alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Çiftlik Bankta Mağduriyet!

Tufan Çakır yazdı

20 Ocak 2018 09:27
A
a
Maketten Satışta Tüketici Garantisi!!!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bu hafta içerisinde; tüketicilerin bazı alış verişlerindeki maduriyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konulara kısa kısa değinelim isterseniz.
İlk olarak şu Çiftlik Bank ile ilgili açıklamalara bakalım. Sayın Tüfenkçi, "Bununla ilgili en son Çiftlik Bank'ın 'bank' kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'ndan 'bank' kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyorlar. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar.”
Bakan Bülent Tüfenkci, "Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak; kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurdukları görülüyor. Bunlar kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibariyle dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz"
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uzun süredir Bakanlık markajında olan Çiftlik Bank’a benzer 11 organizasyonun daha olduğunu söyledi. 11 şirket şöyle:
"Çılgın Tavuklar, Maden.İm, Çiftlikmania, Ukash İnternet Hizmetleri Limited Şirketi, Skp Teknoloji Sanal Market Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Cashçiftlik, Elit Çiftlik, Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Çiftlikshop, Bizim Tavuklar, Ekolium Bilişim Yazılım Tarım Hayvancılık Otomotiv Turizm Gıda Lokantacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirketi." Ve bu konuda tüm tüketicileri uyardı.
Bir başka konuda maketler üzerinden ön ödemeli konut, işyeri, devre mülk satışlarında tüketiciyi teminat altına alacak olan BİNA TAMAMLAMA SİGORTALARI ile ilgili.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli, sonradan teslimli konut satışlarında, konut üretenlerin çeşitli nedenlerle projeleri tamamlayamadan piyasadan çekilmeleri durumunda tüketiciler mağduriyet yaşıyorlardı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bina tamamlama sigortasına ilişkin genel şartların 16 Mart 2015'te yürürlüğe girdiği, ancak sigorta ürününden ziyade banka ürününe benzemesi nedeniyle ürünün hazırlık ve uygulamaya girme sürecinin beklenenden daha uzun zaman aldığı belirtildi.
Yapılan girişimler neticesinde bina tamamlama sigortasının sektör tarafından uygulanmaya başlandığı ifade edilen açıklamada, "Bina tamamlama sigortasının ön ödemeli konut ve devre tatil sektöründe oluşan güven sorununu ortadan kaldıracağı, ayrıca konut geliştiricileri tarafından satışları özendirici bir araç olarak kullanılabileceği düşünülüyor" denildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 6502 sayılı"Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik ile Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği"nde yapılan düzenlemeler, satışa başlamadan önce tüketici ödemelerini güvenceye almak için bina tamamlama sigortası yaptırmak veya yönetmelikte sayılan diğer teminat ve şartları sağlamak yükümlülüğü getiriyor.
Bundan böyle inşaat firmalarının yaptıkları maketten konut satışları, bina tamamlama sigortası kapsamında olacak. Konut satışları başlamadan inşaat şirketleri, eğer yapılan konut sayısı 30’un üzerinde ise bina tamamlama sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sigortanın primleri de inşaat firmaları tarafından ödenecek. Primler, projenin süresine, maddi boyutuna ve inşaattaki konut sayısına göre sigorta şirketleri tarafından serbestçe tespit edilecek.
Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları’na göre, sigorta şirketi, inşaat firmasının iflas etmesi veya gerçek kişi satıcının ölmesi ya da yokluğuna karar verilmesi yüzünden, projeyi tamamlayamaması durumunda, poliçenin genel ve özel koşulları çerçevesinde güvence sunmaktadır.
Sigorta şirketi, proje için poliçe ile inşaat firmasına genel bir teminat limiti tahsis edecektir. Proje kapsamında, alıcılara konut satışı yapıldığında ise, konut bedeli üst sınır olacak şekilde her bir alıcı için, ayrı teminat senetleri düzenleyecektir.
Aşağıda sayılan durumlar ise teminat dışında kabul edilmektedir:
İnşaat firmasının iflas etmesi söz konusu olmadan projeyi otuz altı ay içinde tamamlayamaması.
Projede yeralan ve konut amaçlı olmayan taşınmazlara ilişkin ödemeler.
Projenin, deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım, sel ve su baskını ve benzeri doğal olaylar yüzünden tamamlanamaması.
Satış sözleşmesinin, noterde yapılmaması veya sözleşmenin kurallara aykırı olarak düzenlenmesi.
Sözleşme, kat karşılığı inşaat sözleşmesi şeklinde yapılmış ise, arsa sahiplerine ait menfaatler.
Herhangi bir nükleer tehlikeden veya kirlenmeden meydana gelen zararlar.
Her türlü savaş durumları, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunlara müdahale sırasında meydana gelen zararlar.
Resmi makamların projede yaptıkları tasarruflar yüzünden meydana gelen zararlar.
Terör eylemleri ve bu eylemleri önlemek amacı ile yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen bütün zararlar.
Kısaca bina tamamlama sigortası, inşaat firmasının inşaat süresi içinde iflas etmesi veya sözleşmede belirtilen sürenin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen konutları teslim edememesi durumunda devreye girecektir. Bu durumlarda sigorta şirketi, alıcının konut sahibi olmak için o tarihe kadar ödediği bütün peşinat ve taksitleri, yasal faizi ile birlikte ödeyecektir.
Bu arada kötü bir gidiş durumunda sigorta şirketleri, sigorta yaptıkları inşaatı tamamlayıp, alıcılara konutları teslim etme görevini de üstlenebilir. Yani inşaat firması iflas eder veya konutları süresinde teslim edemezse, sigorta şirketi ya alıcının zararını karşılar ya da inşaatı üstlenip, başka bir müteahhit ile anlaşır ve konutları tamamlayarak alıcıya teslim eder. Bu durumda konutların yeni teslim tarihi 24 ayı geçmemelidir.
Maket üzerinden taşınmaz alacak olanlar artık ön ödemeleri ve aldıkları taşınmazlar eğer bina tamamlama sigortaları yapılmışsa tüm hakları sigortalanmış olacaktır. Hiçbir maduriyet yaşamayacaklardır. Başka alanlarda da “örneğin Çiftlik bank, internet üzerinden alış verişlerdeki maduriyetler gibi konularda da ”  tüketicileri koruyucu sigorta imkanları ile tüketici maduriyetleri en aza indirilebilir. Bu tür sigortaların en kısa sürede genişletilmesi için uygun kanuni zeminlerin hazırlanması gerekir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat