alexa

AK Parti’nin Büyükşehir adayı

Cihan Yıldırım yazdı

17 Temmuz 2018 09:28
A
a
AK Parti’nin Büyükşehir adayı

Mart 2019’da yapılması gereken yerel seçimlerin öne alınma ihtimali var. Bu yılın kasım ayı gibi yapılması gündemde. Vaktinde ya da zamanında fark etmiyor, yerel seçim bir numaralı gündem oldu.
24 Haziran akşamında başlayan konuşmalar, hesaplar ve nabız yoklamalar giderek artıyor.
Yerel seçime son derece ‘karmaşık’ bir siyasi tabloyla gidiyoruz. Seçimin iki iddialı partisi AK Parti ve CHP kendi içlerinde karışık. Hangisi daha karışık sorusuna cevap vermek güç. İkisi de hayli karışık...
Söz konusu partilerdeki ‘güç savaşları’ neticelenmedi. CHP’de bir de genel merkez sıkıntısı var. Oradaki olası bi değişiklik Eskişehir’deki dengeleri alt üst edecek.
Karışıklık sadece bunlar değil...
Siyasi tablo da çok karışık... 24 Haziran seçim sonuçları... İttifaklar... Geçmiş seçim sonuçları... 24 Haziran’daki oy kayıpları... CHP’den giden ‘emanet’ oylar ne olacak?
AK Parti’den giden oylar ‘emanet’ mi?
Başka bazı ‘maddeler’ ekleyerek karışıklığı artırmak mümkün...
Bu denklemde ‘bilinmeyen’ çok...
Bilinenler ise çok az! Onların da ne kadarı işe yarar? 24 Haziran’da pek işe yaramadığını gördük.
Böyle bir ortamda yerel seçimlere gidiyoruz...
Yerel seçimin kuşkusuz en önemli unsuru adaylar.
AK Parti’nin adayları merak ediliyor. Özellikle de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı...
Şüphesiz ‘doğal adaylar’ var. Nabi Avcı ve Harun Karacan, AK Parti’nin doğal adaylarıdır.
Aday olmaları halinde kimse şaşırmaz. Nereden çıktı denemez. Her ikisi de adaylığa yakışan, süreci başarıya ulaştırma ihtimali olan isimler... Avcı ve Karacan, kentin sorunlarını ve çözüm yollarını iyi bilen iki isim.
Büyükşehir denince akla gelen ilk iki isim...
Süreç ne gösterir bilinmez ama ben ikisinin de aday olmayacağını düşünüyorum. Adaylıklarına ‘engel olarak’ partideki çekişmeler ve Meclis aritmetiği gibi nedenler sıralanabilir. Yine iki ismin de adaylığa sıcak bakacağını sanmıyorum. Nabi Hoca, ESGROUP’u ziyaretinde “Ben size yakışıklı, genç, işi bilen adaylar bulurum” demişti.
Karacan bu konuda henüz yorum yapmadı. Konumu gereği yapması da biraz zor görünüyor.
AK Parti’nin Büyükşehir Adayı’nın Dündar Ünlü olacağını tahmin ediyorum. Teşkilatın tüm kademelerinde çalışan Ünlü’nün, adaylığa yakın olduğunu görüyorum.
Ünlü’ye pek itiraz da olmaz. Tamam, herkes onay vermez ama en azından bu karmaşık ortamda partiyi toparlar.
Kırmadan, dökmeden bir kampanya dönemi yaşanır. Avcı ve Karacan da Ünlü’ye adaylık vizesi verir. Ünlü, Avcı ve Karacan’ın onay vereceği belki de tek isim olabilir. Herkesin bi tarafa savrulduğu ortamda Ünlü kendisini partide sabitledi. Tabi amaçları ‘kazanacak’ bir adayla seçime girmekse...
Niyet yarışmaksa başka isimler de gündeme gelebilir.
Amaç kazanmaksa Ünlü en ciddi seçenektir.
Ünlü’nün Büyükşehir adaylığı parti tabanını ve vicdanını da rahatlatır. Pek çok partili ‘dördüncü sıra’ travmasını atlatmış değil. Ünlü’nün adaylığı seçimi alamasa bile en azından ‘iyileşme’ sağlar...
 
1000
icon
slavoski 27 Kasım 2018 14:43

seçimleri halk yapar gazla bu işler olmaz.

0 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat