alexa

Bir film izledim hayatım değişti

Cihan Yıldırım yazdı

20 Kasım 2017 09:32
A
a
Demek istiyorsanız Eskişehir ayağını ETOS’un üstlendiği Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde gösterilecek kısa filmlerden birini izleyin. Bunca kötülük, onca acı arasında size ne düşüyor göreceksiniz. Tek başına yapacağınız çok şey var. Gösterimler 22-26 Kasım tarihleri arasında Zübeyde Hanım’da olacak. Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği (ETOS) Başkanı Nihal Bağcı ve İMO Eskişehir Şubesi Başkanı Bülent Erkul’a ‘haberdar’ ettikleri için teşekkür ediyorum.
 
Beklenen kitaplar
Gazeteci Deniz Çağlar Fırat, ülkemizdeki kâğıt paranın hikâyesini anlatacağı bir kitap hazırlığı içinde. Sarar’ın CEO’su Emre Sarar da aile şirketlerinin işleyiş sırları üzerine bir kitap yazıyor. Çağfen, Ataçağ ve Anaçağ’ın sahibi eğitimci Serkan Zengin, kurumsallaşmayla ilgili kitap hazırlıyor. ES TV Genel Yayın Yönetmeni Soner Yüksel ise diksiyon, güzel konuşma ve hitabet üzerine bir çalışma yürütüyor. Kitapları heyecanla bekliyoruz.
 
TÜGVA denince aklıma gelenler
Yıllardır iktidar olan AK Parti’nin ‘gençlik’ oluşturma çabasıdır TÜGVA... Gençliği yok muydu? Yoktu! Ülkücüler’in gençliği vardı. Solcuların gençlik örgütleri vardı. Cemaat ve tarikatların ‘gençliği’ vardı. Vakıfların, STK’ların bile gençliği vardı. AK Parti’nin yoktu! AK Parti, ‘gençlik yetiştirme işini’ kendisine yakın ‘çevrelere’ havale etmişti. 17/25 Aralık sonrası gelişen süreçte bunun ‘sakıncasını’ gördü! Sonra düğmeye bastı. TÜGVA bu nedenle doğdu. Geç de olsa ‘inanılmaz’ bir önem veriliyor. Adeta üzerine titreniyor... Bugüne kadar hiçbir STK’ya tanınmayan imkânlar seferber edilmiş durumda. Amaç Erdoğan’ı lider olarak gören yetenekli, dünyadan haberdar olan, yerli ve milli bir gençlik yetiştirmek. Başarı olup olmayacağını zamanla göreceğiz.
 
Eğitim sendikaları ne yapıyor!
Sosyal medya üzerinden birbirlerini eleştiren bazı eğitim sendikalarının temsilcileri işi iyice abarttı! Ağza alınmayacak sözler, küfre yakın laflar, açık hakaretler, aleni aşağılamalar... Eğitimciyi geçtim insana yakışmayacak davranışlar. Bu insanlar çocuklarımıza ‘eğitim’ veriyor. Eleştiri olabilir ama bir düzeyi, bir sınırı olması lazım. Bir kez daha bu ‘çirkin’ kavgaya son verilmesini istirham ediyorum.
 
AK Gençlik neden durdu?
Tepebaşı Gençlik Kolları Başkanı Halil Gıcır ve arkadaşları güzel işlere imza atıyordu. Atıyordu diyorum çünkü artık atmıyor ya da atamıyor! Atıyorsa da basının haberi olmuyor. Oysa yaşlı ziyaretleri ve trafik çalışmaları gibi ses getiren işler yapmışlardı. Gıcır ve ekibi son günlerde sessizliğe büründü. Ya kongre telaşı nedeniyle ya da çalışmadan rahatsız olan ‘birileri’ önlerini kesti. Şimdilik tahmin ediyoruz. Yakında öğreniriz gerçeği...
 
THK İnönü hakkında yeni öğrendiğim şeyler
 • Havacılar merkez için “Havacılığı Kabe’si” diyormuş
 • Sabiha Gökçen de eğitim almış
 • Kıbrıs’a inen paraşütçülerin de yolu İnönü’ye düşmüş
 • Drone kursları vermeye başlamışlar
 • Sivil uçaklar bölgeden geçerken İnönü kuleye ‘selam’ verirmiş
 • Model uçak kursuna yurt dışından bile talep var
 • Personel sayısı üç yılda 140’dan 50’ye düşmüş
 
Sivrihisar’dan üç eser daha
Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, rutin hizmetlerinin yanı sıra ilçenin değerlerini de birer birer ortaya çıkarıyor. Sivrihisar’da yetişen, Fatih Sultan Mehmet’e hocalık ve veziriazamlık yapmış Sinan Paşa da onlardan biri. Ahmet Kartal ve Zafer Koylu, Belediye’nin katkılarıyla “Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı” simli kitap hazırladı. Yine Sinan Paşa’nın eserlerini günümüz diline kazandıran Mertol Tulum’a vefa örneği göstererek “Mertol Tulum Kitabı” hazırlatıldı. 36 akademisyenin iki yılda meydana getirdiği kitabın editörlüğünü Ahmet Kartal ve Mehmet Mahur Tulum üstlendi. Son eser ise “Geçmişten Günümüze Sivrihisar” adını atışıyor. Bu eseri de Zafer Koylu ve Haşim Şahin hazırladı.
 
DSİ de ‘içme suyu’ diyor
Porsuk Barajı’nın kapaklarına bakım yapacak DSİ, Büyükşehir’e gönderdiği yazıda “Bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanması için iki ya da üç günlük bir çalışma süresi tahmin edilmektedir. Eskişehir içme suyu ihtiyacında herhangi bir olumsuzluk olmaması için gereken tedbirlerin alınarak en kısa zamanda idaremize bilgi verilmesi halinde çalışmalara başlanacaktır” diyor. ESKİ, suyu 24 saat kesince bile ortalık karıştı, vatandaş mağdur oldu. İki ya da üç günlük kesintiyi düşünmek bile istemiyorum. Zaten Büyükşehir de DSİ’nin isteğine ‘Süre çok uzun. Alternatif çözümler bulun’ cevap verdi. Bakalım ne olacak? Öte yandan Büyükşehir yetkilileri ‘içme suyu’ dediğinde itiraz edenler oluyor. DSİ de Porsuk’un suyu için ‘içme suyu’ diyor.
 
Termik santralcilerin beş hatası!
 • Eskişehir’de termik santral kurulmayacak tek ilçe olan Alpu’nun seçilmesi
 • AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü’nün endişeler ve itirazlar için “yüzde 90’ı yalan” demesi
 • Alpu Belediye Başkanı Rafet Abi’nin esgündem26’ya verdiği röportaj
 • Bakanlığın muhtarlarla yaptığı toplantıyı basına kapatması
 • Pancar-Koop yönetici olan Ünlü ve Rafet Abi’nin mevzu hakkında ilk konuşan olmaları
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat