alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Afyon düşman değil dost

Eskişehir'in turizm potansiyelini iyi kullanamadığı ortada

9 Eylül 2021 09:21
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir'in turizm potansiyelini iyi kullanamadığı ortada. Kent merkezimizin güzelliği ile çok sayıda turist çekiyoruz. Ancak bunun bir sınırı var. Eskişehir turizm şehri olmak istiyorsa, mutlaka kırsal alanlarını, ören yerlerini, doğal ve arkeolojik zenginliklerini de işin içine katmalı. İşte Afyonkarahisar'ın başardığı bu. Kendilerini tebrik edelim ve örnek alalım. Ancak son zamanlarda "Afyon turizmde koşup gidiyor, Eskişehir arkadan alık alık bakıyor" mealinde haberler çıkıyor. Sanki Afyon, Eskişehir'in düşmanıymış gibi. Bir kere şunu unutmayalım. Afyonkaranisar bizim kardeşimiz olan bir şehir. Daha çok para kazanmalarına çok seviniriz. Allah bereketini artırsın. Ayrıca tarım veya sanayide komşu iki şehir arasında rekabet olabilir ancak turizmde yanınızdaki şehirle olsa olsa iş birliği olur. Turizmde komşunuz olan şehir sizin "Ezeli Rakib"iniz değil, "Ebedi Dostunuz"dur. Mesela yanı başınızda Antalya gibi turizm cenneti bir şehir olsa, siz de bu turist akınından faydalanırsınız. Yani Afyon'a gelen turistin Eskişehir'e de faydası olur. Nitekim "Hazır balon turu atmışken, bir de Eskişehir'e gidelim" diyenler oluyor da... Bir zahmet biz de çalışalım, bizim de komşumuza üç kuruşluk faydamız dokunsun... Öte yandan Afyonkarahisarlı yetkililerin arı gibi çalıştıkları, bizim yetkililerimizin de genç âşıklar gibi melül melül etrafa baktıkları ayrı bir gerçek. Hani "Kızılinler Projesi bitti. Eskişehir'e para sayma makinesi getirteceğiz" diyorlardı? Hani "Merak etmeyin Frig Vadisi Projesi bizde!.." diyorduk seçimlerden evvel? Hani Eskişehir'deki göletlerde plajlar açılacaktı? Nerede bol keseden dağıtan anlı – şanlı büyüklerimiz?.. Boş laf üretmenin dışında ne yaptınız? Hiç kimse kusura bakmasın; üç büyük belediyemiz de olmasa Eskişehir'de turistin T"sini bile göremezdik...

Ekmek arası simit yeriz
Şimdiye kadar 1 lira 75 kuruşa satılan simit, bundan böyle 2 liraya satılacak. Bana sorarsanız az bile zam yapılmış. Çünkü sadece simit yapımının girdi fiyatları değil, her şey zamlandı. Bu simitçilerin ödemeleri gereken kiralar, maaşlar, elektrik ve doğalgaz faturaları da zamlandı. Zamlanmayan bir tek palavra kaldı. Palavralar gün geçtikçe daha ucuzluyor... Belki hatırlayan olur, bundan 20 sene önce AK Parti'yi iktidara getiren tartışmalardan biri de çay ve simit hesabıydı. 5 kişilik bir ailenin günde üç öğün simit ve çay ile geçiştirmesi durumunda asgari ücretin yetmeyeceği anlatılıyordu. Şimdi youtubedan genç Tayyip Erdoğan'ın o görüntülerini paylaşmak için mangal gibi yüreğe sahip olmak lazım. Zira artık "Ekonomi kötü" demek büyük suç. Vallahi "Zillet" derler, "Dıj Güjleeeerrrrr!" derler. Haydi gelin hesap yapalım. Bir kişi bir simit ve yanında duble çay içse 2 lirası simit, 6 lirası duble çay ile birlikte 8 lira para harcar. 5 kişilik bir aile için bu 40 liralık hesap demektir. Günde üç öğün yense 120 lira eder. Ayda 30 gün olduğuna göre eder size 3 bin 600 lira. Asgari ücret 2 bin 825 lira... İyisi mi ekmek arası simit yemek, çay yerine de cami şadırvanına yumulup, kana kana su içmek.
Ariman web reklam 2
1000
icon
Gazi yılmaz 9 Eylül 2021 23:28

afyon bizi geçti geçti. Uyanınnnnnn.

1 3 Cevap Yaz
Engin Yiğit 9 Eylül 2021 16:47

Bir Afyonkarahisar’lı olarak söylüyorum, Afyon ile Eskişehir düşman olamaz ancak kardeş şehir olurlar. Bütün Eskişehirli komşularımızı, gizemli şehrimiz Afyonkarahisar’ı keşfetmeye davet ediyorum.

0 15 Cevap Yaz
Yorumcu 9 Eylül 2021 15:05

Bu balon işinde iyi para vardır. 10 yıl önce kişi başı 160 avro idi Kapadokya'da. Asgari ücretle çalışan biri tek maaşla rahat biner.

0 4 Cevap Yaz
Es Es'li 9 Eylül 2021 12:59

Afyon, turizmini çeşitlendirmeyi başardı. Frig Vadisi ve Gastronomi turizmine ağırlık verdiler. Daha geçen hafta 150 bin kişinin katılımıyla, uluslararası Moto-Fest'i düzenlediler ve bu etkinliklere birbirinden değerli 15 sanatçı katıldı. Yakında Frig Vadisi Koşu Festivali ile Gastronomi Festivali düzenleyecekler. Bu etkinlikler tanıtım potansiyeli yüksel olan organizasyonlar. Bizim bu tarz etkinliklere yönelmemiz gerek..

0 13 Cevap Yaz
Nurullah 9 Eylül 2021 10:04

Kerem bey demek sizin gittiğiniz yerde duble çay 6 tl bir çok yerde duble çay 3,00 -3,50 - 4,00 tl

4 0 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat