alexa
Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Konya Millet Bahçesi için yıkım Başladı

Videoyu Aç Konya Millet Bahçesi için yıkım Başladı
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski statların Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi talimatının ardından, Konya Atatürk Stadı'nda yıkıma başlandı.

Merkez Meram ilçesindeki Mamuriye Mahallesi Ferit Paşa Caddesi'nde bulunan 100 bin metrekarelik eski stadyum alanındaki dönüşüm çalışmasını, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Başkanı Hasan Angı ve AK Parti Konya Milletvekili Adayı Tahir Akyürek yerinde takip etti.

Sorgun, burada yaptığı açıklamada, şehrin kalbindeki alanın, Konya'nın en önemli mekanı olduğunu, millete tahsis edildiğini söyledi.

Bu girişimin önemli olduğunu ifade eden Sorgun, "En kıymetli alanlar, yine en kıymetli olan milletimize tahsis ediliyor. Bu yönüyle çok sembolik bir tarafı var. Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz cumartesi günü bu alanın 'Millet Bahçesi' olarak tahsis edilmesi talimatını vermişti. Üzerinden daha bir hafta geçmeden bugün bunun ilk uygulamasını başlatıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun." diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Konya'nın tarihi bir gün yaşadığını ifade etti.

Kentte önemli başlangıçlarından birini yapacaklarını dile getiren Altay, "Eski stadyum alanının, Millet Bahçesi'ne dönüşümü için bugün çalışmalara başladık. Cumhurbaşkanımızın, son ziyaretinde, Millet Bahçesi'nin bir an önce başlatılması için talimatı olmuştu. Biz de Türkiye'de ilk kez Millet Bahçesi için stat yıkımına başlayan il olmaktan mutluyuz. İnşallah en kısa sürede projesini tamamlayıp Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Onun da kabulüyle birlikte imalat sürecine başlayacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından dozer, alandaki tesisin yıkımına başladı.


Öte yandan gerçekleştirilen törenle Eskişehir Millet Bahçesi için de imzalar atıldı

15 ESKİ STADYUM MİLLET BAHÇESİ OLUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanılmayan 6 eski stadın "Millet Bahçesi" olacağı açıklamasından sonra mülkiyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait adet 7 eski stadyumda Millet Bahçesi olması için hazineye devredilecek.

Turan, Mülkiyeti TOKİ’ye ait olan Batman, Malatya, Sivas, Trabzon Akçabaat, Giresun, Hatay ve Samsun statlarının da Millet Bahçesi olarak değerlendirilmesi için arazileri hazineye devredeceklerini açıklayarak 633 bin metrekarelik alanda Millet Bahçelerinin olacağını söyledi.

Turan ayrıca, daha önce satışı gerçekleştirilen Sakarya ve Diyarbakır statları içinde çalışmaların devam ettiğini belirterek bu statlarında Millet Bahçesi olacağını açıkladı. 
Şehir merkezindeki statların yerine kısmen bazı imarların olmasının planlandığı aktaran Turan, şöyle devam etti: “ Yapılacak o imarlardan elde edilecek gelirler karşılığında diğer stadyumlar yapılacaktı. Ancak sayın Cumhurbaşkanımız bu statların tamamen Millet Bahçesi olmasını arz etti. Bizde elimizdeki stat arazilerini millet bahçesi olması için hazineye devrediyoruz. “

“ŞEHRE DAİR YENİ BİR BAKIŞ”

Millet Bahçeleri kavramının Türkiye’nin şehircilik geleceğinde yeni bir çığır açtığını vurgulayan Turan, “Şehirlerimizde yatay mimari ile projelerinin inşa edilmesinden sonra başlayan bu yeni süreç; şehre dair yeni bir bakış açısı getirmiştir. Millet Bahçeleri projeleri Türkiye'de şehircilik anlayışında yeni bir süreç başlatacak. Artık şehri sadece binalar olarak değil, sosyal donatı alanları, yeşil alanları, tüm ihtiyaçlara yanıt veren, mahalle fikri etrafında sosyal ve kültürel gelişime zemin hazırlayan ve merkezinde bina değil, insan olan bir bakış açısı getirmiştir” açıklamasında bulundu. 

Şehre dair gelen bu yeni bakış açışıyla planlama ve tasarım süreçlerinde tarihi ve kültürel mirasını gözeten, yöresel ve yatay mimari esas alan projelerin inşa edileceğini söyleyen Turan, böylelikle şehirlerin daha yaşanabilir bir niteliğe kavuşacağını belirtti.
 

MİLLET BAHÇESİ OLACAK ESKİ STADYUM ALANLARI

1-           ADANA                                               :45.510 m2
2-           BATMAN                                            :22.584 m2
3-           BURSA                                               :61.319 m2
4-           ESKİŞEHİR                                        :54.442 m2
5-           GAZİANTEP                                       :45.030 m2
6-           GİRESUN                                           :30.339 m2
7-           HATAY                                                :46.346 m2
8-           MALATYA                                           :38.587 m2
9-           MERSİN                                             :50.926 m2
10-         SAMSUN                                           :102.800 m2
11-         SİVAS                                                 :55.316 m2
12-         TRABZON AKÇAABAT                      :22.440 m2
13-         TRABZON AVNİ AKER                      :57.624 m2
14-         DİYARBAKIR STADI                          : 49,723
15-     SAKARYA STADI                                   : 30,000     
TOPLAM                                                           :712,986 m2


İşte Eskişehir Millet Bahçesi'nin maket görünümü

eskişehir millet bahçesi

1000
icon
Kadir 11 Haziran 2018 00:11

Daha önce orman arazileri yağmacılara verildi.Şimdi işgalci zorbalara devlet arazilerin için tapu veriliyor.Durdurun lüften işgali.

1 1 Cevap Yaz
Olmadı 10 Haziran 2018 23:59

Konu farklı ama imar barışı ile işgal edilen arazilere tapu vermek doğrumu.Tüyü bitmemiş yetim hakkı var.

1 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Ahmet Ataç
Final Akademi Okulları
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel