alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Büyükşehir yüreğimize su serpti

30 Nisan 2022 09:18
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'de ekmek geçen sene Haziran ayında 1 lira 50 kuruştu. Daha sonra 6 Haziranda ekmek 2 liraya çıkartıldı. Yetmedi Aralık'ta biri açık biri de gizli olan iki ayrı zam daha oldu. Açık zam ekmeğin 2 buçuk lira olmasıydı. Gizli olan ise 230 gram olan ağırlığının yüzde 10 azaltılarak 210 grama düşürülmesiydi.
Şimdi yine yetmemiş olacak ki ekmek artık 3 liradan satılıyor.
Bazıları dış güçlerden girip, ekmeğe zam yapan fırsatçılardan çıkıp, konuyu muhalefetin Ayasofya'ya meyhane yapmak niyetinde olduğu gibi bir yere taşıyabilir. Ancak işin doğrusu bu zamlarda fırıncıların zerre kadar suçu yok. Dış mihrakların veya hükûmetimizi devirmeye çalışan uzaylıların da suçu yok. Ekonomiyi yönetmeyi beceremiyoruz. Hepsi bu kadar basit.
Bu arada Büyükşehir Belediyesi ekmeği yine 1 lira 75 kuruştan satacağını açıklayarak, yüreğimize su serpti. Ancak yine de sevinmekte çok acale etmemek lazım. Bu kafayla gittiğimiz müddetçe ekmeği yıl sonuna kadar bu fiyattan yemeyeceğimiz çok açık.
 
Tebrik etmek lazım
Amerika hariç dünya üzerindeki merkez bankalarının vazifesi, enflasyonu dizginlemektir. Merkez bankaları zaman zaman enflasyon beklentilerini açıklar. Şimdi bu kurumlar çok ciddiye alındıkları için verdikleri rakamların piyasayı manüple etme ihtimali vardır. Dolayısıyla Merkez bankaları biraz iyimser tahminlerde bulunur. Mesela yüzde 6,25 beklenti açıklar ancak yıl sonunda bir bakarsınız o ülkede enflasyon 6,48 olmuş...
Tabii Türkiye'deki Saray'ın Merkez Bankası biraz farklı. Yıl başında yüzde 22,3 olarak açıkladıkları beklentilerini revize ettiler ve yüzde 42,8 olarak açıkladılar. Bu kadar büyük isabetsizlik bile Türk ekonomisini yönetenlerin neden ciddiye alınmadığını göstermek için yeterli. Yani Merkez Bankası yetkililerini tebrik etmek lazım. Bu arada Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu enflasyonun Mayıs'tan itibaren düşeceğini de açıklamış. Aman Sayın Kavcıoğlu söyleyin o enflasyona yavaş düşsün. Bacağını kırar sonra...
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Affını" ister mi bilemeyeceğim. Ancak kendisi beni çok "Affetsin", ekonomiden pek anlamadığı ortada.
Ariman web reklam 2
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir