alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Amed maçı neden yayınlanmadı

Es TV olarak sezon başından bu yana Eskişehirspor taraftarını hem deplasman hem de evimizde oynadığımız mücadelelerde Eskişehirspor ile buluşturduk.

4 Ekim 2021 09:44
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Es TV olarak sezon başından bu yana Eskişehirspor taraftarını hem deplasman hem de evimizde oynadığımız mücadelelerde Eskişehirspor ile buluşturduk.
 
Bu hem şehir hem Eskişehirspor camiamız adına önemli bir gelişme oldu.
Öyle ki bu liglerde onca şehir takımı olmasına rağmen, o şehirlerde pek çok TV kanalı olmasına rağmen bu sorumluluğu üstüne alabilen ve başaran tek TV kanalı Es TV oldu.
TRT bile bazı seçilmiş maçları tek kamera ile yayınlarken Es TV 4-5 kamera ile Eskişehirspor mücadelesini canlı canlı izleyicilerine aktarıp kayıt altına aldı.
 
Ancak bu hafta Diyarbakır deplasmanında AMED maçını yayınlayamadık.
Bunu nedenleri ile kamuoyu ile paylaştık ama yine de detayları paylaşma ve bu işin nasıl olduğunu anlatma ihtiyacı hissettim.
 
Sevgili dostlar her maçın yayın hakkı ev sahibi kulüpte bulunur.
 
Siz bir maç yayını yapmak için ev sahibi kulüpten bu yayın hakkını satın alır ve sözleşme yaparsınız. Yani ev sahibi takım yönetimi maç yayın hakkını satmak istemiyorum ya da çok astronomik rakamlar istiyorum diyebilir.
Mesela iç saha maçlarında Eskişehirspor'da Es TV'ye yayın hakkını verme karşılığında hesapta olmayan bir kazanç sağlamıştır.
 
Maç yayın hakkını aldıktan sonra TFF'nin alacağı bir pay vardır. Onu yatırır ve yetki belgesini alırsınız.
 
Buradan sonra da karşınıza büyük masraflar çıkar.
 
Maçları yayınlamak için Türkiye'de sayısı sınırlı olan araçlardan birini ve ekibini kiralarsınız. Bu kira bedeli gidilecek km'ye göre değişen ve kayda değer bir bedeldir.
 
Buna ek olarak Turksat uydusundan saati dolar üzerinden kiralanan bir başka frekans kiralarsınız.
 
Son olarak bu tür bir maç yayını için ortalama 15 kişilik ekibe ihtiyacınız olur ve bu ekibin lojistik, konaklama, yeme içme ve mesai giderleri listeye eklenir...
 
Tüm bu giderler alt alta toplanınca ve her hafta tekrar edince ortaya çıkan mali yük ise baş etmesi güç bir bütçe demektir.
 
Daha doğrusu yerel veya bölgesel bir medya kurumu için çok büyük külfettir.
 
O yüzden de bu ligde bu ise kalkışan ve bunu deplasman dahil sürdürmeye çalışan 2. bir TV kanalı olamaz.
 
Es TV decoder satıp, maç bedeli de almadığına göre? Yükü azaltmak için tek seçeneğimiz sponsor desteği oluyor.
 
Ancak bazı taraftarımız bu masrafın bir kısmını üstlenen sponsorlara öyle haksız itham ve eleştirilerde bulunuyor ki, onlarda bu düşüncelerinden çok çabuk vazgeçiyor.
 
Ancak çok ilginçtir o sponsorları gerekirse biz maç izlemeyelim sen o desteği takıma ol diyenler Amed maçını vermiyoruz diye bize de sitem edenler...
 
Bunları detayıyla yazmak istedim çünkü lig uzun ve benzeri durumlarla sık sık karşılaşmamız muhtemel. O sebeple durumu daha iyi anlayın ve ona göre değerlendirin istedim.
 
Eskişehirspor'un hakemlerin taraflı uygulamasına karşı elinde kayıt olmasının, gençlerin mücadelesi için daha geniş kitleyle buluşmanın ne kadar önemli olduğunu bilelim istedim.
 
Cep telefonundan çekilen amatör görüntü ile maç izleme zahmetine düşünce sanırım çok kamera ile yapılan yayının değeri anlaşılmıştır.
 
Özetle biz Bein Sport ya da günlük reklam kazancı milyon dolarlık ana akım TV kanalı değiliz. Biz şehrin temsilcisi olan ve bunun içi maddi gücü ve emeği yettiğince bedel ödemekten sakınmayan bir Eskişehir mecrasıyız. Ve emin olun diğer deplasmanlarda masrafın yarısını bile bölüşecek destek bulduğumuz taktirde bu bedeli ödemeye kararlıyız.
 
Çünkü biz TV'de olmadığımız zaman tribünde olan taraftarlarıyız bu siyah kırmızı sevdanın...
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
EseseskikikieskieskiEs 4 Ekim 2021 22:11

ES TV neden yayınlamıyor sorusunun cevabı sizde zaten?

0 1 Cevap Yaz
eses 4 Ekim 2021 15:44

eee maçlarda .......KİŞİSİ ESKİŞEHİRSPOR'A BAŞARILAR DİLER diyor bunlara bedeva başarılar dilemiyor herhalde

1 4 Cevap Yaz
Yorumcu 4 Ekim 2021 11:56

Yaptığınız iş takdire şayan.. Teşekkürler ES TV

0 9 Cevap Yaz
Redkit 4 Ekim 2021 10:13

Es tv olarak siz para kazanmiyomusunuz bu işten ?

0 4 Cevap Yaz
furemen

Ne kazanabilir acaba?Maç saatinde aldığı bir kaç reklam masrafları karşılamaz.Özet görüntüleri satabiliyor olsa belki kazanır.O da yok.Mantıklı olalım.

0 7
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat