alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Çalışkan ve Küpeli'nin çevreyolu çelişkisi!

Çevreyolu Eskişehir’in gündeminden hiç düşmüyor. Şehrin ortasında kalan mevcut çevre yolu, işe gidiş geliş saatlerinde tıkanıyor. Bir de kaza olursa, saatlerce trafik açılmıyor…

13 Eylül 2021 08:39
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Çevreyolu Eskişehir’in gündeminden hiç düşmüyor. Şehrin ortasında kalan mevcut çevre yolu, işe gidiş geliş saatlerinde tıkanıyor. Bir de kaza olursa, saatlerce trafik açılmıyor…
Peki ne yapmalı?
Sorun olarak görürseniz sorundur! Ama görmezseniz sorun yoktur.
Meslektaşım Arif Anbar, “Sağlı sollu haber” sitesinde şehrin önde gelen isimleriyle röportajlar yapıyor. İlgiyle de takip ediyorum. Ağustos ayının başında AK Parti il başkanı Zihni Çalışkan ile yaptığı röportajda “çevreyolunu” soruyor. Çalışkan şu yanıtı veriyor:
-Çevreyolu sorunu Eskişehir’in öncelikli sorunu değildir. Bu sadece algı yönetimidir. Çevre yolundaki pik saatlerde, transit geçen aracın yoğunluğu yüzde 20’dir. Bu yüzde 20’yi çektiğinizde kalan yüzde 80’lik yoğunluk, mevcut yapılacak 53 kilometre yolu kullanmayacak insanlar topluluğudur. Çünkü 53 kilometre yol, özellikle Kanlıpınar’dan sonra çok geniş bir arazide ve çok uzaktan geçtiği için, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hareketliliğin çevreyoluna dağılmak suretiyle bir trafik çözümlenmesi söz konusu olamaz.
Çalışkan’ın yanıtı böyle…
Siyasilerden bu konuda bir yanıt gelmedi. Ancak Anbar 15 gün sonra benzer soruyu Organize Sanayi Bölge Başkanı Nadir Küpeli’ye soruyor…
Küpeli’nin adeta Çalışkan’a yanıt veriyor:
-Çevreyolu önemli bir sorunumuz. Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız bölgemizi ziyaretinde güney çevre yolunun yapılacağını söyledi. İnşallah bir an önce bu önemli yatırımlar başlar. Ama şimdilik hiçbir gelişme yok. Her gün sabah ve akşam işe gelip giderken özellikle OSB’ye geliş ve gidiş trafiği giderek daha da zorlaşmaya başladı. Koskoca şehir tek bir yola mahkûm edilmiş durumda. Güney ve kuzey çevre yollarının yapımına şimdi başlasınız bile en az 2 yıldan önce bitiremezsiniz. OSB büyüyor, şehir büyüyor ama aynı yolları kullanmaktan başka çare yok. Buradan yine tekrarlıyorum: acilen Eskişehir kent merkezi ve OSB’yi kapsayacak tüm şehri tamamen çevreleyen çevre yollarının mutlaka yapılması gerekiyor.
…/…
Çalışkan ve Küpeli birbirlerinin beyanatını okudular mı bilmiyorum. Ancak, çevreyolu üzerinden siyaset yapılmamalı! “Sorun yoktur” derseniz, çözüme de gerek kalmaz!
Şu soruyu sormak gerekir!
Sanayicinin sorun olarak gördüğünü şehri yönetenlerin, şekillendirenlerin duyarsız kalması mümkün mü?
 

KURT’TAN DSİ’YE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI!

