alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Çalışkan'ın adaylık şifreleri!

Genel seçimlere bir yıl, yerel seçimlere iki yıl var… Genel seçimleri alan yerel seçimleri de alır. Önümüzdeki seçimlerin formülü bu…

4 Ağustos 2022 09:47
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Genel seçimlere bir yıl, yerel seçimlere iki yıl var…
Genel seçimleri alan yerel seçimleri de alır. Önümüzdeki seçimlerin formülü bu…
Eskişehir teşkilatı çalışmalarını bu yönde sürdürüyor.
AK Parti söz konusu oldu mu, ilk öne çıkan durum “aday kim olacak?”
AK Parti şimdiye kadar hep popüler aday peşinde oldu.
Büyükerşen’in karşısına aday olarak çıkan isimlerden sadece Burhan Sakallı, teşkilattan geliyordu. Diğer adayların hepsi parti dışından gelmişti.
Önce aday olmuş daha sonra partiye üye olmuşlardı adeta…
AK Parti il başkanı Zihni Çalışkan, Meltem Karakaş arkadaşımızla yaptığı söyleşide bu duruma vurgu yapıyor ve adayın mutlaka partili olması gerektiğini söylüyor…
Çalışkan, “parti dışından adaya nasıl bakıyorsunuz? Sorusuna şu yanıtı veriyor:
-Biz bunu daha önce denedik. Bana sorduklarında bunun doğru olmadığını söylüyorum, söylemeye de devam edeceğim. Flaş isimlerle seçim kazanma arzusu tabanla birlikte gelen desteğin azalması sonucunu doğuracaksa bu anlamlı değil. Çünkü AK Parti’nin geçmişten gelen bir duruşu var. Bu duruşu devam ettirecek adayların olmuş olması, bunun eğer flaş isimlerle örtüşmesi mümkün ve bu özellikleri taşıyorsa tabi ki mümkün.
…/…
Çalışkan aday parti dışından gelecekse bile parti kimliğiyle örtüşmesi gerektiğine dikkat çekiyor…
Söyleşinin bir başka yerinde ise Karakaş tarafından, Çalışkan’a şu soru yöneltiliyor:
- Geçtiğimiz günlerde Metin Güler ve Celalettin Kesikbaş ile fotoğraf paylaştınız. Her iki isim de AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak anılan isimler. Biz bu fotoğrafı nasıl yorumlamalıyız?
Yanıtı önemsiyorum:
- AK Parti’nin siyasal yaşamında güçlü olduğu bu süreçte güçlü karakterlerin, güçlü simaların, güçlü aktörlerin siyaset yapma arzusu karşısında patimizden aday olma ihtimalleri veya bunun konuşulması partimize güç katar. Bu önemli. Ama 2024 sürecinde böyle bir değerlendirme çıkar mı bunu beraber yaşayıp göreceğiz.
…/…
AK Parti’den adaylık için ismi sürekli konuşulan gündeme getirilen isimler belli…
Celalettin Kesikbaş, Metin Güler, Nadir Küpeli…
Eğer niyetleri varsa, AK Parti’ye şimdiden üye olmalarında fayda var!
Söyleşiyi okumayanlar için gazetenin internet sitesindeki linki de ekliyorum:
(https://www.sonhaber.com.tr/turkiye-secim-atmosferine-girdi-214698.html)
 

DEMİREL'LE KISSADAN HİSSE

 
Toprağı bol olsun...
Süleyman Demirel, gazetecilerin sorduğu sorulara verdiği "hazır cevaplarla" tanınırdı. Cevap "hazırdır" ama genelde de ucu mutlaka bir hikayeye bağlanırdı.
Demirel Cumhurbaşkanı olup; Tansu Çiller, DYP Genel başkanı olduğunda gazeteciler ne düşündüğünü sorunca "Leylek hikayesini" anlattı:
-Leylek yılanı nasıl avlar bilir misiniz? Leylek havada uçarken bir yılan gördü mü hemen üzerine atılmaz. Bulunduğu yerden daha yükseğe çıkar. Çıkabileceği en yüksek noktaya geldikten sonra birden yılanın üzerine pike yapar. Yılanı belinden kaptığı gibi tekrar eski yüksekliğe çıkıp yılanı aşağı atar. Bu kadar yüksekten düşen yılanın beli kırılır, hayvan ölür. Leylek ölen yılanı alır, yesinler diye yavrularına götürür. Ama bu her zaman böyle olmaz, leylek bazen üşengeçlik eder, yılanı yeterli yüksekliğe çıkmadan yere bırakır. Bu durumda yılan sadece bayılır. Yılanı öldü zanneden leylek, hayvanı alıp yuvasına götürür, 'alın yiyin' diye yavrularına bırakır. Ana leylek yuvadan ayrılınca da, yılan yavru leylekleri yer.
.../...
Gazeteciler askerin siyasete müdahalesini sorduğunda "kuzu" hikayesini anlatır:
-Bir profesör aslanla kuzunun aynı kafeste yaşayabileceğini iddia etmiş. 'Yapamazsın' demişler. 'Deneyeyim görün' demiş. Hayvanat bahçesinde denemeye başlamış. İtiraz edenler bir hafta sonra gelmiş, bakmışlar ki, kuzuyla aslan aynı kafeste... 'Bunu nasıl yaptın?' diye şaşkınlıkla profesöre sormuşlar. O da cevap vermiş: Her gün kafese yeni bir kuzu koyuyoruz."
 

KONUT FİYATINA ADA!

İskoçya’da Glasgow’un batısındaki Arran Adası açıklarında yer alan Pladda Adası, 350 bin sterline satışa çıkarıldı.
113 dönümlük adanın üzerinde 1790’da yapılan bir deniz feneri, ufak bir ev, beş yatak odalı büyük bir ev, güneş panelleri, birkaç kulübe ve ufak bir iskele bulunuyor.
350 bin sterlin,  7 milyon 661 bin 500 TL’ yapılıyor. Ada, Eskişehir’deki bazı konutlardan çok daha ucuz…
 
 

GÜNÜN SÖZÜ!

Tabuta konulmuş olsa da toprağa gömülmediği sürece Türk tek güvencemizdir.
Aliya İzzetbegoviç
 
 

GÜNÜN KARİKATÜRÜ


Günün Karikatürü 04 08 2022
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat