Beş şey ile imtihan olmak

18 Kasım 2016 09:19
A
a
Abdullah bin Ömer (ra) anlatıyor: (Bir gün) Rasulullah (sas) yanımıza geldi ve şöyle dedi:
“Ey Muhacirler! Beş şey vardır ki, onlarla imtihan olduğunuz zaman (vay halinize). O beş şeyin size ulaşmasından Allah’a sığınırım.
1. Bir toplumda fuhuş ortaya çıkıp aleni işlenir hale gelirse, o toplumda geçmişinde karşılaşmadığı, görmediği taun (bulaşıcı hastalık) ve acılar yaygınlaşır.
2. Bir toplumda ölçü ve tartıda hile yaygınlaşırsa, o toplumda mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı ve sultanın baskısı, zulmü görülür.
3. Eğer bir toplum zekâtı vermeyi terk ederse, gökten yağmur kesilir. Hayvanlar olmasa şayet, gökten bir damla su bile inmez.
4. Eğer bir toplum Allah ve Rasulüne verdiği ahidden dönerse, Allah o topluma kendilerinden olmayan öyle bir düşmanı musallat kılar ki, ellerindeki malın bir kısmını dahi o düşman alır.
5. Bir toplumun liderleri, hâkimleri, idarecileri Allah’ın kitabı ile amel etmeyi bırakır, Allah’ın indirdiği hükümleri işlerine geldiği gibi eğip bükerlerse, Allah onlara kendi aralarında bela verir (savaştırır).[1]
 
Yüce Allah insanı bir erkek ve bir kadından yaratmış ve bu ikisinden de bütün dünyaya nesiller yaymıştır. Erkek ve kadının birlikteliğini nikâh şartına bağlamış, böylece kâinatın en değerli varlığı olan insan neslinin temiz bir şekilde çoğalmasını, çocuğun nisbetinin yapılabilmesini istemiştir. Eğer nikâhsız ilişki yaygınlaşır, hele bir de aleni hale gelirse, o toplumda daha önce görülmemiş bela ve musibetler görülebilir.
 
Allah Teâlâ mallarımızı aramızda ancak razı olacağımız helal şekilde değiştirmemizi emretmektedir. Eğer bir toplum ticari hayatında ölçü ve tartıda adaletten ayrılırsa, orada güven kalmaz ve hiç bilemediğimiz yerlerden, nedenlerden başımıza türlü bela ve musibetler gelebilir. Zekât, yoksulun zenginin malı içindeki hakkıdır. Vermediği zaman yoksulun hakkı gasp edilmiş olur. Kul zekât vermese de Allah yine kulunu unutmaz, masum hayvanlar için indirdiği su ile insana da su vermeye devam eder. Bizim ruhlar âleminde iken Allah’ın varlığını birliğini kabul ettiğimize, kendisine kullukta kusur etmeyeceğimize dair verdiğimiz bir söz vardır. Müslümanlar olarak her kelime-i şahadet getirdiğimizde bu sözü bir kere daha yenilemiş oluruz. Bu sözümüzden ayrıldığımızda Allah başımıza bizden olmayan öyle toplumları musallat eder ki, mallarımız ganimet eder, canlarımızı köleleştirirler. Adalet bir toplumu ayakta tutan en önemli unsurdur. Toplumun yöneticileri Allah’ın emrinden, adaletten ayrılırsa eğer, herkes kendi adaletini kendisi yürütmeye çalışacağından dolayı o toplum içinde iç savaş çıkar.
 
Son yıllarda Peygamberimizin bu mucize haberi sanki bir kez daha yaşanıyor gibidir. Başımızda da kara bulutlar dönüp durmaktadır. Yaşadıklarımızın nedenlerini tartışırken bir de bu pencereden bakılmasını ümit ediyor, tıpkı Peygamberimiz (sas) gibi bunlarla imtihan olmaktan Allah’a sığınıyorum.
Orhan TOSUN 
 
[1] İbn Maceh, Sünen, Kitabü’l-Fiten, 22
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Osman Usta
REPUBLIC