 
Odunpazarı Belediye Meclis toplantısındaki konulardan biri de her zaman olduğu gibi şehrin içinden geçen sulama kanallarıydı…
Kanallar açık…
Ne yazık ki vatandaşımız duyarlı değil!
Sulama kanalları adeta açık çöplük haline dönüyor…
Meclis üyelerinin sorusu üzerine Başkan Kazım Kurt, şu konuşmayı yaptı:
  • DSİ ve Belediye arasındaki işbirliği meselesinde eğer DSİ’nin gerçekten bu konuda bir işbirliği niyeti varsa biz hazırız. Defalarca yazmış olduğumuz yazıların tümü olumsuz cevaplandırılmıştır. Biz şu anda yine yazı yazmaya hazırız. Birlikte yapmaya hazırız.
  • O yapmıyorsa biz yapmaya hazırız çünkü kentin ortasında böyle kötü bir görüntüyü istemiyoruz.
  • (AK Partili Meclis üyelerine sesleniyor) Bu konuda sizin aracılığınızı istemiyorum.  Çünkü yapmıyorsunuz. Bizi şehircilik bakanlığına götürecektiniz, TOKİ ile görüştürecektiniz ama maalesef olmadı.
  • Şimdi ben burada tüm kamuoyu önünde DSİ yetkililerine sesleniyorum, Odunpazarı ilçe sınırları içerisinden geçen sulama kanallarını bize devretsin bütün bakımını temizliğini ve sulama amacı ile yapılacak kullanımında da su teminini sağlamaya hazırız.
.../…
Meclis’te konuşulan bu konu DSİ Bölge Müdürümüzün kulağına gitmemiş olabilir. Biz yazalım belki bizden okur da haberi olur!
 

GÖZÜNÜZ AYDIN CEHALET BİTTİ!

 
Büyük şairlerimizden Şükrü Erbaş, “şükrediyor” cehaletin bittiğine…
Cehaletin nasıl bittiğini de şu cümlelerle anlatıyor:
  • Kimse okumuyor, herkes yazıyor.
  • Kimse öğrenmiyor, herkes biliyor.
  • Kimse susmuyor, herkes konuşuyor.
  • Kimse çekilmiyor, herkes ortada.
  • Kimse kederlenmiyor, herkes şenlik.
…/…
Katılmamak elde mi binlerce kez şükür Şükrü abi!
 

GÜNÜN SÖZÜ!

Çocuklarınızı terbiye etmeye çalışmayın zira zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter! İbn Haldun
 

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

Günün Karikatürü 13 09 2021

 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Marmara kazım 13 Eylül 2021 09:29

Aynen böyle zihni beycigim.ondan sonra oy alacaz diye beklersiniz.Oy yoksa akp hür yapmaz bu böyle biline

1 8 Cevap Yaz
Ne demek önemli değil ? 13 Eylül 2021 09:04

Yahu bunlara hiç çevre yolu, alpu yolu falan denir mi ? Bunlara diyeceksin ki; Büyükşehir belediyesi, Yılmaz Büyükerşen... Bak bakalım nasıl dile geliyolar. Madem bu çevreyolu kimsenin çok isteyipte nasıl olsa kullanmayacağı bir yatırım. Öyleyse akp bir daha ki yerel seçimlerde ve genel seçimlerde kendine başka bir vaat bulsun.

1 8 Cevap Yaz
Cemal Sayın 13 Eylül 2021 08:55

Vay bee.. Yıllardır şehrin gelişmesi ile şehrin içinde kalan çevre yolu, Eskişehirin ilk ve önemli bir sorunu değilmiş. Niye o zaman yenisini yapma sözü verdiniz ? Sabahın körü, akşamın üstü trafik zaten allak bullak oluyor. Birde ağır vasıta kazası denk gelirse beklesin dursun vatandaş zaten, ne acelesi var, ne işi var insanların öyle değil mi ? Yarın birgün çıkıp aynı sözleri alpu ölüm yolu için söylerler. İşlerine gelmedi mi, o yolunda acelesi yoktur. O yolda öncelikli ihtiyaç olmaktan çıkar. Nasıl olsa işlerine ne gelirse ona göre davranıyolar

0 9 Cevap Yaz
Ali Kırgız 13 Eylül 2021 08:46

Çalışkan bu lafları hergün çevre yolu trafiğine takılanlara söylesin emi

1 8 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat