alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

AK Parti ‘hamle’ yapmadı

Cihan Yıldırım yazdı

22 Mayıs 2018 09:28
A
a
Milletvekili aday listeleri belli oldu.
Bugün AK Parti’den başlayalım. İktidar Partisi ‘ilk üçü’ değiştirmedi. Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay ile yola devam edildi.
İl başkanlığından ayrılıp aday adayı olan Dündar Ünlü’yü dördüncü sırada görüyoruz.
Beşinci sıra BBP kontenjanından Ahmet Namık Akdoğan’a ayrılmış. Altıncı sırada Mihalıççık Derneği Başkanı Nurettin Kaba, yedinci sırada ise genç adaylardan Serhat Tunç var.
Öncelikle AK Parti’nin listesinin ‘değişmediğini’ görüyoruz. Parti tabanında ve kamuoyundaki genel kanaat ‘değişeceği’ yönündeydi. Kimi bunu vekiller arasındaki kavgaya, kimi de daha başka nedenlere bağlıyordu.
Kimileri de “Avcı ve Karacan arasındaki gerilim daha fazla devam edemez” diyerek liste değişir diyordu. Nabi Hoca’nın liste başı olması Eskişehir’de ‘patronun kim olduğunun’ göstergesi olarak algılandı.
AK Parti bana göre ‘hamle’ yapmadı...
Neden hamle yapılmaz? İşler yolunda giderken hamle yapılmaz. Kazanan takım bozulmaz mantığı... Oysa bizim Eskişehir’den gördüğümüz manzara böyle değil. Günlerini kavga ve gerilim ile geçirmiş bir ekibi aynen seçmene ve kente aday olarak sunmak bana biraz sıkıntılı geldi.
AK Parti hiç ‘sürpriz’ yapmayarak sürpriz yaptı
Tam bu noktada Dündar Ünlü daha iyi bir yerde olabilirdi. Eskişehir’in panzeri olabilirdi. Dördüncü sırada fena değil!
Uykusuz geceler Ünlü’yü bekliyor...
Seçilme şansı var imkânsız değil ama ‘teşkilata verilen değer’ bakımından ‘dördüncü sırayı’ problemli görüyorum.
Bu listeden ne taban ne tavan memnun olmamıştır!
Birbirini görmeye tahammül edemeyen vekiller nasıl seçim çalışması yürütecek? AK Parti bu listeyi 1 Kasım 2015’te yaptığı zaman ‘en iyi liste’ydi. Çok görkemliydi... Tam Eskişehir listesiydi.
Ama şimdi ‘en sıkıntılı’ liste...
Onca şey yaşanmamış gibi liste yapmışlar...
Sonucunu bir ay sonra göreceğiz.
BBP’den listeye giren Namık Akdoğan’ın da yerini sıkıntılı buldum. Madem ittifak var Akdoğan’ın Eskişehir gibi bi yerde dördüncü sırada olması gerekmez mi? BBP’nin oyunun tamamını alabilmek adına... BBP seçmenine bi şans, bir ışık gösterilmesi gerekirdi...
Nurettin Kaba’nın da ‘Malıç’  kontenjanından listede yer bulduğunu söylemek mümkün. Genç adaylardan Serhat Tunç da listede yedinci sırada kendine yer buldu. Bu kadar aday adayı arasından kendine yer bulması iyi görülebilir ama gençlik kontenjanından daha üst sıralarda olmasını beklerdim. Sonuçta Eskişehir’deyiz!
AK Parti listesi çok ‘acele’ yapılmış... Adeta ‘baskın seçim’ yemiş gibi liste olmuş. İktidar Partisi’nin ‘uyumsuz’ listesi bakalım ne kadar başarılı olacak.
Dündar Ünlü’ye ‘haksızlık’ yapıldığını bir kez daha söyleyerek ilk günkü yazımı noktalıyorum.
 
1000
icon
mert 23 Mayıs 2018 10:13

Ahmet Namık Akdoğan sıkıntılı yerde diyorsunuz ama, üst sıralarda olmalıydı diyorsunuz, evet olabilirdi . / CHP de dedeğişen bir durum yok , il başkanı Sinan ÖZKAR oda 5. sırada. her partinin kendine göre bir planı vardır.

0 0 Cevap Yaz
Nil Ferda 22 Mayıs 2018 13:09

Eskisehirde degisen hic birseyin olmayacagi hesap edilmis, ugrasma geregi duymamislar.Dundar Unlu siyasi hayatini noktalamis oldu bence! Iki milletvekili ancak!

2 5 Cevap Yaz
Yusuf

Ya tersi olursa

1 0
Hasan aksoz

Bu sözlerle siyasetten ne kadar anladığını da ortaya koymuşsunuz. En son secimde mhp kıl payı 1 vekil kaçırdı. Chp 2.5 dan 3, ak parti 3.5 dan 3 vekil çıkardı. Iyi parti faktörünü bu seçimlerde düşünürsek durum 4 vekil ak parti, chp nin ise 3 vekil çıkarması muhtemel gözüküyor

0 0
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat