alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Çarşı Pazar Karıştı !

Pazarcılar odası ne yapmaya çalışıyor? Başkan Mehmet Çiçek’in söyledikleri ve yaptıkları neden bu kadar çelişkili? Hem pazarcı hem de vatandaşı mağdur edebilecek bir kriz nasıl oluşabiliyor?

12 Ağustos 2021 09:09
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pazarcılar odası ne yapmaya çalışıyor? Başkan Mehmet Çiçek’in söyledikleri ve yaptıkları neden bu kadar çelişkili? Hem pazarcı hem de vatandaşı mağdur edebilecek bir kriz nasıl oluşabiliyor?
 
Sakin şehir gündeminde haftalardır tansiyonu dinmeyen ve dinmeyecek gibi gözüken 71 Evler Mahallesi Pazar yeri krizi ile ilgili kafamda onlarca soru var.
 
Çoğunuz sorunun ne olduğunu biliyordur ama kısaca özet geçeyim.
71 Evler Mahallesi 30 bin kişilik nüfusuyla şehrin en büyük mahallelerinden. Ancak Pazar yeri olmadığı için mahalle sakinleri haklı olarak Odunpazarı Belediyesi’nden mahalleye pazar kurulmasını talep ediyor. Odunpazarı Belediyesi’de bu talebe hak veriyor, meclis gündeminde oylanıyor ve pazaryeri kurulmasına izin veriliyor. Hatta 9 Temmuz 2021 tarihinde pazaryeri kura sonuçları dahi belediye sayfasında yayınlanarak ilan ediliyor.
 
Cumartesi günü kurulacak pazaryeri için yer belirleniyor ve mahalle sakinleri artık çarşı-pazar ihtiyaçlarını kendi semtlerinden yapacak olmanın sevinciyle bekliyor başlamaya.
Buraya kadar bir sorun, sıkıntı yok. Her şey usulünce ilerliyor.
 
Ancak Cumartesi günü pazaryerinde bir kaç pazarcı esnafı dışında tezgâh açan olmuyor. Mahalle sakinlerini ne olup bittiğini kısa süre anlayamıyor.
 
Sonra birçok pazarcı tezgâh açmak istediklerini ama tehdit edildiklerini, baskıya maruz kaldıklarını o yüzden tezgâh açamadıklarını itiraf ediyor.
Üstelik işin ilginci kendilerini Pazarcılar Odasının tehdit ettiğini ve tezgâh açmalarının engellendiğini iddia ediyorlar.
 
Bunu duyan mahalleli öfkeleniyor ve başta Pazarcılar odası başkanı Mehmet Çiçek olmak üzere bu olayda baskı oluşturduğu iddia edilen herkese veryansın ediyor, tepki gösteriyor ve 2 hafta boyunca Pazarımızı istiyoruz diye protesto gösterisi yapıyor.
 
Tabi her Cumartesi günü ortalık geriliyor, tezgah açanlar, açamayanlar, kavga, dövüş, çevik kuvvetin araya girmek zorunda kalacağı nahoş bir tablo oluşuyor.
 
Oda Başkanı Mehmet Çiçek ve olaya intikal ettiği iddia edilen diğer oda başkanları da bu protestolar karşısında açıklama yapmak zorunda kalıyor.
Pazarcıları tehdit etmediklerini, baskı yapmadıklarını sadece mahallede kapalı Pazar olması gerektiği için onu talep ettiklerini söyleyerek konudan sıyrılmaya çalışıyorlar. Hatta vatandaşın mağdur olmasının sebebini Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt gibi lanse etmeye çalışıyorlar.
 
Tabi ortada tehdit yok, baskı yok dense bile bu açıklamalar. pek inandırıcı olmuyor. Vatandaş mağdur edilmenin öfkesiyle tepkilerine devam ediyor. Açıklamalara inanmadıklarını hatta tehdit edenlere bizzat şahit olduklarını söylüyorlar. Bu konuda bende vatandaşla aynı kanaati taşıyorum. Hem şartlı açıklamalardan hep şüphe ederim hem de bizzat konuştuğum ve sözüne çok itimat ettiğim pek çok pazarcı esnafı direkt ve dolaylı olarak bu baskı ve tehditleri aldığını ısrarla ifade ediyor.
 
Velhasıl Pazarcılar Odasının 71 evler ile ilgili tavrı ve davranışları hem vatandaşı hem de üreticiden, tezgah açan pazarcı esnafına kadar herkesi mağdur ediyor.
 
Üyelere Öyle Bir Mesaj Atılıyor ki …
 
Ancak daha bitmedi, sıkı durun. Pazarcılar odası önceki gün üyelerine öyle bir mesaj atıyor ki, ortalık karıştıracak türden.
 
Pazarcılar Odasından atılan mesaj şöyle “14 Ağustos Cumartesi günü 71 Evler Mahallesindeki Hızırer sokak üzerine kurulan pazaryerinde, yer almak isteyen, tüm kayıtlı üyelerimiz ile üretici birlik üyeleri kendi istekleri doğrultusunda mal getirerek tezgaha açabilirler”
 
Bu mesaj neden ortalığı karıştıracak derseniz.
 
Daha önce kuraları çekilmiş, yerleri belirlenmiş, hangi esnafın tezgah açacağı belli olan pazaryerine resmen kuralsız, kaidesiz ve mevzuata aykırı olarak pazarcı esnafı davet ediliyor.
 
Şeytanın avukatlığını yapmak zorunda kalmak istemem ama acaba Pazarcılar Odası bu olaydan ne çıkartmak istiyor diye düşününce aklıma türlü türlü şeyler geliyor.
 
Mesela oraya mevcut tezgah açacakların yanına odanın davet ettiği esnaf gelirse ne olur?
Gerginlik çıkar, kaos oluşur, kavga gürültü kopar değil mi?
 
Şimdi kurada yeri olmayan bir esnaf orada tezgah açarsa kurallar gereği Odunpazarı Belediye zabıtası olaya müdahil olacak. Tezgahı açtırmayacak ya da açılmışsa toplatacak.
 
Peki, birileri bu durumu “Bakın Belediye tezgah açtırmıyor, pazarcılara izin vermiyor” gibi bir algıya dönüştürebilir mi?
 
Bu mesajdan sonra böylesi olasılıkları düşünmek normal değil mi?
 
Bu sebeple Mehmet Çiçek ne yapmak istiyor? Neden böylesi bir kaos oluşturdu anlayamıyorum.
 
Ancak hem üretici ve pazarcı hem de vatandaşın mağdur edilebildiği bir krizin merkezinde Pazarcılar Odasının olması gerçekten üzücü ve düşündürücü.
Ariman web reklam 2
1000
icon
2633 12 Ağustos 2021 18:37

Eskişehir’in pazarcıları sorunlu. Hep problem.

0 1 Cevap Yaz
ess 12 Ağustos 2021 10:26

akepe ile teşkilatına sorun bu soruyu. onlardan habersiz olmaz bu işler.

2 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat