alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Kış aylarında görülüyor, ölüme sebep olabiliyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kış aylarında görülüyor, ölüme sebep olabiliyor
A
a

Kış aylarında hastalıkların artmasıyla beraber soğuk algınlığı şeklinde başlayan pnömoni (zatürre) vakalarının da arttığına işaret eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Nurşen Avkan, zatürre ile ilgili merak edilenleri anlattı. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Pnömoninin belirtileri ve teşhisi hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Nurşen Avkan, “Halk arasında zatürre olarak da bilinen pnömoni, akciğer dokusundaki hava keseciklerinin iltihaplı sıvı ile dolması sonucu oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan pnömoniden korunmak için özellikle kış aylarında kalabalık kapalı alanlardan uzak durulması, uzak durulamıyorsa dikkat edilmesi gerekir” dedi.  
 
Genel sağlık kurullarına dikkat edilerek de zatürre karşı önlem alınabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Avkan, “Koronavirüs pandemisinde dikkat ettiğimiz öksürürürken hapşırırken mendil kullanma, eşyaların ortak kullanılmaması, elleri sık sık yıkama gibi kurallara dikkat edilmesinin yanında sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durularak bağışıklık güçlü tutulmalıdır. Zatürre aşısı ile hastalığa karşı tedbir alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.  
 
"HEMEN DOKTORA BAŞVURUNUZ"
Zatürre belirtilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini altını çizen Uzm. Dr. Nurşen Avkan, “Pnömoni, soğuk algınlığı şeklinde başladığı için halk arasında grip olarak nitelendirilip, tedavisinde gecikme olabilmektedir. Her ne kadar zatürre kelimesi insanları korkutsa da zatürre fark edilmediğinde doktora başvurmakta geç kalınabilmektedir. Belirtilere dikkat edilmesi hayati önem taşıyor” diye konuştu. 
 
Zatürre belirtilerini ateş, titreme, üşüme, öksürük, balgam, göğüs ve sırt ağrısı, göğüste hırıltı, kusma, baş ağrısı ve iştahsızlık şeklinde sıralayan Uzm. Dr. Nurşen Avkan, şu uyarılarda bulundu: “Bu belirtileri kendinizde görmeniz halinde bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Zatürre tanı ve tedavisi için laboratuvar sonuçları ile akciğer görüntülemelerine bakılarak tanı konulur ve gerekli tedavilere başlanır” 

                                         
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat