alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Prof.Dr. Alper Çabuk

Çıkarılmayan Dersler

Salgının ilk yılında pandemiyle ilgili olarak yazdığım 6 Temmuz 2020 tarihli köşe yazımı söyle bitirmiştim...

11 Ekim 2021 08:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Salgının ilk yılında pandemiyle ilgili olarak yazdığım 6 Temmuz 2020 tarihli köşe yazımı;
 
Tecrübe insanın arkasında duran bir lamba gibidir, önünü aydınlatmaz ama arkaya bakıldığında geçmişte yaşadıklarını görüp, dersler çıkarmasını sağlar. Şu anda COVID-19 Pandemisi karşısında gelecekte nelerle karşı karşıya kalabileceğimizi bilmemiz mümkün olmasa da, 11 Mart’tan(11 Mart 2020 – pandeminin ülkemizde başladığı tarih)bugüne kadar geçen sürede yaşadıklarımız gelecekte neler yaşayabileceğimiz konusunda ders çıkarmamızı sağlamalı. Tedbiri elden bırakmamalı ve bireysel önlemleri çok ciddiye almalıyız”  şeklinde bitirmişim.
 
Peki yaşamımızı derinden etkileyen pandemiye bağlı geçmişte yaşadıklarımızdan ders çıkardık mı? Sokaklarda, okullarda, üniversitelerde, işyerlerinde gördüğüm kadarıyla ‘hayır’. Aşı tedarikinde bir sıkıntı olmamasına karşın günlük uygulanan aşı sayısına baktığımızda, hala toplumun tam olarak bilinçlenmediği anlaşılıyor. Diğer yandan maske, kola takılan ya da en fazla çenenin altında duran bir aksesuar.
 
Oysa ki, son bir buçuk yılda yaşadıklarımıza bakmasak bile, bugünün salgına ilişkin verileri bize çok sıkı tedbir almamız gerektiğini gösteriyor.Sağlık Bakanlığı tarafından 9 Ekim 2021 tarihinde son 24 saat için açıklanan verilere göre, toplam 348 bin 856 test yapılırken, 28 bin 645 vaka tespit edilmiş, 206 kişi COVID 19 nedeniyle hayatını yitirmiş. Bir ayda 6-7 bin insanımız COVID 19 yüzünden hayatını kaybediyor, ama maalesef ölümlerden bile ders alınmıyor.
 
Aşılama verilerine bakacak olursak, aşılanma oranlarına göre 18 yaş üzeri en az 2 doz aşısını olmuş nüfus için Türkiye ortalaması yüzde 74,36 oldu. Ülkemizde genel nüfusa oranla bu rakam ne yazık ki yüzde 54.6 seviyesinde kalırken, Japonya’dagenel nüfusa göre aşılanma oranı %63,5, Almanya’da %65,2, Fransa’da %66,7, Birleşik Krallık’da%67,1, İtalya’da%69,8, İspanya’da %77,7, Güney Kore’de %58,6, Kanada’da ise %72. Toplumsal bağışıklığın kazanılması için öngörülen yüzde 60 oranına ulaşmak için daha milyonlarca kişinin iki doz aşı olması gerekiyor ki, bu oranın da ne kadar doğru olduğu tartışılıyor.
 
Unutmamak gerekiyor ki, çıkarılmayan derslerin bedeli, yine çok ağır olacak. Hayatını kaybeden insanlarımız bir yana, bugün karşı karşıya kaldığımız artan enerji fiyatları, artan enflasyon, tedarik zincirlerindeki sıkıntılar, atan işsizlik ve ekonomik sorunlar, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim kayıpları gibi pek çok şeyin arka planında pandeminin olumsuz etkileri var. Bu bakımdan aşı olmamış kişilerin aşı konusunda hurafelere değil, bilimsel söylemlere kulak vermeleri ve karşıt fikirlerini bir kenara bırakıp, bir an önce aşılarını olmaları gerekiyor. Ayrıca pandeminin başından beri vurgulanan maske, mesafe ve hijyen kurallarına toplumun her kesiminin uyması gerekiyor. Yoksa neler olduğunu son bir buçuk yılda yaşadık. Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan bellidir misali, böyle giderse yakında yeniden hayatımızı ve geleceğimizi çok olumsuz etkileyecek tedbirlerle karşı karşıya kalabiliriz. Genel manada bu tür tedbirler alınmasa bile, artacak vaka sayılarına bağlı karantina tedbirleri nedeniyle çok daha fazla sınıfta eğitim yapılamayacak, pek çok işyerinde iş kaybı yaşanacak, şu ya da bu şekilde ciddi bedeller ödememiz gerekecek. Bu bakımdan maske, mesafe, hijyen ve aşılanma kurallarını ihmal etmeyelim. Yoksa ödenecek bedeller, hepimizin ödeyeceği bedeller olmaya devam edecek ve her geçen gün bu bedeller daha da ağırlaşacak.
 
Herkese sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum.
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat