alexa
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Linyit yanmaz yakar

Videoyu Aç Linyit yanmaz yakar
A
a

Eskişehir’e yapılması planlanan kömürlü termik santral konusunda ısrar edilmesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Rabia Akman, “Linyit, yanmaz yakar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında Eskişehir’e yapılması planlanan kömürlü termik santralin bulunmasına CHP İl Yönetiminden tepki geldi. Parti binasında yapılan basın açıklamasına CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Doğramacı da katıldı. Halkın istememesine ve direnç göstermesine rağmen termik santral konusunda ısrar edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Rabia Akman, “Termik Santral yılda en az 6,3 milyon ton kömür yakarak, 1,6 milyon ton kül ortaya çıkaracak olmasıdır. Eskişehir’in havası, toprağı, suyu kirlenecek, yeraltı suları ısınacak ve Eskişehir ‘in tüm su rezervleri tüketilmeye başlanacak, susuzluk sorunu ile bizleri karşı karşıya bırakacak, ekolojik denge zarar görecek, önemli sağlık sorunları, erken ölümler, hastalıklar olacak. Linyit, yanmaz yakar arkadaşlar” dedi.

NASIL HESAP VERECEKLER?
Termik santral yanlışından derhal dönülmesi gerektiğini belirten Jale Nur Süllü, “Temiz havası ile övündüğümüz şehrimize bu kötülüğü nasıl yapacaklar?  Bu rant projesini,  Eskişehirlilere karşı yapma kararlılığı ile hareket edip bir de bunla övünenler, bunun hesabını çocuklarımıza ve onlara bırakacağımız doğaya nasıl verecekler merak ediyorum. Termik Santralle tahrip edilecek olan ekolojik denge ye karşı haklı tepkileri gidermek üzere Millet Bahçesi Projesinin ön plana çıkarılmaya çalışıldığının farkındayız.  Her birimizin maçlarda, törenlerde anılarının olduğu Atatürk Stadyum’unun yıkılacağı haberi, her ne kadar içimizde bir burukluk yaratıyorsa da şehre kazandırılacak yeşil alan, bu burukluğumuzu bir nebze hafifletmektedir” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat