alexa

10 yıl önce söyleseniz kimse inanmazdı!

Eskişehir'e kazandırılacak olan “Yaşam Parkı” sadece sanayicilere yönelik değil, tüm Eskişehirliler yararlanabilecek!

19 Temmuz 2019 09:28
A
a
Adı üzerinde Organize Sanayi Bölgesi…
Fabrikalar, sanayi tesisleri, hepsi bir arada…
Uzunca bir aradan sonra  ilk kez bir EOSB Başkanı, OSB’ye, yeşil alan yatırımı tanıtımı yaptı.
Nadir Küpeli’nin tanıtımını yaptığı Yaşam Parkı’nın projesi gerçekten bir harika. Küpeli’nin seçim vaatleri arasındaydı bu “Yaşam Parkı” Sadece sanayicilere yönelik değil, tüm Eskişehirliler yararlanabilecek!
Çok iyi düşünülmüş ve hazırlanmış bir proje…
Bitip bir an önce hayata geçmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Çok değil, bundan 10 yıl önce Eskişehirli sanayiciler “150 bin metrekarelik alanı yeşil alan yapıyor” deseniz, kimse inanmazdı…
Böylesi alanlara daha çok “rant gözüyle” bakmaya hepimiz alışmışız…
En azından bakış açıları, bu yatırımla değişmeye başladı.  Küpeli, tanıtımın sonunda şu cümleyi kullanıyor:
-Türkiye’mizde tüm sanayi bölgelerine örnek olacağımıza inancım tamdır!
Eskişehir, bir çok konuda ilkleri yapmayı başarıyor.  Kim bilir, belki yakın gelecekte OSB’lerde “Yaşam Parkı” kurulması zorunlu olur!
 
 

FOTOĞRAF YETER!

Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından düzenlenen tanıtım gecesinde, şehrin önde gelen isimlerin büyük çoğunluğunun bir araya gelmesi önemliydi…
Bu fotoğrafla şehir adına önemli bir adım atılmış oldu!
AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın ETO, ESO ve Borsa başkanları ile birlikte aynı fotoğraflarda yer alması önemliydi…
Böyle fotoğraflara pek rastlamıyoruz…
Nadir Küpeli, bir başlangıç yaptı!
Bu fotoğrafları daha sık görmek istiyoruz…
 

NASIL BİR OKUL OLACAK!

EOSB tarafından yapılacak olan okul, nasıl bir okul olacak? Nasıl bir eğitim verecek? Nasıl bir gençlik yetişecek?
Bu soruların yanıtı Nadir Küpeli’nin şu cümlelerle açıklıyor:
-İşte şimdi sizlerle paylaşacağım ve OSB’de mesleki eğitim verecek ‘Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ yatırımının temel felsefesi sanayicimizin ihtiyacı olan mesleki becerisi yüksek, yenilikçi, üretken, yüksek ahlaklı, Atatürkçü vizyona sahip gençlerin yetiştirilmesidir.
-Yine okulumuzun tüm öğrencilerinin ulaşım ve yemek ihtiyaçları Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bütçesinden karşılanacaktır. Okulumuz ücretsizdir.
…/…
Son dönemde, “Atatürkçü vizyona sahip gençler yetiştirmekten bahseden” pek kimselere rastlamaz olmuştuk!
Küpeli, üzerine basa basa net bir mesaj verdi!
 
 

PROJENİN İHALESİNE İTİRAZ VAR!

“Eskişehir de kimse kimsenin para kazanmasını istemiyor!”
Yukarıdaki cümle GÜMA İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Türker Şahin’e ait. EOSB’nin “Yaşam Parkı” tanıtımının ardından sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu…
Parkın ihalesine itirazlarını yüksek sesle dile getirmiş…
Özetleyerek aktarmak istiyorum:
  • Projeye diyecek laf yok, kurumun ciddi parası var iş yapılıyor fakat ölü fiyatına iş vermek hangi sanayi odasına yakışır, sanayi demek üretmek demek geliştirmek demek. Bu fiyatlar ile hangi firma gelişebilir? Ölü fiyatlarla kapalı kapılar arkasın da yapılan ihalelerin anlamı nedir?
  • Sanayi odasına gittiğim de Sabancı Holdinge girmiş gibi hissediyorum. Herkes bir hava da herkes bir kibir için de. İhale böyle yapılmaz, bu fikrime hak veren 1-2 kişi çalışan iyi kişileri tenzih ediyorum fakat fiyat ortalaması 4,5 milyon olan, iş maliyetin altında olan 3,5 milyon a neden veriliyor?
  • Yoksa proje de olan detaylı imalatlar ihale sonrası aynı şekilde uygulanmayacak mı? Önce ki yaptığınız işler de kalite sorunu var, ucuz mal alacak kadar zengin değilim diye bir söz var. Gösteriş ve sadece makam da kalmak için ucuza proje üretilmez. Hakkaniyetli bir fiyata verilir.
  • Kamu ihale kanuna tabi değiliz diyorsunuz, e peki sözleşme ve şartname de KİK maddelerini yazmışsınız, fiyat hesaplamasın da neden KİK’i i örnek almıyorsunuz? KİK’in gayet basit bir şekil de fiyat sınır değer hesaplaması var neden onu uygulamıyorsunuz?  Şeffaf olun!
  • Neden ihaleye girenlerin listesini ve fiyat tekliflerini herkesin huzurunda açmıyorsunuz ? Türkiye de bütün kurum ve kuruluşlar da Yapım ihaleleri şeffaf oluyor siz neden ayrısınız?
 
 
1000
icon
Doğa Sever 19 Temmuz 2019 12:41

Bir de ; OSB'ne bağlanacak (yıllardır bekleyen)7 km. demir yolu konusunu çözebilsek!

0 2 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

AYD Yapı