alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Ateşin efendileri

Han ilçesinin Afyonkarahisar sınırındaki ormanlık arazide çıkan yangın korkuya neden oldu. Nitekim yangının çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlandığını öğrenince endişelerimiz de bir kat daha arttı. Ancak Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yangına anında müdahale ederek, bir felaketi büyümeden engellemiş oldular.

19 Eylül 2022 08:32
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Han ilçesinin Afyonkarahisar sınırındaki ormanlık arazide çıkan yangın korkuya neden oldu. Nitekim yangının çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlandığını öğrenince endişelerimiz de bir kat daha arttı. Ancak Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler yangına anında müdahale ederek, bir felaketi büyümeden engellemiş oldular. Onlara Büyükşehir ve Tepebaşı Belediyesi ekipleri de destek verdi. Bu arada Jandarma ve DSİ’ye bağlı ekipler de yangına müdahale ettiler. Yangına 232 personel, 9 uçak, 15 helikopter, 60 arazöz ve 4 dozer ile müdahale edince, netice de çok çabuk alınmış oldu.
Bu arada AKUD ve AFAD ekiplerini de tebrik ederiz. Ancak tebriğin büyüğü – elbette – Orman Bölge Müdürlüğüne. Ateşin efendileri kahramanca yangının üzerine üzerine gittiler ve ormanlarımızı, yani ciğerlerimizi korudular.
Yeri gelmişken belirtelim; bilim adamları orman yangınlarının da doğal dengenin bir parçası olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yıldırım düşmesi gibi doğal sebeplerden oluşan yangınlara pek de müdahale etmek istemiyorlar. Fakat insanoğulları olarak gezegeni öyle baskı altına almış durumdayız ki, çıkan yangınların da yüzde 99’u insan eliyle oluyor. Genel olarak tedbirsizlik veya umursamazlık yüzünden yangın çıktığını biliyoruz. Tabii kasıtlı olarak yangın çıkaranlar da var. Hemen aklınıza terör örgütlerinin geldiğine eminim. Buna arazi rantı için ormanları yakan çeteleri de eklemek lazım.
Hatırlanacağı gibi geçen sene orman yangınlarına doğru dürüst müdahale edememiştik. Sivri zekalının biri, “Yangın söndürme uçağına bakmak çok pahalı. İhtiyacımız olduğunda gider kiralarız” dediği için orman yangınları bir felaket boyutuna gelmişti. Sadece Eskişehir’deki bir yangına 9 uçak ve 15 helikopterin müdahale ettiğini görüyoruz. Demek elde ekipman olduğu zaman, hızlı bir şekilde netice alınıyormuş.
Eskişehir’deki yangına müdahale yöntemleri örnek olsun. Umarız bir daha – geçen sene yaşadığımız gibi – felaket ve beceriksizlik silsileleriyle karşılaşmayız. Çünkü koskoca devletimizin yangına bile müdahale edemeyecek noktaya gerilemesi hepimizi çok üzmüştü.
 

Fark beceriksizlikten 

Birbiri ardına gelen zam bombardımanından YHT bilet fiyatları da nasibini aldı. Buna göre Eskişehir-Konya arası bilet fiyatı 109 liradan 120 liraya, Eskişehir-Ankara arası bilet fiyatı 84 liradan 95 liraya, Eskişehir-İstanbul (Söğütlüçeşme) arası bilet fiyatı da 127 liradan 140 liraya çıktı.
Ne zaman ulaşıma zam gelse, sevgili hükûmetimiz, “Ama dünyada da enerji fiyatları yükseliyor” diye bir bahane üretiyor. “Bahane” diyorum çünkü bizdeki zamlarla, dünyadaki zamlar birbirine örtüşmüyor. Lafı fazla uzatmayalım ve rakamlara yer verelim.
1 Ocak 2022’de petrolün uluslararası piyasalarda fiyatı 79 dolardı. Bugün aynı brent petrolün fiyatı 97 dolar. Bu da petrolün yılbaşından beri yüzde 21 oranında zamlandığını gösterir. Bu süre içerisinde YHT’ye tam 4 kere zam yapıldı. Yani “Zam haberinin mürekkebi kurumadan yenisi yapıldı” desek yeri var. Buna göre yıl başından bu yana YHT’ye yüzde 155’lik zam yapılmış oldu. Dikkatinizi çekerim; yüzde 21 değil, yüzde 155…
Yüzde 21 ile yüzde 55 arasındaki farka ben, “Beceriksizlik endeksi” diyorum. Siz ne isim veriyorsunuz bilemeyeceğim…
 
 
1000
icon
hee 19 Eylül 2022 09:14

Daha düne kadar hızlı trenle dalga geçiyordunuz hangi yüzle biniyorsunuz hee valla bilet fiyatları fazla ise dolmuşla git

11 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat