alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Büyük felaket kapıda

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, sadece Eskişehir'i değil bütün Türkiye'yi bekleyen büyük tehlikeye dikkat çekti; Susuzluk...

29 Eylül 2021 09:36
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, sadece Eskişehir'i değil bütün Türkiye'yi bekleyen büyük tehlikeye dikkat çekti; Susuzluk... Aynı zamanda TBMM'nin iklim değişikliğiyle ilgili kurduğu komisyonun da üyesi olan Jale Nur Süllü, uzun süredir susuzluk sorununu dile getiriyor. Son olarak Dünya Ekonomik Forumu'nun 2021 raporları da Sayın Süllü'yü maalesef doğruluyor.

İklim değişikliği ve susuzluk sorunu giderek elle tutulur bir mesele haline geldi. Her geçen gün daha büyük iklimsel sıkıntılarla karşılaşıyoruz. İki sene önce Avustralya'da ormanlar yandı kavruldu. İki sene gecikmeyle bu yangın fırtınaları Kuzey Yarımküreyi de vurdu. Ülkemizdeki tatlı su kaynakları da giderek azalıyor. Üstelik insanların nüfusu giderek ve kontrol dışı bir şekilde yükseliyor.

Eskişehir için de büyük riskler var. "Eskişehir de yakın gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 2012’de yüzde 54 olan Porsuk Barajı'nın su seviyesi, bu yıl yüzde 42 civarında" diyen Jale Nur Süllü, aşırı su kullanılan tarımdan, susuz tarıma geçilmesini de öneriyor. Su kanallarının ıslah edilmesi gerektiğini de işaret eden Jale Nur Süllü'yü harfi harfine katılıyoruz.

Önümüzde çok büyük bir sorun var. Susuzluk sorunu politik çekişmelerin dışında değerlendirilmeli. Şimdiden birileri bu büyük felaketten dolayı "CeHaPe veya AKaPe zihniyeti suçlu" demenin hazırlığı içinde.

Aslında öyle büyük bir felaketle karşyı karşıyayız ki, kovid salgını yanında çocuk oyuncağı kalır. Bir an önce sen – ben kavgalarını bir köşeye bırakıp konuya odaklanmamız lazım.

 

İşte şimdi risk çok büyük

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sosyal medya hesaplarından yaptığı bir paylaşımla alay konusu oldu. Kavcıoğlu Türkiye'nin CDS risk piriminin yüksek olmasına anlam veremediğini belirtmiş ve Brezilya'nın çok güvensiz bir ülke olmasına karşın, Brezilya'da suç örgütlerinin çok yaygın olmasına karşın Türkiye'nin risk priminin yüksek olmasını eleştirmiş.

Şimdi CDS denilen şey, bir ülkenin kredi risk primidir. Bazı ülkeler vardır ki kredi vermek sorun olmaz. Ancak Türkiye veya Venezuela gibi ülkelere borç veren bankerler, iki kere düşünür. CDS risk pirimi, verilen borç paranın geri gelmeme riskini gösterir. Bu riskin, sokakta yürürken bıçaklı bir adamın karşına çıkıp, "Ya paranı, ya canını" deme riskiyle bir alakası yoktur.

Şimdi asıl üzücü olan, CDS priminin ne olduğunu bile bilmeyen bir kişinin, bu kadar büyük bir sorumluluk almış olması. Gülmek mi lazım, yoksa ağlamak mı – inanın – karar veremedim. İşte bu yüzden ülke olarak iki yakamız bir araya gelmiyor...

 

Operasyonun en güzeli 

Alpu İlçesi'nde bir çuvalın içine konularak ölüme terk edilen 7 tane yavru köpek, ilçe polisini harekete geçirdi. Zavallı köpek yavrularını görüp kurtarmaya çalışan vatandaşlar, muhtemelen aç, susuz ve korkmuş olan hayvanları kurtarmak için ellerinden geleni yapmışlar ancak, iki yavru köpeği kurtaramamışlar. Bunun üzerine köpeklerin imdadına polisimiz yetişmiş. Alpu Emniyetine bağlı ekipler kelimenin tam anlamıyla bir operasyon düzenleyerek köpekleri kurtarmış ve veteriner hekimlerin gözetimine vermiş. Biz kahraman polisimizi suçluluların üzerine üzerine giden operasyonlarda görmeye alışkınız. Ancak yavru köpekleri kurtarma operasyonu da takdirlerimizi topladı. Kahraman polisimiz operasyonların en güzellerinden birini yapmış. Allah kendilerinden razı olsun.

 

İşte bu yüzden istemiyoruz

Eskişehirspor'un da formasını giyen bir dönemin başarılı futbolcusu Sezer Öztürk, karıştığı bir trafik kavgasında dehşet saçtı. Yanında taşıdığı tabancasına davranan Sezer, iki çocuk babası Halil İbrahim S'yi öldürürken, iki şiyi de yaraladı.

Türkiye'de bu tip kavgalara alışkınız. Bazen, "Niye dik dik bakıyorsun birader?" yüzünden bazen de, "Kornaya neden o kadar çok bastın?" nedeniyle silahlar konuşuyor ve hayatlar kararıyor. Ancak yeni gelişmeler silah ruhsatı almayı zorlaştırmak yerine, bilakis kolaylaştırıyor. Sezer Öztürk iyi para kazanmış, saygın bir futbolcuydu. Sezer'in bu hayatta sahip oldukları, başkalarının hayallerinde bile göremedikleri şeyler. Oysa o Sezer Öztürk'ün sahip olacağı tek şey, hapishane avlusunda 1 saatlik volta hakkı olacak. Bu arada 24 yaşındaki Halil İbrahim S'nin çocukları da, asla baba sevgisini yaşayamadan büyüyecekler.

Eğer ki Sezer'in yanında tabanca olmasaydı, şimdi bu yaşanan yol verme kavgasını her iki taraf da çoktan unutmuştu. İşte bu yüzden silahların yaygınlaşmasını istemiyoruz.

 

Ariman web reklam 2
1000
icon
Çiftçi 30 Eylül 2021 22:09

Millet sulu tarımdan kar etti de kuru tarımdan kar edecek. Girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik adımlar atın.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat