alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Kış gelmedi esnaf mağdur oldu

Videoyu Aç Kış gelmedi esnaf mağdur oldu
A
a

Eskişehir’de, kış aylarının geçen yıllara kıyasla daha yumuşak geçmesi, küçük esnafı da olumsuz etkiledi. 

Özellikle giyim üzerine satış yapan işletmeciler, kış aylarında yaşanan sıcak havalar sebebiyle kışlık ürün satışında beklentilerini karşılayamadı. Yaklaşık 9 yıldır Eskişehir Tuhafiyeciler İşportacılar Odası Başkanlığını yürüten Ali Safa Şen, kış aylarında yaşanan dengesiz hava koşullarının sektörlerini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Küçük esnafın dört gözle yaz aylarını beklediğini dile getiren Başkan Şen, “Özellikle giyim üzerine satış yapan küçük esnafımız, bu kış döneminde çok sıkıntı yaşadı. Havaların, mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, doğal olarak kışlık ürün satışını düşürdü. Buna ek olarak ürün çeşitliliğinin artması ve fiyatların ekonomik olması da insanları günlük alışveriş yapmaya sevk ediyor. Bu kış döneminde de böyle bir ihtiyaç doğmadığı için vatandaşlarımız, kışlık ürün alışverişinden uzak durmayı tercih etti. Bu da sektörümüze maddi anlamda ciddi zarar verdi” şeklinde konuştu.

“Yaz ayları, sektör için telafi dönemi olabilir”
Kış aylarında yaşanan olumsuzluğu yaz döneminde telafi etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ali Safa Şen, konuyla ilgili şunları kaydetti:
“Son yıllarda bayramlarımız yaz dönemine denk geliyor. Buna ek olarak düğünlerimizi, özel günlerimizi de halk olarak yazın yapmayı tercih eden bir milletiz. Bu yaz dönemi bu sebeple bir telafi dönemi olabilir. Küçük esnafımızın buna ihtiyacı var. Son 4 yıldır ülke olarak sert virajları dönmek zorunda kalıyoruz. Bu da doğal olarak ülke ekonomimize yansıyor. İnşallah bu yaz hepsinin bir telafisi olur. Bunu arzuluyoruz.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat