alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Bunun adı mucize

Eskişehir'i ziyaret eden gazeteciler Gürkan Hacır, Barış Yarkadaş, Barış Doster ve Aydın Keleşoğlu, kentimizi öve öve bitiremediler

13 Ekim 2021 09:50
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir'i ziyaret eden gazeteciler Gürkan Hacır, Barış Yarkadaş, Barış Doster ve Aydın Keleşoğlu, kentimizi öve öve bitiremediler. Eskişehir'in "Kuzey Avrupa" şehirlerine benzediğini söyleyen meslektaşlarımıza, nezaketlerinden ötürü teşekkür ederim. Gerçekten de birileri dışarıdan gelip de kentimizi övdüğü zaman mutlu oluyoruz.

Tabii, "İşin ucu Büyükerşen'in başarılarına gelir" diye düşünerek, bu tip övgülerden rahatsız olanlar da var. Doğrusunu söylemek gerekirse Eskişehir kentleşme açısından Türkiye'ye örnek olacak bir şehir. Avrupa ülkeleri 1950'li yıllardan itibaren kendi şehirlerini planlamışlar. Oysa bizim memlekette "Plan" denilen kelimenin bir anlamı yoktur. İddia ediyorum, mesela Fransızca'da "İmar Barışı" diye bir cümli icat edilmemiştir. İngiltere'de veya Portekiz'de imar affı diye bir şey kimsenin aklının ucundan bile geçmemiştir. Açıkçası adamlar şehirleşmenin kitabını yazmış. Biz ise, "İşi Kitabına uydurma"nın kitabını yazmışız.

Bu açıdan bakacak olursanız Türkiye'de bir kentin Avrupa'dakiler gibi gelişmiş ve güzel olmasının ne kadar zor olduğunu bir kere daha görürsünüz. Hatta zor da değil, mucize olduğunu anlarsınız.

Kim ne derse desin Eskişehir'de bir şehirleşme mucizesi yaşandı. İster Büyükerşen mucizesi deyin ister Eskişehir mucizesi deyin. Ancak Eskişehir'in bir mucizeyi gerçekleştirdiğinin de hakkını teslim edin.

 

Çünkü OSB'de sağlam para var

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Organize Sanayi Bölgelerinin yönetimiyle ilgili kanun değişikliğine karşı çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde ortaya atılan kanun tasarısını "Düpedüz Kayyum düzeni" olarak tanımlayan Utku Çakırözer'e katılıyorum. Bilindiği gibi Organize sanayi Bölgeleri kendi yönetimlerini kendileri seçiyor. Ancak yeni yasa tarasırısı ile OSB'nin görevlerini bir heyetin alması düşünülüyor. Bu heyetin başına da AK Parti Hükûmeti'nin merkezden atayacağı bir vali bulunuyor. Bu haliyle OSB'lerin kendi başlarına va bağımsız hareket etmeleri mümkün değil. Eğer ki kanun tasarısı Meclis'ten geçerse, OSB Başkanları, "Sınıf Başkanı" olma vasfının üzerine geçemeyecekler.

Her zaman söylüyorum; Türkiye'yi ayakta tutan sanayicilerimizdir. Şimdi durup dururken sanayicilerin başına kayyum atamak da nereden çıkıyor?

Ülkemizde yerel siyaset zenginlere ihale ayarlamak, fakirlere de iş imkanı sağlamak üzerine yürüyor. Ancak ekonomik krizden dolayı para bitti, dağıtacak 'Devlet' kalmadı. OSB'lerin kasalarında ise iyi para var. Muhtemelen bu kasadaki paralara baktıkça, Ankara'da birilerinin ağızlarının suyu akıyor.

OSB yöneticileri ve sanayicilerin önünde ciddi bir sınav var. Bu tasarıya karşı mücadele etmeleri ve yüksek perdenen seslerini çıkartmaları gerekiyor. Sanayicilere karşı türlü iftiralarda bulunabilirler. Hatta FETÖ'cü bile diyebilirler. Ancak şimdi sesinizi çıkartmazsanız, uğrunda mücadele ettiğiniz her şeyi riske sokarsınız.

 


 

Ariman web reklam 2
1000
icon
Ahmet Yılmaz 13 Ekim 2021 19:40

Yorumları niye yayınlamıyorsunuz yayınlamayacaksanız o zaman YAZI YAZMAYIN

1 3 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat