Cehennem

23 Aralık 2016 09:41
A
a
Cehennem sözlükte “derin kuyu” demektir. Dini bir kavram olarak ise, dünya hayatında iman etmeyenlerin sürekli olarak, iman ettiği halde salih amel işlemeyen kimselerin de günahları ölçüsünde cezalandırılmak üzere kalacakları ceza ve azap yeridir.
 
Kur’an-ı Kerim’deki cehennem hayatı ile ilgili geçen acı, ıstırap, azap, ateş vb. şeyler bu dünyadakilere benzetilemez. Bunların içyüzünü insanların bilmesi mümkün değildir. İnancımıza göre cehennem şu anda vardır. Zira Bakara Suresi 2/24’üncü ayette cehennem için “cehennem kâfirler için hazırlandı” şeklinde geçmiş zaman kipiyle haber verilmektedir. Bu da cehennemin şu an yaratılmış olduğunu gösterir. Yine âlimleriz bazı Kur’an ayetlerine dayanarak (Nisa, 4/56) Cehennem azabının hem ruhani hem de cismani olacağını ifade etmişlerdir. Ayrıca “İnkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte bunlar cehennemliktir. Onlar orada ebedî kalacaklardır” (Bakara, 2/39) ayetinden hareketle de cehennem hayatının sonsuz olduğu fikrini benimsemişlerdir.[1]
 
Cehennem “derileri kavurup çıkaran alevli ateştir” (Mearic, 70/15-16). Cehenneme giriş nedenlerinin en önemlisi Allah’ı inkârdır. Bu durum Kur’an-ı Kerimde şöyle ifade edilir: “Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir” (Nisa, 4/56). Cehenneme girdikten sonra inkâr edenler ile insanları inkâra teşvik edenler birbirlerine düşeceklerdir. “Ateşin içinde birbirleriyle tartışırlarken, zayıf olanlar, büyüklük taslayanlara, “Biz size uymuş kimselerdik. Şimdi şu ateşin bir kısmını üzerimizden kaldırabilir misiniz? derler” (Mü’min, 40/47). Yapıldığı takdirde cehenneme gidiş nedeni olarak açıklanan her türlü inanç, düşünce ve davranıştan hem kendimizi hem de yakınlarımızı korumamız Yüce Allah tarafından emredilmiştir. “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır” (Tahrim, 66/6).
 
İnsan olmamızdan kaynaklanan çeşitli zaaf ve arızalarımızdan dolayı cehennemi hak edecek bir fiil işlemişsek eğer, dinimiz bu durumda dahi Allah’tan ümit kesmeden, bundan kurtulma yollarını da öğretmiştir. “Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. “Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter” derler.” (Tanrim, 66/8)
 
Allah Teâlâ bizi cehennemi hak edecek her türlü günahtan korusun ve varsa tevbelerimizi kabul edip, cennetine koysun.
 
Orhan TOSUN
 
[1] DİB, Dini Kavramlar Sözlüğü
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Osman Usta
REPUBLIC