alexa

Kurt artışı değil kur şoku

Videoyu Aç Kurt artışı değil kur şoku
A
a

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, dövizde yaşanan hareketliliği bir kur artışı değil bir kur şoku olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Kesikbaş, Türkiye'deki ekonomiyi ve dövizde yaşanan hareketliliği değerlendirdi. Yaşananlara rağmen bir çıkış yolu olduğunu da işaret eden Kesikbaş, ihracatı artırmak üzere çözümler aramak gerektiğini söyledi.

Mal ve hizmetlerin fiyatlarının gün içinde çok hızlı değiştiğini ifade eden ESO Başkanı Kesikbaş, “Sanayiciler olarak yılbaşından bu yana yüzde 37 oranındaki yükselişle enflasyon; kur ve faiz arasında kaldık. Rekabet şansımızın olduğu, ihracat yaptığımız sektörlerde pozitif etkileri var ama burada da dolar/euro paritesinin yaklaşması nedeniyle karlılık düşüyor. Çünkü dolarla alıp, euro ile satıyoruz. Satın alma maliyetlerinde ciddi artış var. Planlarımızı yıllık bütçelerden, aylık bütçelere dönüştürdük. Çözüm ise kilogram başına 1.3 dolar olan değeri artırmamızdır. Moral bozmadan ihracatı artırmak üzere çözümler aramak gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
Kaynak : sozcu.com.tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat