOGÜ bünyesinden ayrılacak ve ayrılan bölümler İstanbul’da faaliyet gösteren SBÜ Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlanacakmış.
 
Tıp Fakültesinin adı Eskişehir Tıp Fakültesi olarak kalacak ancak merkezi ve idari kısmı bulunacakmış.
 
Devam edelim…
 
SBÜ’ YE bağlı Eskişehir Tıp Fakültesi için Şehir Hastanesi ile bir anlaşma yapılacakmış. Anlaşma gereği 6 Yıllık eğitimin 3 yıllık teorik kısmı Eskişehir Tıp Fakültesi’nde 3 yıllık pratik eğitim süreci Şehir Hastanesinde olacakmış.
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin hali hazırda bu şekilde Adana, Erzurum, Kayseri, Bursa ve İzmir’de Tıp Fakülteleri bulunuyormuş.
 
Bu sürece Şehir Hastanesi ile ortalık olacağı ve döner sermayeden Tıp Fakültesi de yararlanma imkânına kavuşacağı için sıcak bakanlar olduğu gibi İthal Üniversite çatısında olmanın rahatsız edici olduğunu savunanlar da varmış.
 
Hatta geçtiğimiz dönem Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi benzeri bir çalışma için ESOGÜ Tıp Fakültesinin kapısını çalmış ve red cevabı almış. Şeyh Edebali Üniversitesi’de Sakarya Üniversitesi ile benzeri bir protokol yaparak Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi imkânlarından yararlanmaya başlamış.
 
Anlayacağınız 4. Üniversite hazırlığı diye düşündüğümüz süreç son derece vahim iddialara gebe ve mevcut üniversite gücünü azaltacak bir yere gidebilir.
 
 
Yani ortada ateş olmayan yerden duman çıkmaz dedirten pek çok gelişme ve söylemleri doğrulayacak hamle var. Şehrin çıkarları adına yanılmak isteriz.
Umarım bu iddialar kısa sürede yalanlanır. Bu konuyla ilgili yapılmış bir hazırlık varsa iptal edilir. Umarım Tülomsaş – TÜRASAŞ ile yaşadığımız kaybın bir benzerini ESOGÜ ile yaşamayız.
 
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Bahattin 6 Ekim 2021 09:28

Yahu hep aynı şey bıktık vallahi ! Üretim yok, fabrika yok, istihdam yok.. Ne var ??? Bol bol Üniversite açmak var, içlerine bol bol memur, amir, müdür, eğitim görevlisi doldurmak ve kadrolaşmak var. Peki ya eğitim kalitesi ? Boş verin onu yahu nitelik değil nicelik önemli, yandaşlara koltuk önemli... Tıp fakültemiz tıp dünyasına mucize bir yenilik kazandırdı haberleri değil, Kadroya memur, temizliğe işçi, mutfağa aşçı önemli nasılsa değil mi ? Bu kafayla ilerlemek çok zor çok

26 8 Cevap Yaz
özkan 6 Ekim 2021 08:33

neresi vahim. anlayamadık

12 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat