alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Büyükerşen Milletvekili Olur mu?

Eskişehir siyaseti son günlerde ilginç senaryolarına gebe!

12 Ekim 2021 08:20
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir siyaseti son günlerde ilginç senaryolarına gebe!
 
Bu senaryoların başında ise 2023 Genel seçimlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in CHP’den Milletvekili Adayı olarak TBMM’ye gideceği ve TBMM Başkanı seçilerek siyasi hayata bu kutsal görevle jübile yapacağı yönünde…
 
Siyasette herhangi bir senaryo, kurgu ya da dedikoduyu reddetmek, külliyen olmaz demek elbette mümkün değil. Lakin bu senaryo için kendimden çok emin ve rahatlıkla diyorum ki
“Kesinlikle Olmaz”
 
Birileri böyle olsun isteyebilir, birileri böyle olursa daha sağlıklı olacağına kanaat edebilir, birileri böyle olması için mesai de harcayabilir. Ama bu bana göre olacak iş değil.
 
Bir kere böyle bir tablo gerçekleşirse Büyükşehir Belediyesi genel seçimden, yerel seçime kadar olacak sürede Ak Parti’nin iradesine geçer.
 
Yani Büyükerşen vekil olup koltuktan kalkarsa yerine geçecek olan isim belediye meclis üyeleri tarafından oylanır.
 
CHP’nin kendi içindeki ilişkileri ve kırsal ilçelere kadar uzayan yansımalarına bakarsak böyle bir oylamadan meclis çoğunluğuna rağmen CHP’li bir ismin çıkması pek muhtemel olmaz.
 
Haliyle Ak Parti seçime gitmeden ele geçirdiği Büyükşehir koltuğu ile Büyükerşen yokluğunda seçime daha iddialı ve avantajlı gider.
 
Bunu da normal zekalı bir insan dahi öngöreceği için sadece bu sebep bile bu senaryo işlemez dedirtiyor insana…
 
Ancak söz konusu Büyükerşen ise ben farklı bir açıdan daha bakmayı yeğliyorum.
Yılmaz hoca icracı bir isim. Belediye Başkanlığını da bu yüzden severek, keyif alarak yapıyor. Herhangi bir değişikliği, yapıyı, zihniyeti Eskişehir gibi bir yerde kolayca hayata geçerek meleke ve üstün zekâya sahip.
 
20 yıllık süreçte şehrin yaşadığı değişim, sadece fiziksel değil zihinsel değişimler, kent kimliğine eklenen kültür, sanat, ufuk ve beklentilerde bunun bir yansısı.
 
Şayet tüm bunlar bir pasta ise ve Yılmaz Hoca siyasete devam edecek ise kesinlikle o pastanın üstüne çilek eklemek ister. Yani bir kez daha Başkan seçilerek aklında kalan ve devam eden icraları da hayata geçirme hazzını yaşamak ister.
 
Bakın son aylarda Yılmaz Hoca sürekli sahaya çıkıyor. Üstelik sadece şehir merkezi değil kırsal ilçelerde sürekli mesai yapıyor. Muhtarlarla, vatandaşla, stk temsilcileri ile buluşuyor. Sorunları dinliyor, yaptığı işleri denetliyor. Yoğun bir mesai harcıyor. Bu mesaiden keyif aldığı ve bir şeyler üretmenin karşılığını da görünen o ki bolca alıyor ve bu durum yüzüne rahatlıkla yansıyor.
 
Bana göre devam eder ama oldu ya devam etmeyeceğim, artık dinleneceğim derse bile bazı rutinlerinden vazgeçmez ve Eskişehir ekseninde farklı alanlarda şehrin belleğine hizmete devam eder diye düşünüyorum.
 
Bu sebeplerde bu işin olmaz, bu senaryonun tutmaz olduğunu işaret ediyor. Ve bu konuda iddialı bir şekilde hayır diyorum. Ancak dedim ya bu siyasettir ve külliyen kelimesi insanı siyasi tahminlerde mahcup edebilir. Ama dikkatli olun, Hoca vekil olacak diye ısrarcı olanlarda kesinlikle diye konuşursa mahcup olabilirler.
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
yirmialtı 12 Ekim 2021 15:41

Yorumları yayınlayın

0 3 Cevap Yaz
Aziz 12 Ekim 2021 15:23

Yerel seçimlere 901 gün Kalmış

0 2 Cevap Yaz
Bence 12 Ekim 2021 09:48

Millet vekilliği boş iş, belediye başkanıyken daha faydalı olur. Bak 600 vekile ne faydası var ?

6 5 Cevap Yaz
vatandaş 12 Ekim 2021 09:41

belediye meclisinde CHP coğunluğu varken hoca giderse akp li biri başkan olur cümlesini nasıl kurabiliyorsunuz? okurlarınıza bunu bir izah edermisiniz

4 2 Cevap Yaz
Saadettin

Adam yazmış ya altına CHP ilişkileri diye. Dünyadan bihaber misin? Adamlar hırsından Ahmet Ataç Başkanı kurultay delegesi yaptırmadı partisinde mecliste oy mu verecek?

0 0
Peker 12 Ekim 2021 09:34

2024 te aday kavgası olacağı için Yılmaz hoca yine aday olabilir.

4 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat