alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Büyükşehir o lafı dedirtti

Doğa Koruma Yetkilileri tabiatta buldukları ve zehirlenme belirtileri gösteren bir akbabayı, Eskişehir'in gururu olan Hayvanat Bahçesinin bilimadamlarına teslim etmişler. Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi yetkilileri kaçıncı keredir bir yaban hayvanının hayatını kurtardı; ben saymayı bıraktım artık

19 Haziran 2020 09:12
A
a

Doğa Koruma Yetkilileri tabiatta buldukları ve zehirlenme belirtileri gösteren bir akbabayı, Eskişehir'in gururu olan Hayvanat Bahçesinin bilimadamlarına teslim etmişler. Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi yetkilileri kaçıncı keredir bir yaban hayvanının hayatını kurtardı; ben saymayı bıraktım artık.

İlginç olan akbabanın üzerinde bulunan bir takip cihazı. Elbette ki bu takip cihazı Türkiye'de değil, komşumuz Bulgaristan'da takılmış. "Elbette" diyorum çünkü biliyorsunuz bizim memlekette bilime yatırım yapılmaz. Bizim memleketimiz "Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum" diyen profesörlerin YÖK Denetleme Kurulu'na atandığı bir memlekettir. Hoş pehlivandan bankacı, eroin tüccarından vatan kahramanı yaratmıyor muyuz?.. Cehaleti övenden de profesör yaratabiliriz pekiâla...

Her neyse; bakın sevimli bir hayvandan yola çıkıp yine tehlikeli sulara geldik. Ayrığca hayvanın fotoğrafına baktım da, sevimli sözünü geri almaya karar verdim. Ancak rüyamızda görsek, mahalledeki cinci hocaya koşturacağımız bu hayvanın, doğal denge içindeki rolünü anlatmaya bile gerek yok.

Tabii kuşlar aynı zamanda özgürlüğün de sembolü. Bulgaristan ve Eskişehir arasında özgürce kanat çırpabiliyorlar. Hayvanat Bahçesi yetkililerini akbabayı özgürlüğüne kavuşturduğu için tebrik ederiz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi yetkililerini de, "Bizim de bilimadamlarımız var. Biz Türkler de bilim üretebiliyoruz" dedirttikleri için teşekkür ederiz.

Çünkü Atatürk'ün aydınlık yolu, bilimin yoludur. Geri kalan yolların ucu hayra çıkmaz. Gördüğünüz gibi çıkmıyor da işte...

 

Kimlik sormayı unutmayın 

Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde kovid-19'la ilgili bir toplu tarama çalışması başlattı. Öncelikle şu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığımız ile gurur duyduğumuzu söyleyelim. Başta Bakan Fahrettin Koca olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız iyi bir performans sergiledi. Başlatılan yeni tarama çalışmasına göre Sağlık Müdürlüğü ekipleri rastgele vatandaşın kapısına giderek Kovid-19 testi yapıyor.

Buna benzer bir çalışma anket şirketleri tarafından da yapılır. Kamuoyu araştırma şirketleri tesadüfen vatandaşlarla konuşur ve hangi partinin ne kadar oy aldığını veya ne bileyim; mesela hangi diş macununun daha çok tercih edildiğini bulur.

Anlaşılan benzer bir çalışma yapılarak Türkiye'deki korona salgının haritası çıkarılmaya çalışılıyor. Son derece faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum.

Ancak vatandaşların da kötü niyetli kişilerden kendisini sakınması lazım. Tıpkı sağlık ekipleri gibi tepeden tırnağa beyaz koruyucu elbiseler giyen hırsızlara karşı uyanık olmalıyız. Hırsızlar sağlık ekibi taklidi yaparak ve kan alma bahanesiyle vatandaşlarımızı bayıltarak hain emellerine ulaşabiliyor. Vatandaşımız kendisini korumak için gelen sağlık görevlilerini nezaketle karşılamalı ve kimlik sormalı.

 

 

1000
icon
Hasan YÜKSEL 19 Haziran 2020 13:51

Kerem Bey size çok çok teşekkür ediyorum ve de tebrik ediyorum. Gerçekten hakkı hakkına teslim ediyorsunuz. Kim ne derse desin şu zor günlerde her kin olursa bir cana yardım etmiş herkesten Allah razı olsun. Tabiki de bu zorlu günlerde Eskişehir in 3 belediyesi de mükemmel hizmet ettiler. Kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Belki de Türkiye nin Tarım Bakanlığında bile olmayan bir sistem hayvan tedavi merkezi. Bu sistemi Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde kurmak ve yaşatmak ve gerektiğinde hayvanlara yardım etmek ne kadar güzel bir duygu. Sevgili Yılmaz Büyükerşen ve ekibi Türkiye nin ve Eskişehir in gururudur.

0 7 Cevap Yaz
Kimlik Sorma İşi 19 Haziran 2020 13:04

Şimdiye kadar sağlık ekibi gibi giyinip ev soyan biri oldu mu? Yoksa şehir efsanesi mi? Böyle bir şey hiç yok da durup dururken hırsıza yol mu gösteriyoruz?

5 1 Cevap Yaz
ömer 19 Haziran 2020 10:43

eskişehirde sel oldu eskişehirin yapmur altyapı sorunun ile ilgili bir tane eleştiri yapamadınız

9 2 Cevap Yaz
Melih 19 Haziran 2020 09:32

Keşke Hayvanat bahçesine önem verildiği kadar Eskişehirlilere de önem verilse şu salgın döneminde insanca toplu ulaşım imkanı alsak . Ama sorunları gündeme getirecek GAZETECİ nerede ?

9 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat