alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2
Fashion Eskişehir masaüstü

Ak Parti Neden Yapamıyor ?

Aslında bu soruya farklı zamanlarda, farklı örneklerle defalarca cevap yazdık

13 Ekim 2021 08:16
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Aslında bu soruya farklı zamanlarda, farklı örneklerle defalarca cevap yazdık. Ama bu cevaplar Ak Partililerin tavırlarını da, beklentilerini de değiştirmedi. Çünkü Ak Parti Eskişehir’de hatalarını kabul eden, özeleştiri yapan ve sistemli bir siyaset yapmıyor. Partinin aktörlüğüne soyunan nice isim disiplinsiz ve sonrasını düşünmeden hareket ediyor.
 Durum tahmin edilen çok daha vahim, koskoca iktidar partisi Eskişehir’de ahbap, çavuş, yoldaş ilişkilerini aşamayacak kadar daralmış bir halde.
 
Dışarıdan bakanlar belki çok net göremeyecektir ama Ak Parti Eskişehir özelinde teşkilat bütünlüğünü kaybetmiş durumda. Parti mevcut yönetimin iradesi dışında gruplar, grupçukların vesayetine hapsolmuş. Dahası bu gruplar birbirinden, partinin seçilmiş vekillerinden, il yöneticilerinden bile nefret edecek kadar irin biriktirmiş içinde.
 
Kimi Harun Karacan’ın arkasından ölçüsüz ve sinkaflı sözlerle atıp tutuyor. Kimi Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında herkesten şikâyetçi, kimi Nabi Hocayı beğenmiyor. Ama en üzücüsü parti içinde en büyük makam olan İl Başkanı bile sözünü dinletemez, partili ve meclis üyelerine hâkim olamaz bir pozisyona düşmüş durumda.
 
Dikkatimi çeken bir başka önemli detay ise Ak Partinin Eskişehir’deki muhalefet şekli ve yöntemleri.
 
Açıkçası Ak Partililerin iktidar partisi olduklarını unutmalarına alıştık ve buna şaşırmıyorum.
Ancak Ak Partililer geçmişte yıllarda Eskişehir’in yerel yönetimlerinde de görev aldıklarını, meclis çoğunluğuna sahip olduklarını ve bu süreçlere dair cevapsız, şaibeli sorulara bıraktıklarını da sık sık unutuyor.
 
Hani sevdiğim, ara ara yazılarda da kullandığım bir söz var “Evi camdan olan başkasının evine taş atmasın” diye. İşte Ak Parti evi camdan olmasına rağmen tüm siyasetini başka evlere taş atmakla geçiriyor.
 
Ak Parti yöneticilerin sürekli Büyükşehir ve ilçe belediyelere yaptığı eleştiriler, her bütçe görüşmesinde dile getirdikleri iddialar ve imalara bakınca insan ister istemez geçmişe gidiyor.
 
Mesela bugün çok eleştirilen bir binanın onayını meclis toplantısında Ak Partili meclis üyeleri de onaylamış. Eleştirilen bina ve ruhsat sıkıntısının hemen hemen aynısına geçmiş yılarda Ak Partili Odunpazarı Belediyesi imza atmış ve onayını Ak Partili Belediye meclis üyeleri vermiş.
 
Acaba diyorum bu tür eleştirilerle çaktırmadan geçmiş dönem Ak Parti kadrolarına da bir itibarsızlaştırma mı yapılıyor. Geçmişte onların aldığı bu kararlar da sorgulansın mı isteniyor.
Çünkü söz konusu durum sadece yapı, ruhsat v.s. ile sınırlı değil.
 
Özellikle bütçe görüşmelerinde atılan taşlara bakarsak, bazı Ak Partililerin sadece evleri değil arabaları, oyuncakları, gittikleri otel lobilerinin bile camdan olduğunu unutmaları beni gerçekten şaşırtıyor.
 
Çünkü hem geçmiş hem de bugünlerde meclis üyesi olan isimler var. Ama geçmişe dair, üstüne eklenerek biriken ve cevapları bir türlü alınamayan o kadar çok bütçe sorusu var ki… Ya usulüne uygun bir sistemle yapılmışsa bile bütçesi ve komisyonu insanı tatmin etmeyen ihaleler, doğrudan teminler v.s.
 
Üstelik sadece Belediye ile sınırlı olmayan, Ak Partililerin vesayetinde bugün faaliyetlerini vakıf olarak sürdüren 2013 TDKB Ajansı sürecine dair sorularda güncelliğini korurken…
 
Burada tüm iş Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’a düşüyor.
 
Çünkü artık tüm sorulara hem geçmiş hem de bugüne dair merak edilenlere o cevap vermek zorunda kalacak.
 
Partinin milletvekillerini bile parti içinde itibarsızlaştırmaya çalışanlar, benzin istasyonları göndermeleri yapanlar kim, amaçları ne?
 
Parti içindeki bu gruplaşma ve disiplinsizliği düzeltmek için bir hamle yapacak mı?
 
Ak Parti yöneticisi olduğu halde sürekli kamudan iş, ihale, dava alanlar var mı? Varsa bu durum sürekli başkalarına yapılan “Yasal ama etik değil” cümlesi ile çelişmiyor mu?
 
Geçmiş yıllarda öğrenciler için burs için kamunun kestiği faturalardan komisyon alan, yardım malzemeleri için alınan eşyaları depolarda çürütenler olmuş mu? Halen daha faaliyetleri devam ediyor mu?
 
Türk dünyası sürecinde başlayan ve şu an vakıf ile devam eden sürece dair sorular ne zaman cevaplanacak? Mesela Vakfın taşınmazları ve işletmelerinin kaçı Ak Partililere ait?
 
Dedim ya evler camdan, yerler taş dolu ve atan atana… Ak Parti Eskişehir’de yıllardır aynı şeyi yapıyor ve farklı sonuç bekliyor. Teşkilat liderleri değişiyor ama bazı kadrolar ve köşelerde kendini parti üstünde görenler hiç değişmiyor.
 
Zihni bey en son çevreyolu öncelikli sorunumuz değil demişti ve eleştirmiştik. Oysa haklıymış. Görünen o ki parti sorunları çok daha öncelikli ve acil.
 
 
 
 
Ariman web reklam 2
1000
icon
Bahri GÖNEN 14 Ekim 2021 01:35

birlik olan hangi kurum varki eskişehirde ?

0 0 Cevap Yaz
Alu 13 Ekim 2021 09:39

Muhalefet olmak ayrı herşeye sırf chpli diye karşı olmak ayrıdır. Ondan kaybediyolar

18 1 Cevap Yaz
N.K 13 Ekim 2021 09:36

Yazının tamamını okuyunca, akpnin Eskişehirde birlik olamadığı ve hizipleştiği için sürekli kaybettiği ortaya çıkıyor. Birlik olan 10 kişi, birlik olamayan ve dağınık 100 kişiyi her zaman yener.

0 3 Cevap Yaz
Ali Kırgız 13 Ekim 2021 09:28

Çünkü muhalefet olmayı, herşeye engel olmak ve engellemek olarak, karşı oy atmak olarak algılıyorlar

20 1 Cevap Yaz
ESES 13 Ekim 2021 09:10

kendi menfaatlerinden başka bir şey düşünmeyen vekillerimiz den sebeb olabilirmi.

5 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat